Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Wystawa rzeźby Jerzego Fobera

Podziel się
Oceń

 Jerzy Fober, wychowanek zakopiańskiej szkoły Kenara i jego ucznia Stanisława Kulona w warszawskiej ASP zaprezentował swoje niezwykłe rzeźby w Oficynie Dworskiej Kasztelu w Szymbarku. Profesor Jerzy Fober, obecny dziekan do spraw kształcenia cieszyńskiej Filii, jest rzeźbiarzem pracującym przede wszystkim w drewnie. Twórca uhonorowany i bardzo znany nie tylko w polskim środowisku artystycznym, obok sukcesów natury artystycznej, może poszczycić się także wielką popularnością i autorytetem wśród studentów.

 

JERZY FOBER - (ur. 1959 r. w Warszawie) - polski rzeźbiarz. 
W latach 1974-79 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem W latach 1979-84 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni profesora Stanisława Kulona gdzie w 1984 roku otrzymał wyróżnienie za pracę dyplomową „Złożenie do grobu”. W 1982 roku, jeszcze na studiach wspólnie z Andrzejem Szarkiem i Czesławem Podleśnym założył grupę artystyczną „...kim jesteś”. W wystawach grupy uczestniczył do 1990 roku. Od 1986 roku zajmuje się dydaktyką artystyczną. Obecnie kieruje Zakładem Rzeźby Instytutu Sztuki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
W latach 1996 - 2011 prowadził pracownię rzeźby na kierunku Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2011 roku pracuje także na Akademii Umeni w Banskej Bystricy (Słowacja). W roku 2000 otrzymał tytuł Profesora Sztuk Plastycznych. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (obecnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) w latach: 1985, 1987, 1991, 1999 i 2004 r.

Jego rzeźby znajdują się w zbiorach:
Muzeum Narodowe w Krakowie
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej
Muzeum Współczesnej Polskiej Sztuki Sakralnej w Kielcach
Kolekcja Sztuki Współczesnej miasta Lucerna (Szwajcaria)
Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie
Kolekcja Fundacji „POGRANICZE” w Sejnach
Kolekcje prywatne w Polsce, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
Realizacje plenerowe:
Braunau am Inn (Austria) Kościół św. Stefana „Pieta XXI w” 1998 (drewno)
Kotzting (Niemcy) Park Miejski „Bawarski pejzaż” 1999 (drewno)
Pramet-Feitzting (Austria) „Relax” 2004 (drewno)
Plesna (Czechy) „Przebudzenie” 2005 (drewno)
Strzegom „Ty jesteś skała” 2010 (kamień - bazalt, granit)
Strzegom „Anioł upadły” 2012 (kamień - bazalt, granit)
Strzegom „Uniesienie” 2014 (kamień – granit)

W imieniu organizatora, portal haloGorlice.pl serdecznie zaprasza na wystawę jednego z najbardziej cenionych współczesnych rzeźbiarzy w Europie.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Big MuzzyTreść komentarza: Pewnie lepiej byłoby, gdyby wszyscy się przykleili do asfaltu, prawda? Po za tym nie musisz się tak spinać, bo jeszcze ci zwieracze puszczą i będzie wstyd.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 15:06Źródło komentarza: Spektakularna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami przyciągnęła tłumy [FOTO]Autor komentarza: XTreść komentarza: Kto zezwolił na wpuszczenie obcych foodtrucków na teren festiwalu? Czy nie można było skrzyknąć rodzimych przedsiębiorstw gastronomicznych? To z ich podatków gmina ma dochody więc jest to chyba w naszym interesie by w pierwszej kolejności zarobili lokalsi. Druga sprawa która nie daje mi spokoju - dlaczego mieszkańcy Gorlic muszą masowo zmieniać kotły a taki helikopter może sobie latać nad miastem bez przeszkód produkując przy tym setki ton CO2 ?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:48Źródło komentarza: Dni Gorlic 2025: świetlne show, koncerty i tłumy na rynku [FOTO/VIDEO]Autor komentarza: PiniądzTreść komentarza: Panie piniądz !Data dodania komentarza: 5.05.2025, 11:59Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzynyAutor komentarza: GhostTreść komentarza: Zgadzam się. Już w tamtym roku był problem z miejscem. Też powinni pomyśleć o zamknięciu ruchu na rynku. Dobrym miejscem na następny zlot mógłby być parking koło basenu/lidla/hali sportowej.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:09Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzyny
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego