Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZnajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki 34
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Podaruj dzieciom dom! Zostań rodziną zastępczą - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Słoneczna 7, Gorlice, tel. 18 352 53 80

Akcja Wypadek 2015 na ulicy Chopina

Podziel się
Oceń

Autobus w płomieniach i przewrócony samochód osobowy w pobliżu przystanku na ulicy Chopina. Takiego zdarzenia byliśmy świadkami w ubiegłą środę, 28 października w Gorlicach. Stanowiło to widok bardzo poważny, na szczęście były to tylko działania operacyjne zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach i Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Akcja pod kryptonimem "Wypadek 2015" miała na celu sprawdzenie gotowości służb ratunkowych w sytuacji nadzwyczajnej.

Wszystko odbyło się według standardowych procedur. Najpierw, o godzinie 11.12 Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie poinformowało dyspozytora Powiatowej Straży Pożarnej w Gorlicach o wypadku, w którym uczestniczył autobus i samochód osobowy. Według planu, doszło do zderzenia dwóch pojazdów, w efekcie, autobus uderzył w latarnie i stanął w płomieniach, a samochód osobowy przewrócił się na bok.

W zdarzeniu uczestniczyło 31 osób, pasażerów autobusu, jak i pojazdu osobowego. Natychmiast po zgłoszeniu, wysłano na miejsce wypadku służby ratunkowe- łącznie 100 osób. Pojawiło się 13 zastępów straży pożarnej oraz 64 strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Dołączyli do nich druhowie reprezentujący Ochotnicze Straże Pożarne z całego powiatu gorlickiego. Oprócz tego na sygnale przybyły 4 zespoły ratownictwa medycznego i 12 ratowników. Kolejną grupę stanowili policjanci: 6 radiowozów policyjnych i 15 policjantów i 5 funkcjonariuszy straży. Szpitalny Odział Ratunkowy ze Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach reprezentowało 18 osób, w tym lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Głównym celem tej akcji był nie tylko pokaz umiejętności ratowniczych, ale przede wszystkim sprawdzenie skuteczności współdziałających ze sobą służb i komunikacji z WCPR w Krakowie i Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej nr 2 w Tarnowie. Takiego typu działania są okazją do wypracowania doświadczenia w udzielaniu pomocy w zdarzeniu masowym, by w razie prawdziwych stanów zagrożenia ludzkiego życia, wszystko potoczyło się sprawnie i zakończyło pozytywnie.

W przeprowadzenie akcji "Wypadek 2015" włączyły się wszystkie służby ratownicze, ponadto wzięli w niej udział uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, którzy pełnili tu role pozorantów. Urząd Miasta przygotował dla nich upominki, MZK w Gorlicach użyczył do pozoracji wypadku autobus, a Stanisław Przybylski trzy samochody osobowe.

Pozoracja zakończyła się sukcesem, wszystko przebiegało zgodnie z procedurami. Życzymy więc sobie, aby każde tego typu akcje kończyły się pomyślnie, a najlepiej , żeby nie było zbyt często okazji do manifestacji tych umiejętności.

Więcej zdjęć autorstwa Ewy Żarnowska i Grzegorza Rybczyka znajdą Państwo na stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży POżarnej w Gorlicach http://www.straz-gorlice.pl/aktualnosci/95-ponad-zdarzenie-masowe-na-ul-chopina-w-gorlicach.html  


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
ReklamaStand-up Grzegorz Dolniak - Kino Farys w Bieczu - 29 marca 2026
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego