W dniach 24 – 25 maja odbyły się IX Spotkania Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…” w Zakopanem. Festiwal obejmował takie dziedziny sztuki jak teatr, muzyka, plastyka i literatura. Do udziału w nich zaproszone zostały zespoły teatralne i muzyczne oraz młodzi soliści, autorzy prac literackich i plastycznych z różnych stron Polski wyłonieni w drodze wcześniejszych eliminacji. W pierwszym dniu odbywały się przesłuchania konkursowe, a w drugim koncert finałowy z udziałem laureatów.
Jury złożone z aktorów Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem w składzie: Krzysztof Najbor – przewodniczący, Emilia Nagórka i Krzysztof Łakomik postanowiło przyznać nagrodę główną festiwalu – Grand Prix dla spektaklu „Być dobrym jak chleb” w wykonaniu Szkolnego Zespołu Teatralnego „Na Górce” z Zespołu Szkół Nr 1 w Gorlicach oraz wyróżnienie w postaci prezentacji spektaklu na koncercie finałowym. Autorem scenariusza i reżyserem sztuki jest opiekunka zespołu Halina Osińska, nauczycielka języka polskiego. Sztuka będąca adaptacją dramatu „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły opowiada o dojrzewaniu utalentowanego artysty – malarza Adama Chmielowskiego do służby ubogim i bezdomnym, który zrezygnował z kariery i został bratem Albertem.
Jan Paweł II pisał, że brat Albert był dla niego szczególnie ważny: „Znalazłem w nim duchową podporę i przykład na to, jak zostawić świat sztuki, literatury i teatru, znajdując w sobie powołanie do stanu duchownego”.
W rolę głównego bohatera wcielił się Marcin Tokarz, a pozostałe role zagrali: Paweł Cebula, Sebastian Kozień ( nagrodzony w roku ubiegłym na tymże festiwalu ), Bartłomiej Rębacz, Magdalena Rowicka, Justyna Ligęza, Magdalena Turek, Damian Patrzyk i Daniel Ołpiński. Zespół ma własną obsługę techniczną, którą stanowi Eryk Przyboś i Damian Śliwa.
Koncert laureatów i wywiad z reżyserką sztuki będzie można obejrzeć niebawem w TVP Kraków i TVP Polonia w programie „Pod Tatrami”.
Nagroda Grand Prix na ogólnopolskim festiwalu to dla zespołu wielka radość, tym bardziej, że na przeglądzie powiatowym sztuka ta została sklasyfikowana na III miejscu.
Zespół „Na Górce” od 14 lat zdobywa wysokie lokaty na festiwalach poza Gorlicami – w Wadowicach, Krakowie, Krośnie i Zakopanem, a pani reżyser zdobyła tytuł „Kreatywny Nauczyciel” w konkursie organizowanym przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Z okazji kanonizacji Jana Pawła II Zespół Szkół Nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach wraz z GCK w hołdzie wielkiemu Polakowi i Papieżowi zorganizował 24 IV koncert pt. „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd”, w czasie którego zaprezentowano sztukę „Być dobrym jak chleb” oraz teksty Karola Wojtyły i utwory muzyczne bliskie Jego sercu. W szkole działa też zespół instrumentalno – muzyczny pod kierunkiem pana Marka Grybosia.
Aktorzy Szkolnego Zespołu Teatralnego co roku biorą udział w Powiatowym Konkursie Teatralno – Recytatorskim w Gorlicach, wystąpili też w filmie Macieja Trybusa „ Papieski ślad na Ziemi Gorlickiej” emitowanym w RTV Gorlice.
źródło: Starostwo Powiatowe Gorlice
fot: SP Gorlice, Kronos Media, watra.pl





![Młodzi z awansem do kolejnego etapu. Wysoki poziom eliminacji recytatorskich [FOTO] zdjęcie przedstawia grupę osób na scenie gorlickiego centrum kultury](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-mlodzi-z-awansem-do-kolejnego-etapu-wysoki-poziom-eliminacji-recytatorskich-foto-1774457175.jpg)



![Finał ogólnopolskiej olimpiady zdobyty przez ucznia z Gorlic [FOTO] zdjęcie przedstawia sale wypełnioną młodzieżą](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-final-ogolnopolskiej-olimpiady-zdobyty-przez-ucznia-z-gorlic-foto-1774436725.jpg)

![Gorlicka młodzież nie zwalnia tempa, kolejne pomysły na rozwój powiatu [FOTO] zdjęcie przedstawia sale z Młodzieżą](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlicka-mlodziez-nie-zwalnia-tempa-kolejne-pomysly-na-rozwoj-powiatu-fot-1774428655.jpg)
![Co? Gdzie? Halo! Ciekawy repertuar kin w powiecie gorlickim oraz wystawy czasowe [ŚRODA, 25 marca 2026] zdjęcie przedstawia zapowiedz co? Gdzie? Halo!](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-ciekawy-repertuar-kin-w-powiecie-gorlickim-oraz-wystawy-czasowe-sroda-25-marca-20-1774426742.jpg)








![Parkowanie za 4 tysiące złotych na gorlickim parkingów [FOTO] zdjęcie przedstawia samochód z blankietami za wycieraczką za parkowanie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-parkowanie-za-4-tysiace-zlotych-na-gorlickim-parkingu-foto-1773323229.jpg)
![Zaginęła 16-letnia mieszkanka Moszczenicy [AKTUALIZACJA] Zaginęła 16-letnia mieszkanka Moszczenicy [AKTUALIZACJA]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zaginela-16-letnia-mieszkanka-moszczenicy-1773388717.jpg)
![Harklowa. Tragiczne zdarzenie tuż za granicą powiatu gorlickiego. Nie żyje 13-letni chłopiec [FOTO] zdjęcie przedstawia śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowego](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-harklowa-tragiczne-zdarzenie-tuz-za-granica-powiatu-gorlickiego-nie-zyje-13-letni-chlopiec-1774353139.jpg)
![Gastronomia, budownictwo i klasa wojskowa. Tak promowała się szkoła w Gorlicach [FOTO] zdjęcie przedstawia 4 kobiety w fartuchach w kuchni](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gastronomia-budownictwo-i-klasa-wojskowa-tak-promowala-sie-szkola-w-gorlicach-foto-1773848047.jpg)
![Moszczenica. Zderzenie trzech pojazdów. Są ranni. Droga jest całkowicie zablokowana [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia samochody straży pożarnej na ulicy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-moszczenica-zderzenie-trzech-pojazdow-sa-ranni-droga-jest-calkowicie-zablokowana-foto-1774424287.jpg)

Napisz komentarz
Komentarze