Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Podrywam się na dźwięk strażackich syren

Podziel się
Oceń

Rozmawiamy z Dariuszem Grygowiczem o strażackiej służbie, o zdrowym odżywianiu, kulturystyce, remontowaniu domu... Zapytaliśmy komendanta, czy na emeryturze zamierza zostać strażakiem ochotnikiem.

Czy odchodzi Pan z żalem?

Trochę tak. Po tylu latach pracy w straży myślę, że nie dało się uniknąć tego uczucia. Takiego zwykłego żalu bezpośrednio związanego z ludźmi, których „zostawiłem” w jednostce. Niemniej jednak sam podjąłem decyzję o odejściu, podyktowaną różnymi osobistymi względami, ale również faktem, że w moim mniemaniu zawodowo osiągnąłem już wszystko. Oczywiście na moje tytuły i odznaczenia pracowała cała jednostka.

Mówią, że komendantem się bywa, a strażakiem się jest. Czy bierze Pan pod uwagę jakąkolwiek działalność związaną ze strażą?

Na razie nie. Chociaż to hasło o strażaku i komendancie jest stuprocentową prawdą. Nie da się wykorzenić od tak, czegoś, czym żyło się przez tyle lat. I nie chodzi tu tylko o fakt, że na dźwięk strażackich syren odruchowo sięgam po telefon, by skontaktować się „ze swoimi”, sprawdzić co się dzieje. Przekłada się to na wiele codziennych sytuacji, które w oczach strażaka stwarzają zagrożenie, a zwykły obywatel często ich nie dostrzega. W takim względzie moja strażacka służba się nie skończyła. I nie skończy się chyba nigdy.

Kupił Pan dom w jednej z nielicznych wsi, w których nie ma OSP…

Tak, nie zostanę „zwerbowany”!

Nie o to mi chodziło. Może podejmie się Pan utworzenia?

Na razie nie widzę takiej potrzeby. Stróżówka jest tak blisko Gorlic, że strażakom z PSP dojazd zajmuje zaledwie kilka minut. Poza tym OSP aktywnie działają we wsiach ościennych.

Wróćmy do początków. Dlaczego został Pan strażakiem, jakaś tradycja rodzinna?

Nic z tych rzeczy. Szkołę Głównej Służby Pożarniczej wybrałem przez przypadek. Nikt w mojej rodzinie nie był strażakiem. Pamiętam, jak kolega ze szkoły średniej pożyczył mi taki gruby informator, o uczelniach, o kierunkach studiów. Miała być medycyna, ale na ostatniej stronie owego informatora reklamowała się szkoła strażacka. Pomyślałem, że moja sprawność fizyczna na medycynie się zmarnuje i tak trafiłem do Warszawy.

Pierwsza akcja?

Nie pamiętam. Naprawdę! Na pewno było to w Warszawie, gdzie w ramach studiów odbywałem praktyki. Sporo tych zdarzeń tam było. Kto by wtedy pomyślał, że po 33 latach przyjdzie mi to wspominać…

Potem wrócił Pan do Gorlic…

Tak, jestem rodowitym gorliczaninem i tak się akurat złożyło, że oprócz pięciu lat studiów, cała moja zawodowa historia związana jest z naszym powiatem.

Najtrudniejsza akcja?

Ostatnie lata pokazały nam, jak nieprzewidywalna potrafi być natura i żywioły. Najtrudniejszą akcją nie był jakiś konkretny pożar, ale walka i usuwanie skutków powodzi. Wymagało to od nas, strażaków, najwyższych umiejętności i użycia wszelkich dostępnych sił i środków. Myślę, że nie przesadzę, jeśli powiem, że również dzięki nam, naszej pracy, uchroniliśmy mieszkańców przed ofiarami śmiertelnymi podczas tych powodzi.

Najśmieszniejsze sytuacje?

Te związane z ratowaniem zwierząt. Mam nadzieję, że nie zabrzmi to źle, ale chodzi mi to, że nie wszyscy rozumieją, po co strażacy wzywają „zwyżkę” do ściągnięcia kota z drzewa. Nierzadko wygląda to jak kadr z filmu, a prawda jest taka, że ów kot wcale nie „zlezie, jak wylazł”. Właściciele zwierząt na pewno zrozumieją, każde życie jest ważne.

To, co będzie Pan robił na tej emeryturze?

Remontował dom, kosił trawę, sadził drzewka. Chyba potrzebuję teraz fizycznej pracy, dlatego moje plany na najbliższą przyszłość kręcą się wokół wysiłku. Oprócz tego rower, narty, wycieczki.

Słyszałam, że komendant Grygowicz dowodzi również… w kuchni?

Może to za dużo powiedziane, ale lubię gotować i to ja przygotowuję część posiłków dla siebie i żony. Staram się, żeby były jak najmniej przetworzone, pełnowartościowe. Jemy regularnie, ćwiczymy, interesujemy się kulturystyką.

Kulturystyką zaszczepioną przez syna?

Dokładnie tak. Jak On to mówi „najpierw trzeba zrobić porządek na własnym podwórku”. Wizyty w siłowni stały się dla mnie codziennością. Wkręciliśmy się w to razem z żoną.

Pana koledzy z jednostki mówią, że jeśli będę chciała kupić nowy telefon, to po „poradę” powinnam się zgłosić do Pana.

Kiedyś tak, teraz już jestem trochę na bakier z nowościami, chociaż nie będę ukrywał, że faktycznie lubię elektroniczne gadżety. Zresztą ta wiedza pomagała również w pracy strażaka, bo przecież nowoczesna komunikacja to podstawa.

Czego będzie Panu brakowało na emeryturze?

Ludzi, strażaków. Mam nadzieję, że nasze kontakty się nie urwą. Kiedyś byli moimi podwładnymi, teraz, mam nadzieję, będą kolegami. To wszystko, co osiągnąłem jest ich zasługą, bo korzystałem z ich wiedzy, zapału i doświadczenia. Dziękuję im za to.

Foto: archiwum rodzinne


Napisz komentarz

Komentarze

Aryskafander 12.02.2017 17:22
Ilu by tak chciało, będąc zdrowym, w miarę młodym, pójść na dobrą emeryturę i kiwać palcem w bucie w przód i w tył i w bok... Tylko pozazdrościć.

sveb 12.02.2017 15:56
wspaniały gość, szkoda że taki odchodzi na emeryturę, ale odpoczynek mu się należy :)

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Ona ze zgrają pisu już otwierała posterunek policji w Uściu Gorlickim... No i co? No i qpa budynek stoi pusty!Data dodania komentarza: 14.07.2025, 20:30Źródło komentarza: Banica. Nowa remiza na mapie powiatu [FOTO]Autor komentarza: LTreść komentarza: Gdyby się znał na przepisach to by nie był pod wpływem alkoholu, nie wsiadałby by za kółko wiedząc, że może mu coś wyjść. I nie znał się na przepisach, ewidentnie wjechał za szybko w zakręt, na pewniaka, tak samo jak był taki pewny co do wezwania policji. Policjanci nie wiedzieli że jest to droga prywatna, tak samo jak wszyscy podczas tego zdarzenia. Więc kierowcę Forda uratowało tylko to, że kierująca pojazdem nie zatrzymała się z nieświadomości, że powinna, bo według głupiego Polskiego prawa taka droga nie musi być oznakowana. Pijany kierowca ma więcej praw niż uczciwy i trzeźwy. Jak już mamy dopisywać dopiszmy że był również świadek tego zdarzenia, który ewidentnie stwierdził że jest to wina kierującego Fordem, bo tam tak każdy wjeżdża w ten zakręt nie będąc nawet na swoim pasie.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 20:30Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholuAutor komentarza: SwiadekTreść komentarza: Przez godzine wmawiali kierowcy fordem ze to jego wina. Dobrze znał się na przepisach drogowych. Po przyjechaniu drugiej drogówki udowodnił ze ma rację. Dopiszcie ;)Data dodania komentarza: 14.07.2025, 18:27Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholuAutor komentarza: BieczankaTreść komentarza: Czy zdarzenie mogło mieć coś wspólnego z lokalnym festynem ?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 18:10Źródło komentarza: Racławice. Zwłoki mężczyzny znalezione w rzece [AKTUALIZACJA]
Reklama