Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Dane bezrobocia w powiecie gorlickim mogą zaskoczyć. Jak wypadamy na tle województwa?

Podziel się
Oceń

Bezrobocie to jeden z kluczowych wskaźników kondycji lokalnej gospodarki, a jego analiza pozwala zrozumieć, z jakimi wyzwaniami mierzą się mieszkańcy naszego powiatu. Jak wygląda sytuacja w powiecie gorlickim na tle całej Małopolski? Czy mamy powody do optymizmu, czy może jednak jest się o co martwić?
zdjęcie przedstawia kobietę trzymającą ołówek nad gazetą
Urząd Statystyczny w Krakowie przesłał nam informację związaną z bezrobociem w powiatach Małopolski.

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

Dzięki danym udostępnionym przez Urząd Statystyczny w Krakowie możemy przyjrzeć się szczegółowym zestawieniom dotyczącym m.in. stopy bezrobocia, struktury wiekowej osób bezrobotnych czy liczby bezrobotnych przypadających na jedną ofertę pracy. Sprawdziliśmy, na którym miejscu, wśród 22 powiatów w Małopolsce, plasuje się powiat gorlicki w poszczególnych kategoriach i jak jego wyniki wypadają na tle województwa. Wyniki mogą zaskakiwać.

Bezrobocie w powiecie gorlickim

 

Odsetek kobiet wśród bezrobotnych

Powiat gorlicki zajmuje 2. miejsce w Małopolsce pod względem odsetka kobiet wśród bezrobotnych – wynosi on 58%, co jest wartością wyższą od średniej wojewódzkiej (51,95%) o 6,05 punktu procentowego. 

Oznacza to, że w powiecie gorlickim kobiety częściej niż w innych regionach Małopolski pozostają bez pracy.

Odsetek bezrobotnych bez prawa do zasiłku

Wskaźnik ten dla powiatu gorlickiego wynosi 87%, co plasuje go na 7. miejscu w Małopolsce. Średnia wojewódzka wynosi 85,27%, czyli wartość w Gorlicach jest nieco wyższa (+1,73 punktu procentowego). 

Oznacza to, że większość bezrobotnych w regionie nie ma prawa do świadczeń, co może wskazywać na dużą liczbę długotrwale bezrobotnych lub osób nieposiadających wystarczającego stażu pracy.

Stopa bezrobocia rejestrowanego

Stopa bezrobocia rejestrowanego w powiecie gorlickim wynosi 6,8%, co plasuje go na 7. miejscu w Małopolsce. Średnia dla województwa to 5,75%, co oznacza, że Gorlice mają wyższe bezrobocie od przeciętnej o 1,05 punktu procentowego. 

Jest to jeden z wyższych wyników w regionie, jednak daleki od skrajnie niekorzystnych wartości notowanych np. w powiecie dąbrowskim (12,3%).

Liczba bezrobotnych na jedną ofertę pracy

W powiecie gorlickim na jedną ofertę pracy przypada 25 bezrobotnych, co plasuje region na 11. miejscu w Małopolsce. Jest to 2,55 osoby mniej niż średnia wojewódzka (27,55). 

Oznacza to, że dostępność ofert pracy jest tutaj nieco lepsza niż przeciętna, ale wciąż daleka od najkorzystniejszych wyników (np. w Tarnowie na jedną ofertę przypada tylko 5 bezrobotnych).

Odsetek bezrobotnych do 30. roku życia

W powiecie gorlickim osoby młode stanowią 33% ogółu bezrobotnych, co daje mu 8. miejsce w województwie. Średnia dla Małopolski wynosi 29,27%, a więc Gorlice notują wartość wyższą o 3,73 punktu procentowego. 

Wskazuje to na stosunkowo wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi, co może być efektem niedostatecznej liczby miejsc pracy dla osób bez doświadczenia zawodowego.

Odsetek bezrobotnych powyżej 50. roku życia

Bezrobotni powyżej 50. roku życia stanowią 22% ogółu bezrobotnych w powiecie gorlickim, co lokuje region na 16. miejscu w Małopolsce. Jest to wartość niższa od średniej wojewódzkiej (24,18%) o 2,18 punktu procentowego. 

Oznacza to, że w Gorlicach osoby starsze nie są aż tak dużą grupą wśród bezrobotnych jak w innych powiatach.


Wysoki odsetek kobiet wśród bezrobotnych wskazuje na potencjalne trudności w znalezieniu pracy przez kobiety, co może być związane z ograniczoną ofertą zatrudnienia w sektorach tradycyjnie zdominowanych przez kobiety.

Duży udział bezrobotnych bez prawa do zasiłku sugeruje, że znaczna część osób pozostaje bez pracy przez długi czas lub nie spełnia wymogów do otrzymania świadczeń. Stopa bezrobocia powyżej średniej świadczy o relatywnie trudniejszej sytuacji na rynku pracy w porównaniu do innych powiatów Małopolski.

Nieco korzystniejsza sytuacja pod względem liczby bezrobotnych na jedną ofertę pracy oznacza, że mimo wysokiego bezrobocia, dostępność pracy nie jest najgorsza. Wysokie bezrobocie wśród młodych może wskazywać na brak miejsc pracy dla osób rozpoczynających karierę, co może prowadzić do odpływu młodych mieszkańców do innych regionów.

Relatywnie niski odsetek bezrobotnych powyżej 50. roku życia sugeruje, że sytuacja seniorów na rynku pracy w Gorlicach nie jest aż tak trudna jak w innych częściach Małopolski.

Podsumowując, powiat gorlicki wyróżnia się na tle Małopolski głównie wysokim odsetkiem bezrobotnych kobiet i młodych osób oraz stosunkowo dużą liczbą osób bez prawa do zasiłku. Sytuacja na rynku pracy jest trudniejsza niż średnio w regionie, ale jednocześnie wskaźniki nie są skrajnie negatywne.

 

Bezrobocie rejestrowane w Małopolsce - styczeń 2025, źródło foto: Urząd Statystyczny w Krakowie

 

Bezrobocie rejestrowane w Małopolsce - styczeń 2025, źródło foto: Urząd Statystyczny w Krakowie

 

Bezrobocie rejestrowane w Małopolsce - styczeń 2025, źródło foto: Urząd Statystyczny w Krakowie

 

Źródło info i foto: Urząd Statystyczny w Krakowie

 


Napisz komentarz

Komentarze

Psycholohǵ 13.03.2025 00:32
I to sa udowodnione dowody ze nalezy wyjechac z Gorlic i Powiatu Gorlickiego, bo to nie jest PRL ze nie mozna wyjechac za praca. Co komu stoi na przeszkodzie by ułozyc sobie zycie w normalnych warunkach a nie by czekac na pogarszajaca sie stytuacje Gorlic.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego