Niż jest zbudowany z chłodniejszego powietrza, co bardzo dobrze widać na mapach środkowej troposfery. Wspominałem o tym we wcześniejszym wpisie. Operacja Słońca robi jednak swoje i powietrze w dolnej części troposfery wraz z upływem czasu coraz bardziej się nagrzewa, co ma przełożenie na wzrost chwiejności.
Wzrost chwiejności oznacza oczywiście lepsze warunki do rozwoju konwekcji. Zwiększona pionowa różnica temperatury oraz obecność niżu górnego będzie sprzyjała powstawaniu komórek konwekcyjnych. Najlepiej rozbudowane z nich będą generowały wyładowania oraz intensywne opady deszczu.
W naszym rejonie w sobotę także może popadać oraz zagrzmieć. Rozwojowi komórek dodatkowo będzie sprzyjało ukształtowanie terenu.
Największa szansa na opad będzie w drugiej fazie dnia.
Przypominam, że opad z konwekcji zawsze jest lokalny, w związku z czym może u nas nie wszędzie popadać, tak samo opad może spaść tylko w sąsiednich powiatach.
Zachmurzenie w sobotę będzie umiarkowane lub duże.
Temperatura maksymalna wzrośnie do około 22 stopni w północnej części powiatu, w południowej 20. Wiatr będzie umiarkowany lub dość silny z południa.
Grafika:
- spodziewany wzrost energii CAPE w sobotnie popołudnie.
W sobotę warunki będą bardziej sprzyjały tworzeniu się chmur kłębiastych, z których może spaść intensywny deszcz.
Miłego dnia!

Napisz komentarz
Komentarze