Z relacji czytelniczki wynika, że drapieżnik wykorzystał moment, gdy niewielki pies przebywał na podwórku. Zwierzę miało zostać porwane na jej oczach sprzed domu, na nieogrodzonej posesji. Kobieta podkreśla, że wszystko wydarzyło się bardzo szybko, a ona nie była w stanie zareagować na czas. Na ten moment nie mamy potwierdzenia tej sytuacji ze strony służb, dlatego opisujemy ją jako zgłoszenie od mieszkanki.
To był moment, gdy zobaczyłam wilka, który wchodzi na nasze podwórko – relacjonuje pani Anna.Śledziłam go wzrokiem, gdy nagle zerwał się do ataku, podbiegł do naszego pieska i chwycił go za kark. Wszyscy wybiegliśmy na podwórko ale zdołaliśmy tylko zobaczyć drapieżnika, jak niesie naszego psa w kierunku lasu.
Piesek nie był duży, miał około 3 kilogramów. Na zewnątrz nie mamy niezabezpieczonych resztek pożywienia, ten wilk po prostu zaatakował naszego psa i go porwał.
Eksperci od dawna wskazują, że wilki coraz częściej pojawiają się bliżej zabudowań, kiedy mają łatwy dostęp do pożywienia. W oficjalnych materiałach Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zwraca się uwagę na niezabezpieczone śmietniki i kompostowniki, które przyciągają duże drapieżniki i sprzyjają ich przyzwyczajaniu się do obecności człowieka.
Lasy Państwowe przypominają, że wilki zwykle unikają ludzi, ale mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, zwłaszcza gdy są dokarmiane i przyzwyczajane do łatwego jedzenia w pobliżu domów. Kluczowe zalecenie brzmi: nie dokarmiać i nie zostawiać resztek, które mogą zwabić drapieżniki w okolice siedlisk. Wprost wymienia się odpady spożywcze w szczelnych pojemnikach, mięso i wędliny na kompoście oraz pozostawianą na zewnątrz karmę.
Jeśli ktoś mieszka na obrzeżach wsi lub w sąsiedztwie pól i lasu, powinien założyć, że pies pozostawiony bez nadzoru na podwórku może stać się łatwym celem dla drapieżnika. W praktyce oznacza to pilnowanie zwierząt szczególnie o zmierzchu i nocą, niewypuszczanie małych psów samopas oraz uporządkowanie przestrzeni wokół domu tak, by nie kusiła jedzeniem. W zaleceniach pojawia się też prosta, domowa metoda ograniczania ryzyka: oświetlenie z czujnikami ruchu przy miejscach składowania odpadów, które może zniechęcać zwierzę do podchodzenia.
W materiałach GDOŚ wskazuje się, że przypadki pojawienia się wilków na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, należy zgłaszać bezpośrednio do wójta lub burmistrza, ewentualnie do najbliższego komisariatu policji albo straży gminnej, jeśli działa na terenie gminy. W Małopolsce Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie przypomina dodatkowo, że przy obserwacji wilków zachowujących się nietypowo zalecane jest powiadomienie właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
Wilk jest gatunkiem chronionym, ale pozostaje dzikim drapieżnikiem, który szuka pożywienia i korzysta z okazji. Tę równowagę warto zachować także w emocjach po takim zgłoszeniu: nie chodzi o straszenie mieszkańców, tylko o rozsądek w zabezpieczeniu zwierząt i obejścia. Im mniej „łatwych okazji” wokół gospodarstw, tym mniejsze ryzyko, że wilk zacznie traktować okolice domów jak wygodną stołówkę.















![Wrzucałeś do skarbony? Kwesta i dotacje przerodziły się w efekt [FOTO] zdjęcie przedstawia pracownika, który dłutem ryje w kamieniu](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wrzucales-do-skarbony-kwesta-i-dotacje-przerodzily-sie-w-efekt-foto-1766411682.jpg)


![Tragedia w Ropie. Brat zastrzelił siostrę [FOTO] Tragiczne zdarzenie w Ropie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-tragedia-w-ropie-brat-zastrzelil-siostre-foto-1765378781.jpg)


![Gorlice. Infiniti roztrzaskało się na ul. Legionów [FOTO] zdjęcie przedstawia rozbite auto na legionów](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-grozna-kolizja-infiniti-na-legionow-foto-1766101671.jpg)





![Strzeszyn. Poszukiwania policji i straży pożarnej. W akcji kilkadziesiąt osób [FOTO] Strzeszyn. Poszukiwania policji i straży pożarnej. W akcji kilkadziesiąt osób [FOTO]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-strzeszyn-poszukiwania-policji-i-strazy-pozarnej-1765796513.jpg)
![Zagórzany. Niebezpieczne zdarzenie z udziałem pojazdu ciężarowego [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia wypadek samochodywy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zagorzany-niebezpieczne-zdarzenie-z-udzialem-pojazdu-ciezarowego-foto-1765541054.jpg)

Napisz komentarz
Komentarze