WTOREK, 20 maja 2025
Imieniny obchodzą:Bernardyn, Kolumba, Aleksander, Asteriusz, Anastazy, Bromir, Bronimir, Bronisąd, Dawid, Elfryda, Józefa, Karol, Rymwid, Saturnina, Taleleusz, Teodor, Wiktoria.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia NaczyńPłyn do mycia naczyń to nieodłączny pomocnik w każdej kuchni. Dziś na jego cześć umyjmy cały stos naczyń!
Dziś jest Światowy Dzień MetrologiiTa dziedzina nauki odgrywa ogromną rolę w codziennym życiu. Jest obecna wszędzie tam, gdzie liczy się innowacyjność i gdzie dokonują się odkrycia naukowe służące gospodarce, kontaktom handlowym, podnoszeniu jakości życia i ochronie środowiska naturalnego.
Dziś jest Europejski Dzień MorzaPodczas tego święta podkreślane jest znaczenie morza w życiu mieszkańców Europy, a podczas licznych konferencji i warsztatów debatuje się nad problemami gospodarki morskiej. Europejski Dzień Morza uchwalono w 2008 roku.
Dziś jest Światowy Dzień PszczółŚwiatowy Dzień Pszczoły obchodzony 20 maja to globalna inicjatywa ONZ, której celem jest zwiększenie świadomości na temat krytycznego znaczenia pszczół dla naszego przetrwania. Ponad 75% światowych upraw żywnościowych i 90% dzikich roślin kwitnących zależy od zapylania przez pszczoły i inne organizmy. Alarmujące tempo wymierania tych gatunków stanowi jedno z największych zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 4:31
- Zachód słońca: 20:33
- to 140 dzień roku, do końca pozostało 225 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (20 maja):
Kino Kolory w Gorlicach:- godz. 13.30 – Kayara niepokonana
- godz. 15 – Dziadku, wiejemy!
- godz. 16.45 – Thunderbolts*
- godz. 19 – Pani od polskiego
- godz. 21 – Oszukać przeznaczenie: Więzy krwi
- godz. 15 – Dziadku, wiejemy!
- godz. 17.30 – Skrzyżowanie
- godz. 20 – Oszukać Przeznaczenie: Więzy krwi
- Oszukać przeznaczenie: Więzy krwi / Napisy – 13:00, 15:30, 18:30, 21:00
- Minecraft: Film – 13:30, 16:00, 18:00, 19:30
- Thunderbolts* – 11:40, 17:30
- Thunderbolts* / Napisy – 14:30, 20:20
- Dziadku, wiejemy! – 12:15, 14:45, 17:00
- Kayara niepokonana – 12:00, 14:15
- Legenda Ochi – 16:30
- Until Dawn / Napisy – 19:00, 21:20
- Szpiedzy / Napisy – 20:40
Gorlice. Wydarzenia i Wystawy
XV Powiatowy Konkurs Fotograficzny Osobliwości Ziemi Gorlickiej pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Gorlickiego.
Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach zaprasza do obejrzenia wystawy czasowej zatytułowanej „Sztuka okopowa”. To wyjątkowe wydarzenie wpisuje się w oficjalne obchody 110. rocznicy Bitwy Gorlickiej.
Dyrektor Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Katarzyna Szepieniec wraz z Zespołem zapraszają na wystawę prac Tomasza Tajaka pt. „Tomusiu, czego się lękasz? Sam nie wiem czego”.
Wystawa „Dni Grozy. 110 rocznica Bitwy Gorlickiej” ma na celu upamiętnienie jednej z kluczowych bitew I wojny światowej, która miała miejsce 2 maja 1915 roku. Ekspozycja pomyślana została jako prezentacja o charakterze popularnonaukowym w celu uczczenia 110 rocznicy największej i najważniejszej bitwy na froncie wschodnim Wielkiej Wojny. Przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z Bitwą Gorlicką, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami.
Szymbark. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę pt. Rzeźba Antoniego Bolka z Załęża, która jest ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. dr S. Kadyiego w Jaśle i Muzeum Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu.
Biecz. Wystawy
- Wystawa pt. LEGO Castle. Zamki ze zbiorów Michała Filipowicza | zapowiedzi imprez – halogorlice.info
Wystawa prezentować będzie blisko 30 zamków złożonych z klocków lego i pochodzących z prywatnych zbiorów Michała Filipowicza, archeologa i przewodnika beskidzkiego, pochodzącego z Jeleniej Góry.
Dyrektor Biblioteki Biecz oraz Autorka Sylwia Macior zapraszają na wystawę fotografii i lalek w modowej odsłonie.
Dominikowice. Wydarzenia
Ochotnicza Straż Pożarna w Dominikowicach zaprasza na konkurs plastyczny pt. Strażak w akcji.
Trzcinica. Wystawy
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zaprasza na wystawę pt. Drewniane Łuki Historyczne - rekonstrukcje wykonane przez Bogusława Popka.
Napisz komentarz
Komentarze