Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Ocalić od… zniszczenia

Podziel się
Oceń

Dzięki projektowi Skansenova Zagroda Maziarska w Łosiu zyska zupełnie nowy obiekt, a Skansen Wsi Pogórzańskiej zostanie kompleksowo zmodernizowany.
Ocalić od… zniszczenia

To już pewne – zabytkowa łemkowska chyża z Bartnego zostanie przeniesiona do Zagrody Maziarskiej w Łosiu. Budynek jest niezamieszkały i z roku na rok coraz bardziej niszczeje, a dzięki translokacji zostanie odnowiony i zyska wygląd z lat świetności.

Długo szukaliśmy odpowiedniego obiektu, który mógłby znaleźć się w zagrodzie. Nie mógł to być duży dom, ze względu na niewielki teren naszego skansenu, co dodatkowo komplikowało sprawę, bo zazwyczaj łemkowskie chyże są dość obszerne i długie. Musiał być to też obiekt reprezentujący architekturę łemkowską, a dodatkowo chcieliśmy uratować jakiś zabytek, bo stare domy – chyże łemkowskie – znikają z naszego krajobrazu w zastraszającym tempie – mówi Klaudia Zbiegień, kierownik Zagrody Maziarskiej w Łosiu.

Na ich miejscu buduje się tzw. „domy góralskie” z bali, które możemy spotkać w całej Polsce, niezależnie od tego, czy jesteśmy nad morzem, czy też na Podhalu. Zazwyczaj nie mają one nic wspólnego z regionalną architekturą.

Chyża, którą przewieziemy do zagrody, pochodzi z Bartnego, w którym jest najwięcej budynków z Gorlickiego wpisanych do rejestru zabytków (a taki był wymóg projektu). Watro też wiedzieć, że w 1978 roku cała wieś Bartne została wpisana do rejestru zabytków, jako rezerwat urbanistyczny i architektoniczny. Obecnie znaczna część tych zabytkowych domów ulega postępującej degradacji, a ten, który przeniesiemy zostanie uratowany – wyjaśnia Klaudia Zbiegień.

W nowym obiekcie Zagrody Maziarskiej będą się odbywały warsztaty dla dzieci oraz zostaną w nim ulokowane czasowe wystawy.

Projekt Skansenova obejmuje nie tylko wspomnianą wcześniej translokację, ale również konserwację istniejących w zagrodzie obiektów i ich zabezpieczenie przed niszczeniem, między innymi niecierpiącą zwłoki impregnację dachów.

Skansen Wsi Pogórzańskiej również skorzysta na udziale Muzeum w projekcie Skansenova, który przewiduje wykonanie w szymbarskim skansenie prac konserwatorskich i zabezpieczających obiekty poprzez wymianę i naprawę pokryć dachowych, konserwację gontów, naprawę ogrodzenia i modernizację istniejącej instalacji energetycznej.

Przeprowadzona zostanie konserwacja klepisk, zrobimy odwodnienie terenu oraz wykonane zostaną ścieżki spacerowe. Nasz wiatrak turbinowy również trafi w ręce specjalistów – mówi Leszek Brzozowski, kierownik Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

Projekt Skansenova zakłada kompleksową rewitalizację zachowanych zabytków architektury drewnianej oraz zapienienie im ochrony i opieki konserwatorskiej, a także zabezpieczenie ich przed ewentualnym pożarem i klęskami żywiołowymi.

SKANSENOVA – SYSTEMOWA OPIEKA NAD DZIEDZICTWEM W MAŁOPOLSKICH MUZEACH NA WOLNYM POWIETRZU – partnerski projekt zainicjowany przez Województwo Małopolskie, który jest realizowany w formule partnerstwa przy udziale finansowym środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.
Liderem projektu jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu (instytucja kultury województwa małopolskiego), a partnerami w projekcie są: Gmina Dobczyce, Skansen w Sidzinie – Muzeum Sztuki Ludowej oraz 5 instytucji kultury Województwa Małopolskiego: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.

Foto: Archiwum Zagrody Maziarskiej w Łosiu


Napisz komentarz
Komentarze
www 12.06.2017 18:41
A ja zburzyłem dom i na tragarzu pomiędzy kuchnią a pokojami był rok 1797 wyryty krokwy były kołkowane a nie na goździe tylko podczas rozbiórki okazało się że część budynku była jeszcze starsza ponieważ pochodziła z wcześniejszego pożaruopalone belki} w belkach niepasowały otwory okienne następnie drewno zostało pocięte porąbane i spalone Obecnie w tym miejscu jest trawa wykopane kamienie zostały rozbite teren wyrównany a całość prac została na cza zgłoszana do starostwa i po zakończeniu też żeby nikt się nie przyczepił Każdy powinien sam decydować o swojej własności

łosianin 12.06.2017 17:18
zaraz obok zagrody w Łosiu mamy dom który lepiej się prezentuje niż to coś są nawet na terenie działki pozostałości żydowskiej BOŻNICYnie trzeba nic przenosić bo wszystko jest na miejscudo tego są studnie roponośne którymi nikt się nie kwapi zainteresować jest potencjał

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego