Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama 16 czerwca 2024 - POZNAJ LEGIONY RZYMSKIE - Skansen Archeologiczny Karpacka Troja

Co? Gdzie? Halo! [ŚRODA, 22 maja 2024]

Podziel się
Oceń

Środa to kolejny dzień z naszymi podpowiedziami, jak możesz spędzić wolny czas. W naszym artykule znajdziesz, jak zawsze aktualną rozpiskę wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.
sybobol z komputerowej gry pac-man i logo co gdzie halo
Pac- Man, czyli wiecznie głodna żółta kulka, ma dziś swoje święto

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

Środa, 22 maja 2024


Imieniny obchodzą:
 

Emil, Julia, Ryta  oraz  Dorian, Fulko, Helena, Jan, Krzesisława, Marcjan, Piotr, Roman, Wiesław, Wiesława, Wisława.

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Herbaty 

Pozornie mogłoby się wydawać, ze w Dzień Herbaty należy rozprawiać o herbacie jako takiej i o jej istocie. Natomiast celem tego święta jest zwrócenie uwagi na branżę herbacianą, a co za tym idzie na pracowników, przedsiębiorców czy konsumentów. Chodzi również o świadome jej spożywanie oraz zrozumienie wartości herbaty dla biednych społeczeństw, gdyż właśnie herbata daje cegiełkę do stworzenia miejsc pracy oraz wzmacnia status kobiet, bo to one głównie pracują przy zbiorach.

Dziś jest Dzień Pac-Mana

Tego gościa znają wszyscy, nawet ci, którzy gry komputerowe uważają za wcielenie zła. Pac- Man, czyli wiecznie głodna żółta kulka ma dziś swoje święto.

Grę Pac- Man wydała japońska firma Namco 22 maja 1980 roku. Najpierw na klasyczne automaty do gier, z czasem skonwertowano ją na wszystkie liczące się platformy, m. in. : Atari 2600, Commodore 64, Sega Game Gear, NES, SNES, Gameboy czy PC. Pac-Man odniósł wielki sukces komercyjny na całym świecie. Dzięki niemu sprzedawały się automaty do gry, został bohaterem seriali animowanych czy filmu „Pixels", gdzie wraz z innymi legendarnymi bohaterami gier zamierza zamienić ziemię w piksele. Ma też na swoim koncie udział w teledysku popularnej grupy Bloodhound Gang.

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

To święto, które upamiętnia konferencję w Nairobi z 22 maja 1992 roku, kiedy to grupa robocza Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych zaprezentowała efekty pracy nad międzynarodową umową w zakresie ochrony bioróżnorodności. Święto ustanowiono w 2000 roku.

Kalendarz słoneczny:
  • Wschód słońca: 4:28
  • Zachód słońca: 20:36
  • to 143 dzień roku, do końca pozostało 223 dni

 

Pogoda. Powiat gorlicki

 

 

Repertuar kin (22 maja):

Kino Kolory w Gorlicach:
  • godz. 13.30 – Ucieczka ze zwierzowersum
  • godz. 15, 17 – Istoty fantastyczne
  • godz. 18.45 – Kaskader
  • godz. 21 – Gniazdo pająka
Kino Farys w Bieczu:
  • kino dziś i jutro (22 i 23 maja) nieczynne
Kino Helios w Nowym Sączu:
  • Istoty fantastyczne – godz. 11.50, 13.45, 16.40, 17.30
  • Hit Man – godz. 18.00, 20.45
  • Tarot: Karta śmierci – godz.19, 21.15
  • Królestwo Planety Małp – godz.13.15, 16.30, 20.00
  • Ucieczka ze zwierzowersum – godz. 11.50, 16.00
  • Kung Fu Panda 4 – godz. 13.50
  • Supersiostry – godz. 16.10
  • Kaskader – godz. 19.30, 21.15
  • Challengers – godz. 18.30
  • Mój pies Artur – godz. 14.15
  • Kicia Kocia w przedszkolu – godz. 16.10
  • Cudowny chłopak: Biały Ptak – godz. 11.00

 

Gorlice. Wystawy

Gorlickie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela serdecznie zapraszają na wystawę „Rajmistrzowie – czas na wystawę!”

Zostaną na niej zaprezentowane prace z pracowni plastycznej i ceramicznej Gorlickiego Centrum Kultury prowadzonych przez Magdalenę Rak oraz Arkadiusza Kapłona.

 

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubowik.

Twórczość Artystki jest różnorodna. Zajmuje się tkactwem artystycznym, ale szczególną uwagę w jej twórczości zwraca nietypowe malarstwo wykonywane rzadko stosowaną techniką, jaką jest batik - obrazy malowane na delikatnym, jedwabnym podkładzie.

 

Wystawa „Gorlickie ulice 3 Maja” to pierwsza z cyklu wystaw poświęconych gorlickim ulicom oraz miejscom o znaczeniu zarówno historycznym, jak i społecznym.

Wystawa ta jest jednocześnie zaczynem do stworzenia w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” przestrzeni dedykowanej lokalnej społeczności, kreatywnego forum dialogu miejskiego na rzecz podjęcia zarówno refleksji nad przeszłością, jak i dyskusji o przemianach tożsamości w miastach poprzemysłowych oraz wizją ich rewitalizacji.

Na ekspozycję składają się muzealia ze zbiorów: Muzeum -Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Regionalnego PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Gabryela w Gorlicach, zaś najliczniejsze archiwalia zostały przekazane ze zbiorów prywatnych kilku gorlickich rodzin tj. fotografie, afisze, korespondencja, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku.

 

Ekspozycja „Nasi tam wiercili” jest dedykowana nafciarzom, którzy pracowali przy wydobyciu czarnego płynnego złota od końca XIX w. do czasów współczesnych.

Historia opowiedziana zostanie dzięki zdjęciom pochodzącym ze zbiorów Muzeum oraz udostępnionym przez osoby prywatne.

Na wystawie przypomniane zostaną także dwa rocznicowe wydarzenia. Pierwszym z nich jest przypadająca w tym roku 170. rocznica zapalenia przez  Łukasiewicza w Gorlicach pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej.

Drugim wydarzeniem, o którym warto wspomnieć  jest 160. rocznica urodzin Władysława Długosza. Ten potentat naftowy oraz filantrop związał swoje dorosłe życie z Siarami i z naszym regionem.

 

Od czwartku 25 kwietnia w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach będzie prezentowana wystawa rysunku i grafiki Marii Gabryel-Rużyckiej. 

 

Szymbark. Wystawy

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, gdzie od 28 kwietnia do 18 sierpnia 2024 roku będzie można obejrzeć wystawę pt. „Jan Gryboś – nieznany artysta ludowy z Gródka”.

 

Biecz. Wystawy

Dyrektor Biblioteki Biecz oraz Lidia, Irena i Anna Kocur serdecznie zapraszają na wystawę grafiki.

 

Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”, której głównym organizatorem jest Muzeum Regionalne im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia