Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama BRICOMARCHE- JUŻ OTWARTE! - Gorlice, ul. Chopina 20
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

My mamy Pałac Długoszów w Siarach, oni Kotarskich w Brzyskach

Podziel się
Oceń

Ciekawa informacja napływa do nas z powiatu jasielskiego. Zabytkowy pałac pod Jasłem ma w końcu ma odzyskać swój dawny blask.
ruiny zamku
Pałac w Brzyskac będzie wyremontowany

Autor: Nowiny 24/Gmina Brzyska

 

Pałac Kotarskich w Brzyskach, położony w powiecie jasielskim, to zabytek z bogatą historią, choć może nie tak szeroko znany jak inne polskie rezydencje arystokratyczne. Historia tego miejsca sięga końca XVII stulecia, gdy powstał z inicjatywy Karola Kotarskiego. Od 1968 roku figuruje w rejestrze zabytków, kiedy to został wybudowany jako siedziba rodzinna Kotarskich, wpływowej rodziny na tym obszarze. 

Ostatnio funkcjonowały tam m.in. szkoła podstawowa, przedszkole, sklepy GS, ośrodek zdrowia, urząd pocztowy, klubokawiarnia, a nawet posterunek Milicji Obywatelskiej oraz urząd gminy.

Od połowy ostatniej dekady minionego stulecia mocno zniszczony budynek nie był użytkowany. Choć stanowi najcenniejszy zabytek Brzysk i całej gminy Brzyska, jego stan woła o pomstę do nieba. Jak podkreśla wójt Rafał Papciak, samorząd – będący właścicielem nieruchomości – chciał go wyremontować już dawno temu, ale koszty inwestycji przekraczały możliwości gminy. Odkładane przez lata przedsięwzięcie w końcu doczeka się jednak realizacji

Architektura pałacu odzwierciedla styl i gust epoki, w której został zbudowany, łącząc elementy klasycystyczne z późniejszymi dodatkami i modyfikacjami, które nadawały mu unikalny charakter.

Wokół pałacu rozciąga się park, który również stanowi ważną część historycznego założenia, często goszcząc rodzime gatunki drzew i roślin. Z biegiem czasu, podobnie jak wiele obiektów o znaczeniu historycznym i kulturalnym, pałac Kotarskich mógł doświadczyć okresów zaniedbania oraz zmian właścicieli, co wpływało na jego stan zachowania.

Informacja o przyszłym remoncie pałacu w Brzyskach i znalezieniu inwestora to pozytywna wiadomość dla wszystkich, którzy interesują się historią i ochroną dziedzictwa kulturowego.

Okazuje się, że  Inwestycje w renowację i konserwację takich obiektów są niezwykle ważne nie tylko dla zachowania ich dla przyszłych pokoleń, ale również dla potencjalnego wykorzystania w celach edukacyjnych, kulturowych, a nawet turystycznych. Remont może obejmować prace renowacyjne mające na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu pałacu, konserwację zabytkowych elementów architektonicznych i artystycznych, a także adaptację wnętrz do nowych funkcji, zachowując przy tym historyczny charakter obiektu.

O szczegółach przyszłego remontu, w tym zakresie prac, źródłach finansowania i planowanym harmonogramie, można dowiedzieć się od lokalnych władz odpowiedzialnych za ochronę zabytków. Takie projekty często są wspierane przez środki publiczne, fundusze na ochronę dziedzictwa kulturowego, a czasem także przez prywatnych darczyńców zainteresowanych ochroną historii i kultury.

Rafał Papciak, Wójt Gminy Brzyska cieszy się z wiadomości o rozpoczęciu prac remontowych przy pałacu Kotarskich. Informuje o tym, że udało się pozyskać pieniądze z budżetu państwa, a rada gminy przekazała dodatkowo 115 tysięcy złotych na dokumentację budowlaną. Dowiadujemy się też, że został Oołoszony przetarg na wykonanie pierwszego etapu robót, a firmy mogą składać oferty do 21 marca. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Renowacja Pałacu Kotarskich w Brzyskach będzie niewątpliwie projektem, który przyciągnie uwagę nie tylko mieszkańców regionu, ale i wszystkich zainteresowanych polskim dziedzictwem kulturowym, dając pałacowi nowe życie i możliwość ponownego zajęcia ważnego miejsca w kulturalnym i społecznym krajobrazie regionu.


Źródło info: Nowiny 24

Napisz komentarz
Komentarze
motyl 13.03.2024 20:20
do >swoj>. Trafna uwaga,szkoda Pałacu na te "współczesne biznesy". Zadeptany obiekt, wiecej można opisać,tylko kto przejmie się tym. Dobrze,że przynajmniej z zewnątrz i z dalsza ma wygląd,

jonasz 13.03.2024 20:17
My mamy ...? To dlaczego Miasto Gorlice nie postarało się tak jak Gmina Brzyska i nie odzyskało a potem nie zdobyło środków na remont Pałacu Długoszów ? MY NIC NIE MAMY - Zamek Skrzyńskich też stoi i obecnej Właścicielki nie stać na dalszy remont - jak kupi to ktoś taki obecny właściciel Pałacu Długoszów to będą w sypiącym się parku krasnale i stylowe karuzele, a obiekt się z czasem zawali...

?? 13.03.2024 20:10
A co za kolejny duży market buduje się obok Biedronki na Jarmarku Pogórzańskim??????????

Swój 13.03.2024 16:27
Smród bród i ubóstwo. O kiczu nie wspomne. Długosz się w malzoeum przewraca

M4k 13.03.2024 15:11
Zabezpieczenie (nie naprawa) fundamentów, walących się kominów, oraz naprawa dziur w dachu. Ot cały remont. Ale PR przed wyborami jest.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12