Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama BRICOMARCHE- JUŻ OTWARTE! - Gorlice, ul. Chopina 20
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Łaska, za którą wszyscy płacimy

Podziel się
Oceń

Zapewne wielu z nas, stojąc w korkach, wywołanych natężonym ruchem w związku ze zbliżającymi się świętami, zada sobie pytanie: czy jest w ogóle możliwe udrożnienie ruchu drogowego w centrum naszego miasta? To w prawdzie nie tylko nasze zmartwienie, ale powoli można ulec wrażeniu, że wiele osób pogodziło się z tym stanem rzeczy, wydaje się też, że decydenci też.
Łaska, za którą wszyscy płacimy

Ostatnie lata, dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów samorządowych, przyniosły miastu kilka inwestycji, które poprawiły znacznie swobodę przedostania się min. z ulicy Stróżowskiej, przez północne obejście Gorlic, w kierunku osiedla Hallera i dzielnicy Glinik. Niestety nadal pozostaje nierozwiązany główny problem skrzyżowania na Zawodziu oraz stopień przepustowowości ulicy Legionów, ronda "pod drukarnią" i przyległych do niej ulic.

Okazuje się, że decyzje, o jakiejkolwiek zmianie dotyczącej infrastruktury stwarzającej od lat jeden i ten sam problem, zapadają daleko od Gorlic i my jako mieszkańcy, jak również osoby, które nas reprezentują na zewnątrz, nic w tym temacie nie mogą zrobić. Ale czy na pewno?

Pisząc ten artykuł z pozycji laika, można zastanowić się nad jednym aspektem, do którego nikt nie powinien mieć wątpliwości. Dlaczego w ościennych miastach, które nie odbiegają znacznie liczbą ludności od Gorlic, sytuacja w miejskim ruchu drogowym zmienia się a w Gorlicach nie.

Przemyślenie tego założenia może odwoływać się do różnic w ukształtowaniu terenu, lokalizacji i zagęszczeniu zabudowań miejskich, przyjętych planach zagospodarowania przestrzennego i wielu innych czynników, które decydują o możliowści przyjęcia rozwiązań komunikacyjnych.

Nie sposób też dosłownie porównywać miast, które każde żyje swoim życiem, ma swoich mieszkańców, przedsiębiorców, ma w końcu swoje interesy, wpływy, lobby. Jednak logika podpowiada, iż skoro gdzieindziej da się coś w tym temacie zrobić, to może rodzić się pytanie: dlaczego nie można tego zrobić u nas?

O planach rozwiązań problemów komunikacyjno-logistycznych w Gorlicach zapytaliśmy burmistrza Gorlic, Rafała Kuklę.

Problemy związane z ruchem drogowym w Gorlicach są mi dobrze znane, ponieważ nie ma tygodnia i miesiąca, w którym takie sprawy trafiają na moje biurko i są dalej przekazywane do rozpatrzenia przez odpowiednie wydziały naszego urzędu. Niestety w większości przypadków mamy związane ręce, ponieważ, mimo że te drogi znajdują się na terenie naszego miasta, to ich właścicielem są instytucje spoza naszego terenu. Już od wielu lat wiadomo, że kluczowymi miejscami decydującymi o przepustowości głównych ciągów komunikacyjnych są skrzyżowania na Zawodziu i w centrum rondo przy ul. Legionów. To właśnie te skrzyżowania są tematami interwencji.

W pierwszym przypadku już wiele razy prosiliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o zmianę np. ustawień sygnalizacji świetlnej, o inną regulację cykli i częstotliwości świateł skrzyżowania na Zawodziu. Z naszej inicjatywy wyszła również propozycja zmiany organizacji skrętów z poszczególnych pasów przy tym skrzyżowaniu. Niestety do tej pory nie otrzymaliśmy pozytywnej decyzji. Na nasze zlecenie Politechnika Krakowska w ramach prac dyplomowych i Koła Naukowego prowadzi prace nad koncepcją rozwiązania problemu przejezdności na tym skrzyżowaniu.

Drugim drażliwym miejscem na mapie drogowej Gorlic jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym pod tzw. drukarnią drukarni. Wnioskowaliśmy o przeniesienie przejścia dla pieszych w kierunku ul. Stawiska. Jednak Zarząd Dróg Wojewódzkich, w porozumieniu z Komendą Wojewódzką Policji, po przeprowadzeniu ekspertyz stwierdził, iż takie rozwiązanie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, z powodu braku widoczności kierujących poruszających się po łuku drogi.

Jedyną ze spraw, jaką udało nam się skutecznie przeprowadzić jest uzyskanie pozytywnej decyzji w sprawie dobudowania prawoskrętu z ul Węgierskiej w ul. Kościuszki, czyli z drogi wojewódzkiej w drogę krajową. Kolejną planowaną inwestycją, mającą duże szanse na powodzenie, jest przebudowa skrzyżowania ul. Sienkiewicza, Szpitalnej i Ariańskiej. Pozwolenie na przeprowadzenie tego przedsięwzięcia, wynikającego z inicjatywy samorządowej, ma zostać rozstrzygnięte w czerwcu tego roku.

Jak to wygląda w innych miastach? Trzeba powiedzieć, że też ten problem nie jest do końca w nich rozwiązany, jednak podane w dalszej części przykłady poparte wieloletnią obserwacją zmian zachodzących w przytoczonych jednostkach miejskich, mogą świadczyć, że nie wszędzie się nie da.

Tarnów: zakorkowane i niebezpieczne skrzyżowanie ze sygnalizacją świetlną ulic Starodąbrowskiej i Słonecznej, główna arteria miasta. Prowizorycznie podczas jednej nocy wyłączono światła a na środku skrzyżowania ustawiono donice, wprowadzając zmianę organizacji ruchu, zarządzając ruch kołowy. Efekt? Korki zniknęły, problemy związane z kolizyjnością też. W ostatnim roku przy okazji remontu skrzyżowań Krakowskiej, Sikorskiego i Narutowicza (w centrum miasta) zastosowano podobne rozwiązanie. Efekt zaskoczył samych twórców tej prowizorki. Od tamtego momentu jeździ się po rondzie i bez korków.

Nowy Sącz: na wielu skrzyżowaniach zamontowano sekundniki (min. rondo Solidarności), na kolejnym skrzyżowaniu o ruchu okrężnym wyłączono sygnalizację świetlną (Rondo Obrońców Pokoju), efekt? przepustowość wzrosła, zmniejszyła się też liczba kolizji.

Jasło: oprócz obwodnicy, która częściowo rozwiązała problem przejazdu przez centrum miasta, na jego głównej ulicy, konkretnie w Rynku, na dwóch następujących po sobie przejściach dla pieszych ze sygnalizacją świetlną, zamontowano sekundniki, efekt? podczas jednego cyklu świateł, zsynchronizowanych w zieloną falę, przejeżdza o kilka samochodów więcej.

Krosno: kilka lat temu, podczas zakrojonej na szeroką skalę akcji, zmieniono na wielu ulicach w centrum, kierunki ulic jednokierunkowych. W tym mieście, nawet do tej pory, co jakiś czas powstają małe ronda, które usprawniają włączenie się do ruchu w ciasnych uliczkach wychodzących od centrum (m.in. ul. Czajkowskiego, ul. Pużaka)

Są też miejsca, gdzie problem został rozwiązany przy okazji dużych inwestycji, czyli obwodnic. Przy sprzyjających warunkach terenowych i okołoinwestycyjnych powstały obejścia Wojnicza i Podegrodzia oraz Starego Sącza.

Dlaczego więc Główna Dyrekcja Dróg Krajowa i Autostrad i Zarząd Dróg Wojewódzkich są głuche na nasze wnioski, które zgłaszają im nasi przedstawiciele? Przecież są finansowane z budżetu państwa, więc z naszych podatków. Czyżby prawdziwe stawało się przysłowie: Płać i płacz??? I stój w korkach! Czy tylko to nam pozostało?

p.s. Niestety do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące tematu tego artykułu ze strony rzecznika prasowego GDDKiA. Jeśli tylko się takowe pojawią, powrócimy do sprawy.


Napisz komentarz
Komentarze
Jo 14.04.2017 16:24
Dzisiaj korek po stary zurt a obwodnoca pusta.Korek po forest a do kauflanda nie trzeba jechać obok sądu.Korek do szklarczykówki a dla jadących rondem na fprost moźna słowackiego obok szkoły 4 i pusto.Najlepiej narzekać a trochę pomyśleć

któsik 13.04.2017 17:05
*** OGŁOSZENIE PARAFIALNE ***Jako długoletni miłośnik motoryzacji (oczywiście mega znawcą jakimś też nie jestem hehe :P), zapragnąłem posiadać o to samochód Nissan Skyline GT-R R34 V-spec II. Tak, moje marzenie! Słabość do tego samochodu nie wzięła się znikąd! Na żywo widziałem kilka razy, zafascynowany też serią filmów Szybkich i Wściekłych, gdzie Skyline występował, postanowiłem, że spełnię swoje jakże zacne marzenie :) No, ale jak wiemy, znaleźć taki samochód nie jest łatwo. Prawdopodobnie gdzieś w Kraju Kwitnącej Wiśni a może w UK są, ale trzeba mieć jak ściągnąć ten pojazd do Polski :) Druga sprawa stan techniczny- dla mnie – stan nienaganny, nie skatowany, oryginalny (najlepiej!), zadbany, nieskalany żadnym tuningiem typu mega obniżenie, naciąg opon, negatyw i inne ustrojstwa. Czysta oryginalność :) i stąd moje pytanie, czy ktoś kogoś poleca, ma namiary, do osoby/firmy zajmującej się importem samochodów z Japonii i/lub Wielkiej Brytanii? Dobrze by było, jakby PEWNĄ taką firmę lub osobę znaleźć, która zna się na rzeczy, sprawdzi tego Skyline'a od A do Z (historia serwisowa, czy bity, czy nie, przebieg itp.) i nie ściągnie mi bubla składanego z 3 rzecz jasna, bo takiego nie potrzebuję. Fanaberia dopadła mnie konkretna, ale jak się bawić to się bawić! Życie jest tylko jedno a trzeba posmakować czegoś innego, a nie aut, które nie spełniają moich wymagań, które mam wyśrubowane :) Wiem, świadom jestem, będzie to droga „impreza”, ale cóż... ten samochód warty jest każdego grosza :) Nikt nie mówił, że będzie łatwo. + zdjęcie poglądowe dodać! Bo w Gorlicach jest więcej aut niż ludzi, albo ile ludzi w domu/mieszkaniu tyle aut (np. 4 osobowa rodzina- 4 samochody) i tak to wygląda według mnie, i raczej nigdy w tym smutnym mieście nie będzie tak, że przez cały tydzień nie będzie zakorkowane, bo będzie! I to o każdej porze dnia jeszcze brakuje, żeby w nocy korki były (no,ale wszystko się może zdarzyć).Co do skrzyżowania na Zawodziu- krew mnie zalewa jak mam skręcać w stronę Lidla lub Statoilu. Szczerze? Nie chcę mi się czekać i jadę w str. Sienkiewicza, lodowiska i hali sportowej. Według mnie tak jest najlepiej, a nie czekać jak ten kołek na środku skrzyżowania, bo przecież tamci z Sienkiewicza mają również zielone :( Pasowałoby w tym miejscu rondo albo sekwencje zmiany świateł zmienić, heh ale to pobożne życzenie! W czym to jest problem przyjechać i zrobić z tym porządek nawet z tą zmianą świateł i czasem palenia zielonego na dłuższy? Tak wiele trzeba? Zrobić tak: ci od strony mostu na Zawodziu niech mają zielone- i skręcający w prawo i w lewo i na wprost, z Sienkiwiecza w tym czasie czerwone i od Strony obwodnicy również i od strony jak Kościuszki również czerwone. I potem zmiana ci od strony mostu czerwone a ci z Sienkiewicza zielone. Bo sytuacja z kierunków - Parkowa i Kościuszki jest spoko. Później to cholerne skrzyżowanie koło Poczty na ul. Kościuszki i zmiana świateł tzn. palenie się świateł też pozostawia wiele do życzenia i nie tylko dla kierujących,ale również dla PIESZYCH! Wszystkie większe skrzyżowania powinny mieć sekundniki i/lub też strzałkę do bezkolizyjnego skrętu w lewo najbardziej! Bo lewoskręty przeważnie są irytujące i dość niebezpieczne.Przejścia dla pieszych w przy rondzie koło drukarni i koło Kauflanda to jakaś porażka i paranoja. Ten co to projektował chyba był po imprezie i na kacu. Czy to się zmieni? No jak widać z powyższego artykułu NIE. Więc nie ma co się łudzić.... NIE BĘDZIE i trzeba sobie to z głowy wybić. A niestety, wiem co mówię,bo nie tylko jeżdżę autem, ale też jestem pieszym. Skrzyżowanie porażka koło Szklarczykówki, następna zgroza to skrzyżowanie ulic Mickiewicza, Nadbrzeżna, Legionów, następne skrzyżowanie lewoskręt z Słowackiego w Biecką (koło Pepco), później Korczaka z 11 Listopada, M. Konopnickiej w Biecką (na wysokości totka koło Dworca) przykładów można mnożyć, wiadomo kierowca sobie powinien poradzić, nie mówię, że sobie nie radzę, ale czasem czas oczekiwania do włączenia się do ruchu jest tragiczny - tak z moich obserwacji wynika. Zakorkowanie miasta to sprawa druga również warta uwagi, ale tak jak mówiłem życzeń każdy z nas ma wiele, żeby odkorkować miasto, pomóc kierowcom, ułatwić im włączanie się do ruchu, lewoskręty najlepiej bezkolizyjne,ale to życzenia i raczej się nie spełnią....... tak BTW. na tym skrzyżowaniu na Zawodziu to czekać,kiedy będą wypadki, kolizje, stłuczki zwłaszcza przy lewoskręcie z Mickiewicza w stronę ul. Parkowej z tymi co jadą od strony Sienkiewicza, oraz sytuacja odwrotna lewoskręt z ul. Sienkiewicza z tymi co jadą od strony Mickiewicza.

Zachodnie obejscie 13.04.2017 16:40
Jaj najszybciej zrealizować tzw. Zachodnie obejście czyli połączenie ulic Kościuszki z Krakowska i strozowska. Wtedy korki same znikną i na koscuszki i na legionów. Oczywiscie blich juz protestuje go chcę miec wieś w centrum miasta.

bobik 13.04.2017 15:24
a co to jest :"jednostka miejska"? zawsze myślałem, że mieszkam w mieście a teraz wbrew mojej zgodzie przenieśli mnie do jednostki miejskiej... na drogę lokalną ludzie się zgodzą ale na obwodnicę zachodnią w centrum miasta na pewno nie. Trzeba odkorkować komunikację międzyludzką to i na resztę znajdzie się sposób

Krakus 13.04.2017 14:50
Sprawę powinien rozwiązać Sąd że Mieszkańcy wdychają spaliny które powodują rózne choroby.

Inspektor 13.04.2017 14:47
Obwodnica Gorlic to postawa bo inaczej co roku będzie gorzej.

Sven Olaf gunarson 13.04.2017 13:17
A prosze mi wytłumaczyć co dało i za kogo to było wstawione, chodzi mi o betonowe bloki, ktore stoją na zawodziu, prz rondzie pod drukarnia i przy wlocie na biecką? Czy to było celowe działanie, co miało zwiekszyć bezpieczeństwo na drodze, czy moze zablokować np. wjazd na stacje paliw co to teraz wszyscy kombinują jak sie na nią dostać, łamiąc przepisy i nawracając na wysepce pod dukatem ... To wszystko była i jest polityka !!!

psylo 13.04.2017 10:29
Szanowną GDDKiA można w bardzo prosty sposób zmusić do działania - zrobić protest mieszkańców w formie blokady dk28 przez pieszych na wybranym przejściu, oczywiście odpowiednio nagłośniony w mediach, zwłaszcza radiu kierowców, szybciej to do nich dotrze, niż słanie pisemek.

Kam 13.04.2017 09:45
W Jaśle sekundniki nie przyniosły oczekiwanych efektów. W centrum, gdzie są, faktycznie korki mniejsze... ale to dlatego, że tworzą się za tymi skrzyżowaniami, np. przy wjeździe do miasta od strony Gorlic oraz od strony Pilzna.Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.A korki tworzymy sami - jadąc samochodem pojedynczo, albo po 1 km. Wiele da się zrozumieć, ale jak ktoś się złości na "korek", musi mieć świadomość, że sam go tworzy.

Traffic 13.04.2017 09:25
Problem korków istnieje zawsze nie tylko przed świętami. Każdy dzień powszedni ul. Kościuszki stoi. Korek ciągnie się aż do ronda przy Kaufie. Coś mi się zdaje że odkorkowanie miasta jest niemożliwe a będzie coraz gorzej.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.