Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wakacje.pl - Salon Gorlice, ul. Sienkiewicza 2, tel. 514 298 136
Reklama Znajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama XIV Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja - 14-16 sierpnia 2026

Flashmob młodzieży z GCK z deszczowym, epickim oczyszczeniem [FOTO]

Podziel się
Oceń

W niedzielny wieczór (3 sierpnia) Rynek w Gorlicach stał się sceną poruszającego i symbolicznego wydarzenia. Młodzież uczestnicząca w zajęciach pracowni tanecznej Gorlickiego Centrum Kultury zaprezentowała publiczności wyjątkowy flashmob pod hasłem Zielony Krzyk „SmogOFF – czas się obudzić”.
zdjęcie przedstawia dzieci w układzie tenecznym
Flashmob Zielony Krzyk „SmogOFF – czas się obudzić” na gorlickim Rynku.

Autor: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Występ był finałem letniego projektu realizowanego w ramach Akcji Lato 2025, który obejmował cykl warsztatów tańca współczesnego. Młodzi tancerze, prowadzeni przez Klaudię Jaśkowską, stworzyli choreografię pełną ekspresji, zaangażowania i ekologicznego przekazu.

Publiczność, zgromadzona na płycie Rynku, z zapartym tchem obserwowała dynamiczny, pełen emocji układ, który miał na celu nie tylko poruszyć, ale i obudzić świadomość mieszkańców Gorlic wobec problemu smogu.

Finał akcji był wręcz epicki. Gdy uczestnicy zaczęli zawieszać na drzewie hasła nawołujące do działań na rzecz czystego powietrza i ochrony środowiska, nad Gorlicami rozpętała się gwałtowna ulewa.

Rzęsisty deszcz, który spadł na Rynek, nie tylko nie przerwał wydarzenia – przeciwnie, nadał mu głęboki, oczyszczający wymiar. Stał się naturalnym symbolem oczyszczenia, jakby przyroda sama odpowiadała na wołanie młodzieży.

Flashmob, czyli „błyskawiczny tłum”, to forma krótkiego, spontanicznie wyglądającego wydarzenia artystycznego, w którym grupa osób wykonuje wcześniej przygotowaną akcję – najczęściej taneczną lub teatralną – w przestrzeni publicznej. Z założenia flashmob ma zaskoczyć przypadkowych przechodniów i przyciągnąć ich uwagę do konkretnego tematu lub idei.

W przypadku niedzielnego występu w Gorlicach, flashmob stał się formą młodzieżowego protestu i manifestu ekologicznego. Choreografia, przygotowana w ramach warsztatów tanecznych, została zaprezentowana bez zapowiedzi, prosto na płycie Rynku, dzięki czemu przyciągnęła uwagę mieszkańców centrum miasta. 

Element zaskoczenia, intensywność przekazu i finałowy deszcz nadały temu wydarzeniu siłę emocjonalną i społeczny wymiar, który pozostanie w pamięci wielu świadków tego wieczoru.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPaństwowa Szkoła Medyczna z tradycjami, Gorlice, ul. Jagiełły 2 - kontakt: 18 352 04 59
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama PROGRAM AKTYWNY SAMORZĄD- EDYCJA 2026, Powiat Gorlicki - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza osoby z niepełnosprawnością do skorzystania ze wsparcia oferowanego w ramach programu
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama Zapraszamy na Festiwal 4 Strony Karpat 2026 do Gorlic
POPULARNE
grupa osób przeciągające linę podczas imprezy TPI w Gorlicach Wielki finał Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw. Pięć dni zabawy zakończył rodzinny FunDay [FOTO] Piątek (7 sierpnia) był piątym i zarazem ostatnim dniem 13. Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw w Gorlicach. Organizatorzy przygotowali na finał Fun Day – rodzinne wydarzenie pełne zabawy, animacji i wspólnych aktywności. Przez pięć dni na terenie Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 przewinęły się setki dzieci, a tegoroczna edycja zakończyła się w atmosferze, która najlepiej pokazała, dlaczego ta inicjatywa od lat przyciąga mieszkańców Gorlic. Data dodania artykułu: 07.08.2026 21:26Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 40 plakat imprezy Tydzień Pozytywnych Inicjatyw Tydzień Pozytywnych Inicjatyw już od poniedziałku [PROGRAM] Między 3 a 7 sierpnia teren MZS nr 5 w Gorlicach zamieni się w miejsce pełne zabawy, ruchu, spotkań i pozytywnej energii. Organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież, rodziców i całe rodziny. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. Data dodania artykułu: 31.07.2026 17:03Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 26 grupy osób pozujących do zdjęcia Gorlicjada opanowała centrum. Pomysłowość decydowała o zwycięstwie [FOTO] Dzisiaj (6 sierpnia) uczestnicy Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw wyruszyli na ulice Gorlic. Czwarty dzień wydarzenia upłynął pod znakiem tradycyjnej Gorlicjady, podczas której ponad 20 drużyn rywalizowało w zadaniach sprawdzających spryt, zręczność, kreatywność i wytrwałość. Data dodania artykułu: 06.08.2026 20:09Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10
Reklama Znajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego