Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i oddały hołd wszystkim ofiarom wojny. Uroczystość miała podniosły i refleksyjny charakter, a jej centralnym punktem były przemówienia, modlitwa oraz chwila ciszy.
Uroczystość prowadziła Joanna Kalisz-Dziki, która przypomniała o ogromie tragedii II Wojny Światowej i milionach ofiar konfliktu.
Dla Polski nastąpił koniec wojny. Wśród prawie 50 milionów ofiar 6 milionów to Polacy, w tym 3 miliony to obywatele polscy pochodzenia żydowskiego – mówiła podczas rozpoczęcia obchodów.
Prowadząca podkreślała również konieczność pielęgnowania pamięci historycznej oraz oddania szacunku tym, którzy walczyli za wolność kraju. Przywołała słowa poety:
Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć sami macie doskonalsze wznieść. Na nich się jeszcze święty ogień żarzy i miłość ludzka stoi tu na straży.
Joanna Kalisz-Dziki powitała także wszystkich uczestników wydarzenia, wśród których znaleźli się samorządowcy, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, sybiracy oraz mieszkańcy Gorlic i regionu.
Główne przemówienie wygłosił zastępca burmistrza Gorlic Sebastian Puchajda. W swoim wystąpieniu mówił o dramatycznych skutkach II Wojny Światowej oraz o obowiązku pamięci wobec ofiar i bohaterów tamtych wydarzeń.
Spotykamy się dziś, aby uczcić rocznicę zakończenia jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii ludzkości – podkreślał.
Zastępca burmistrza przypomniał o okrucieństwach wojny, obozach koncentracyjnych i zagładzie milionów ludzi. Wspomniał również o Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz cierpieniu Polaków wywożonych na Syberię.
W przemówieniu mocno wybrzmiał także lokalny wymiar wojennej tragedii.
Gorlice także doświadczyły jej skutków. Wojna odebrała życie tysiącom mieszkańców naszego miasta i regionu, w tym niemal całej społeczności żydowskiej współtworzącej przez pokolenia historię i kulturę tej ziemi – mówił Sebastian Puchajda.
Zakończenie wojny było nie tylko chwilą radości, ale też bolesnym momentem uświadomienia sobie ogromu strat poniesionych przez społeczeństwo.
W swoim wystąpieniu zastępca burmistrza odniósł się również do współczesnych konfliktów zbrojnych.
Dzisiejsza rocznica ma szczególne znaczenie w czasie, gdy świat po raz kolejny coraz mocniej doświadcza niepokoju i brutalności wojny – zaznaczył, wskazując na konflikt za wschodnią granicą Polski oraz napięcia na Bliskim Wschodzie.
Doświadczenia II Wojny Światowej powinny być przestrogą dla współczesnego świata. Naszymi działaniami muszą kierować odpowiedzialność, solidarność oraz odwaga w obronie prawdy i wolności.
Na zakończenie oddał hołd wszystkim bohaterom i ofiarom wojny, apelując o budowanie świata opartego na pokoju i wzajemnym szacunku.
Po przemówieniach odbyła się modlitwa za poległych i pomordowanych podczas II Wojny Światowej, którą poprowadził ks. dziekan Stanisław Ruszel. Duchowny modlił się o pokój na świecie, wspominając również współczesne konflikty zbrojne.
Niech już nie będzie więcej wojny, z której nie ma odwrotu – wybrzmiało podczas wspólnej modlitwy.
W modlitwie wspomniano także mieszkańców ziemi gorlickiej, którzy oddali życie za ojczyznę.
Po części oficjalnej delegacje złożyły wiązanki i kwiaty pod Sklarczykówką. W imieniu mieszkańców ziemi gorlickiej kwiaty złożyli przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak, zastępca burmistrza Sebastian Puchajda oraz sekretarz powiatu gorlickiego Aleksander Żelazny.
Hołd oddali również przedstawiciele policji, straży pożarnej, Straży Miejskiej, środowisk kombatanckich, sybiraków, organizacji społecznych, seniorów oraz młodzieży.
Pełna galeria zdjęć poniżej.







![Niech już nie będzie więcej wojny, z której nie ma odwrotu [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia policjantów ze sztandarem](https://static2.halogorlice.info/data/articles/xl-niech-juz-nie-bedzie-wiecej-wojny-z-ktorej-nie-ma-odwrotu-foto-1778244236.jpg)


Napisz komentarz
Komentarze