Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Mieszkańcy: Spalarnia tu nie powstanie!

Podziel się
Oceń

Ponad 120 osób, wśród których byli mieszkańcy osiedli, przedstawiciele władz samorządowych a także instytucji związanych z ochroną środowiska, zebrało się w Sali Kameralnej Gorlickiego Centrum Kultury na spotkaniu w sprawie budowy spalarni odpadów, jaka ma powstać w Gorlicach. Głównym inwestorem tego przedsięwzięcia ma być Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Empol.
Mieszkańcy: Spalarnia tu nie powstanie!

 

Spotkanie już od samego początku obfitowało w wiele emocjonalnych wypowiedzi mieszkańców, którzy jasno dali do zrozumienia, iż na budowę takiego obiektu w ich dzielnicy się nie zgadzają.

Wypowiedź przedstawiciela biura projektowego, które na zlecenie Empolu przygotowało wizję tego, jak zakład ma wyglądać, co rusz przerywana była okrzykami z sali typu::

to nas nie interesuje

budujcie sobie gdzieindziej

spalarnia tu nie powstanie

Mimo szeroko roztaczanych wizji i zapewnień dyrektora ds. rozwoju, firmy Empol, Leszka Rataja, o braku szkodliwości na środowisko, nie udało się znaleźć choćby cienkiej nici porozumienia między stronami spotkania.

Głównym zarzutem wobec osób organizujących to spotkanie była totalna dezinformacja o planach utworzenia tego typu zakładu, postępie w załatwianiu formalności jak i brak tzw. konsultacji społecznych. Mieszkańcy wytknęli burmistrzowi Rafałowi Kukli, że akcja informująca o planach powstania spalarni wg. nich była słaba i nieskuteczna, dodatkowo zwrócili uwagę, iż nazwa określająca przedsięwzięcie, mająca swoje źródło w fachowej urzędniczej nomenklaturze, była myląca i nieoddająca skali i specyfiki inwestycji.

Przedstawiciel inwestora poinformował mieszkańców, iż zakład powstanie w obrębie zajmowanej do tej pory działki a więc na obszarze mniej więcej 1 ha, na dawnej płycie montażowej Glinika, tuż za znajdującą się tam bocznicą kolejową. Przedsięwzięcie ma polegać na wybudowaniu instalacji niezależnej, która  wykorzystując spalanie tzw. frakcji palnej a więc nie wszystkich odpadów, tylko tych wysegregowanych i wysokokalorycznych zapewni energię elektryczną oraz cieplną. Empol zapewnia, iż inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych jak i zaciągniętego kredytu.

Co do zarzutu dezinformacji i braku konsultacji społecznych, Leszek Rataj odniósł się bezpośrednio do mieszkańców, przypominając im zaproszenie i zorganizowanie wycieczki do Bratysławy i Brna, czyli odwiedzenia podobnych tego typu zakładów, już 6 lat temu. Podkreślał, że od tego czasu w mniejszym lub większym stopniu były organizowane akcje informacyjne, które były dostępne dla wszystkich mieszkańców. Inwestycja ma przebiegać na terenie strefy ekonomicznej i Empol ma do tego prawo, jak każdy prywatny przedsiębiorca.

W odpowiedzi otrzymał z drugiej strony falę okrzyków, iż żadna akcja do nich nie dotarła. Mieszkańcy zaczęli zadawać pytania o możliwość zablokowania dalszych działań. Ustalono, że piłeczka znajduje się po stronie organu wydającego decyzję o pozwoleniu na budowę, jakim jest biuro architektoniczne starostwa powiatowego w Gorlicach.

Proszę z nas nie robić idotów - powtarzali mieszkańcy.

Pikanterii całej sprawie dodały komentarze radnych miejskich i powiatowych, że również do nich docierały szczątki informacji a o konkretach zostali poinformowani bardzo późno. Dodatkowe emocje wzbudziła informacja o tym, że do Gorlic mają być przywożone odpady nie tylko z okolic ale z odległych miejsc wojewódźtwa małopolskiego i podkarpackiego.

Kolejne minuty spotkania wypełniły wątpliwości uczestników spotkania o lokalizację, logistykę zakładu, o wzmożenie ruchu pojazdów i niekorzystny jego wpływ na lokalne środowisko. Odpowiedzi przedstawiciela Empolu często były podsumowywane słowem banialuki.

Pomysł wybudowania spalarni odpadów, tuż przed oknami mieszkańców, zaledwie 100 metrów od pierwszego z bloków, został nazwany herezją.

Ostatnio sejm przyjął ustawę o ochronie przyrody, również myśli się też o ochronie zwierząt. Kiedy powstanie ustawa o ochronie ludzi? - grzmiała jedna z mieszkanek osiedla, martwiąca się o konsekwencje powstania spalarni w jej okolicy.

W obronie burmistrza wystąpiła Kinga Knapik, pracownik Urzędu Miasta w Gorlicach, która zapewniła, iż wszystkie formalności związane z przeprowadzeniem akcji informacyjnej zostały wypełnione. Zajęła się też wytłumaczeniem zawiłości związanych z rodzajami odpadów mających swoją klasyfikację w katalogu kodów.

W międzyczasie z sali wyszedł pomysł o zorganizowanie referendum, w którym mieszkańcy mieliby możliwość wypowiedzenia się, czy zgadzają się budowę spalarni. Został on jendak odrzucony przez burmistrza Rafała Kuklę, który stwierdził, że inwestycja jest realizowana przez podmiot prywatny a miasto nie jest stroną w tej sprawie, więc mieszkańcy nie mają możliwości zabrać głosu w tej formie.

W jednej z wypowiedzi mieszkańców Gorlic została poruszona sprawa pomiarów zanieczyszczeń powietrza i urządzeń do tego wykorzystywanych. Ta kwestia była jedną z pierwszych jaka została wyjaśniona przez specjalnie zaproszonego na to spotkanie gościa, Pawła Ciećko, małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska z Krakowa. Przedstawiciel krakowskiej instytucji zapewniał o opiece kontrolnej nad tego typu zakładami, które mimo, że zaliczył do miejsc o dużym ryzyku awarii przemysłowych, to określał jako nieuciążliwą i bezpieczną.

Paweł Ciećko zwrócił uwagę, że powietrze w Gorlicach ma bardzo dobrą jakość, co potwierdziły zeszłoroczne badania zawartości min. pyłów PM10 i PM2,5. Większość zagadnień, min. pytanie o odległość spalarni od zabudowań mieszkalnych, wskazywał jako sprawy nie podlegających jego kompetencji, jako osobę decyzyjną wskazywał regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Jako wojewódzki inspektor ochrony środowiska, Paweł Ciećko zapewniał o pełnym monitoringu zakładu, którego przeznaczenie i zabezpieczenie ma być zapewnione przez Empol.

Ważnym wątkiem okazała się być energia elektryczna, która będzie powstawać jako efekt spalania odpadów. Projekt wybudowania spalarni odpadów rozpoczynaliśmy razem z gorlicką Elektrociepłownią, niestety nasze drogi w tym dążeniu rozeszły się w 2012 roku z różnych powodów. Jednak cały czas jestem otwarty na tą współpracę. - zapewniał dyrektor Rataj. To co mogę zadeklarować, to jest propozycja ceny jednostki energii cieplnej na poziomie około 26 zł za megadżul, z którą staniemy do przetargu. Jeśli tej inwestycji nie zrobimy my, jako firma polska, płacąca podatki tu na miejscu, to w tą lukę może wejść firma z kapitałem zagranicznym, którą stać na zaproponowanie dużo niższych cen. Taka sytuacja jest np. w Starym Sączu, gdzie odpady są wywożone przez firmę włoską. Zamiast miejsc pracy dla naszych pracowników będą miejsca dla obcego kapitału. Tego nie chcemy, mamy nadzieję na budowę dużego zakładu spalająego około 100 tysięcy ton paliwa, bo tylko wtedy ta inwestycja ma sens ekonomiczny - zakończył spotkanie dyrektor ds. rozwoju firmy Empol, Leszek Rataj.

Po prawie 3 godzinnym spotkaniu zapytaliśmy przedstawiciela inwestora o to, czy liczył się z takim oporem ze strony mieszkańców.

Tak zdaję sobie sprawę, że to nie jest dla ludzi sprawa łatwa do zaakceptowania. Mogę tylko zapewnić, iż dołożymy wszelkich starań o to, by zakład był jak najmniej uciążliwy dla nich a wręcz odwrotnie, przynosił korzyści w postaci konkurecyjnych cen energii cieplnej i elektrycznej. Tą inwestycją łamiemy monopol jaki miała gorlicka Elektrociepłownia, to oczywiste że ten zakład dba o swoje interesy i miejsca pracy. Budowa naszego zakładu to perspektywa przynajmniej 4 lat, w tym czasie musimy zadbać o środki na jego sfinansowanie a przede wszystkim uzyskać pozwolenie na budowę. -  powiedział Leszek Rataj, przedstawiciel inwestora.


Napisz komentarz
Komentarze
Marek 06.03.2018 07:05
Jakie miejsca pracy...? Wiecej ludzi umrze z powodu zanieczyszczenia powietrza przez spalarnie rocznie niz powstanie miejsc pracy. W Gorlicach normy zanieczyszczenia powietrza sa regularnie przekraczane 300-400%. Szkoda tylko, ze pan Ciecko o tym nie wie lub co gorsza nie chce wiedziec.

lajt 14.04.2017 06:25
no to może zamiast spalarni geotermia? Ojciec biznesmen zainwestuje, oczywiście nie swoją kasę tylko dotacje od Szyszki

bobik 13.04.2017 15:28
niech najpierw empol zlikwiduje smród z tych śmieci co już je ma. a co będzie jak ich przywiezie 200 000 ton?

Juras 12.04.2017 17:26
Ale to kolejny interes pana K.będzie miał z tego interes heee

Wójt 12.04.2017 14:33
W Gorlicach wszystko się opłaca likwidować bo wygrywa ten największy.

Wójt 12.04.2017 14:19
W Bieczu by powstała i po problmie.

xxx 12.04.2017 13:44
Spalarnie buduje się z dala od Miasta i ludzi a tereny są w okolicach Lipinek.

Adwokat 12.04.2017 13:41
Niech sobie spanarnie zrobią w Tylmanowej z tamtąd co jest firma.

Radny 12.04.2017 12:48
Spalarnia powinna powstać w Nowym Sączu.

Grybów 12.04.2017 12:27
Nowy Sącz się rozwija bo tam nikomu nikt nic nie przeszkadza w inwestycjach.

Poseł 12.04.2017 12:25
Emopl chce w Gorlicach inwestować by dawać miejsca pracy.

Maja 12.04.2017 12:23
Burmistrz powinien podejmować decyzje samodzilnie jak chce wygrać kolejne wybory.

Maja 12.04.2017 12:22
Smog chcą by był większy w Gorlicach.

tumisiek 12.04.2017 05:40
Brawo za ten artykuł. Rzetelność jest cechą dobrego dziennikarstwa. Jasno i bezstronnie napisany artykuł bez osobistych wycieczek :) nie tak jak na tym drugim gorlickim portalu gdzie red? wykorzystuje temat do ataku na burmistrza. Propaganda i tyle

Tramper 12.04.2017 04:54
Spalarnia mnie nie martwi, martwią mnie te ciężarówki dowożące śmieci do centrum miasta.

GRZEGORZ 12.04.2017 04:26
RADNI GORLIC ZMIENILI PLAN DLA EMPOLU GŁOSOWALI WSZYSCY ZA ZMIANOM NA SPALARNIE NIE INFORMOWALI MIESZKAŃCÓW NIE SIĘ WYTŁUMACZĄ

Kum 12.04.2017 04:20
Dziękuję za rzetelnie przedstawione informacje o spotkaniu.:)

rozwój Gorlic 12.04.2017 04:11
To samo z ulicą, która połączyłaby Kościuszki z Krakowską i Stróżowską. Nedzna grupka mieszkańców blokuje, żeby tylko nic nie wybudować!!! Durnie jedne - potem narzekacie, że mieszkacie w gorlickim zaścianku...

rozwój miasta 12.04.2017 04:07
To samo z ulicą, która połączyłaby Kościuszki z Krakowską i Stróżowską. Nedzna grupka mieszkańców blokuje, żeby tylko nic nie wybudować!!! Durnie jedne - potem narzekacie, że mieszkacie w gorlickim zaścianku...

Budować 12.04.2017 03:58
Budować jak najszybciej!!!

xxx 12.04.2017 02:57
Wezmą w łapę i spalania będzie

Zdziwiony 11.04.2017 19:35
Śmieszne bardzo.. śmieci z południa Polski będą sobie tu spalać a na workach nie umieją napisać Miasto Gorlice tylko Miasto Nowy Sącz... bo promocja oczywiście i korzyści to dla Sącza. A dla nas tylko smród, brud, zniszczone drogi i korki.

xyz 11.04.2017 18:45
Coś trzeba w tych Gorlicach tworzyć. Może nie jest to najlepsza inwestycja. Ale jakieś miejsca pracy będą i niższe ceny za energię? Lepiej niech palą to jednym miejscu z filtrami a nie jak to jest w co 2 domu. Smrody idą.

sven 11.04.2017 18:36
a dlaczego Gorlice? Już to widzę jak śmieciary stoją w korkach przed zawdziem, przecież te śmieci mają do nas przyjeżdżać z całego województwa a od Sącza jedyna droga ....

rerer 11.04.2017 18:33
Ludzie to matoły. Protestujecie, ale śmieci tworzycie setki kilogramów. Protestujecie ale prace byście chcieli. Protestujecie ale nie pomyślicie ile osób pali butelki, pieluchy, wywala śmieci do lasu, pety przez balkon.Z całym szacunkiem ale w Gorlicach mieszkają teraz głownie ludzie nieogarnięci, zaściankowi, bez pojęcia o niektórych rzeczach. Pamiętam jak przyszedł sąsiad (akurat nie Gorlice) z prośbą czy się za nim wstawię bo chciałby lakierować w warsztacie, a mu sąsiedzi protestują. Elektrownia atomowa BEWysypisko BESpalarnia BEKrematorium BEA potem wóda, piwsko i fajka dla zdrowiaGłupi ludzie

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12