Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Ocalić od… zniszczenia

Podziel się
Oceń

Dzięki projektowi Skansenova Zagroda Maziarska w Łosiu zyska zupełnie nowy obiekt, a Skansen Wsi Pogórzańskiej zostanie kompleksowo zmodernizowany.

To już pewne – zabytkowa łemkowska chyża z Bartnego zostanie przeniesiona do Zagrody Maziarskiej w Łosiu. Budynek jest niezamieszkały i z roku na rok coraz bardziej niszczeje, a dzięki translokacji zostanie odnowiony i zyska wygląd z lat świetności.

Długo szukaliśmy odpowiedniego obiektu, który mógłby znaleźć się w zagrodzie. Nie mógł to być duży dom, ze względu na niewielki teren naszego skansenu, co dodatkowo komplikowało sprawę, bo zazwyczaj łemkowskie chyże są dość obszerne i długie. Musiał być to też obiekt reprezentujący architekturę łemkowską, a dodatkowo chcieliśmy uratować jakiś zabytek, bo stare domy – chyże łemkowskie – znikają z naszego krajobrazu w zastraszającym tempie – mówi Klaudia Zbiegień, kierownik Zagrody Maziarskiej w Łosiu.

Na ich miejscu buduje się tzw. „domy góralskie” z bali, które możemy spotkać w całej Polsce, niezależnie od tego, czy jesteśmy nad morzem, czy też na Podhalu. Zazwyczaj nie mają one nic wspólnego z regionalną architekturą.

Chyża, którą przewieziemy do zagrody, pochodzi z Bartnego, w którym jest najwięcej budynków z Gorlickiego wpisanych do rejestru zabytków (a taki był wymóg projektu). Watro też wiedzieć, że w 1978 roku cała wieś Bartne została wpisana do rejestru zabytków, jako rezerwat urbanistyczny i architektoniczny. Obecnie znaczna część tych zabytkowych domów ulega postępującej degradacji, a ten, który przeniesiemy zostanie uratowany – wyjaśnia Klaudia Zbiegień.

W nowym obiekcie Zagrody Maziarskiej będą się odbywały warsztaty dla dzieci oraz zostaną w nim ulokowane czasowe wystawy.

Projekt Skansenova obejmuje nie tylko wspomnianą wcześniej translokację, ale również konserwację istniejących w zagrodzie obiektów i ich zabezpieczenie przed niszczeniem, między innymi niecierpiącą zwłoki impregnację dachów.

Skansen Wsi Pogórzańskiej również skorzysta na udziale Muzeum w projekcie Skansenova, który przewiduje wykonanie w szymbarskim skansenie prac konserwatorskich i zabezpieczających obiekty poprzez wymianę i naprawę pokryć dachowych, konserwację gontów, naprawę ogrodzenia i modernizację istniejącej instalacji energetycznej.

Przeprowadzona zostanie konserwacja klepisk, zrobimy odwodnienie terenu oraz wykonane zostaną ścieżki spacerowe. Nasz wiatrak turbinowy również trafi w ręce specjalistów – mówi Leszek Brzozowski, kierownik Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

Projekt Skansenova zakłada kompleksową rewitalizację zachowanych zabytków architektury drewnianej oraz zapienienie im ochrony i opieki konserwatorskiej, a także zabezpieczenie ich przed ewentualnym pożarem i klęskami żywiołowymi.

SKANSENOVA – SYSTEMOWA OPIEKA NAD DZIEDZICTWEM W MAŁOPOLSKICH MUZEACH NA WOLNYM POWIETRZU – partnerski projekt zainicjowany przez Województwo Małopolskie, który jest realizowany w formule partnerstwa przy udziale finansowym środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.
Liderem projektu jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu (instytucja kultury województwa małopolskiego), a partnerami w projekcie są: Gmina Dobczyce, Skansen w Sidzinie – Muzeum Sztuki Ludowej oraz 5 instytucji kultury Województwa Małopolskiego: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.

Foto: Archiwum Zagrody Maziarskiej w Łosiu


Napisz komentarz

Komentarze

www 12.06.2017 18:41
A ja zburzyłem dom i na tragarzu pomiędzy kuchnią a pokojami był rok 1797 wyryty krokwy były kołkowane a nie na goździe tylko podczas rozbiórki okazało się że część budynku była jeszcze starsza ponieważ pochodziła z wcześniejszego pożaruopalone belki} w belkach niepasowały otwory okienne następnie drewno zostało pocięte porąbane i spalone Obecnie w tym miejscu jest trawa wykopane kamienie zostały rozbite teren wyrównany a całość prac została na cza zgłoszana do starostwa i po zakończeniu też żeby nikt się nie przyczepił Każdy powinien sam decydować o swojej własności

łosianin 12.06.2017 17:18
zaraz obok zagrody w Łosiu mamy dom który lepiej się prezentuje niż to coś są nawet na terenie działki pozostałości żydowskiej BOŻNICYnie trzeba nic przenosić bo wszystko jest na miejscudo tego są studnie roponośne którymi nikt się nie kwapi zainteresować jest potencjał

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12