Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Jak prawidłowo pomagać osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim?

Podziel się
Oceń

Fundacja Wyjdź z Domu od 2012 r. współpracuje z Lokalnym Centrum Wolontariatu w Gorlicach. W ramach współpracy, wzajemnej pomocy i wolontariatu, od początku 2013 r. odbyło się już 5 szkoleń wolontariuszy LCW z zakresu niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Głównym celem  szkoleń było nauczenie młodzieży zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach, w momencie, kiedy pchają wózek inwalidzki z chorym lub towarzyszą osobie niepełnosprawnej. 

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest poznanie podstawowych zasad dotyczących kierowania wózkiem inwalidzkim. Dla osób, które nigdy, lub pierwszy raz pomagają osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, problemem stają się zwykłe progi, krawężniki, a przejazd przez dwa lub więcej schodów stanowi wyczyn wręcz niemożliwy do pokonania. Jest to wtedy czynność zdecydowanie niebezpieczna i grożąca upadkiem chorego lub prowadzącego wózek inwalidzki. Powstaje więc bariera psychiczna oraz obawa o zdrowie i komfort osoby, której chcemy pomóc, a także własne. Ratujemy się więc szukaniem pomocy u osób postronnych. Kończy się to najczęściej popełnianiem zbiorowego błędu, jakim jest zniesienie ze schodów osoby niepełnosprawnej wraz z wózkiem przez 3 – 4 osoby.

Każdy, kto systematycznie spotyka się z osobami niepełnosprawnymi, z czasem i ilością pokonanych kilometrów nabywa pewne umiejętności i doświadczenie, które znacznie ułatwiają mu sprawne poruszanie się po nierównych chodnikach i ulicach polskich miast. Część tych umiejętności można podsumować w kilku prostych i łatwych do zapamiętania zasadach:

1. Kiedy pokonujesz przeszkodę typu krawężnik, próg, nierówność na drodze czy schody, ustaw się i wózek inwalidzki prostopadle do niej. Nie pokonuj przeszkody pod innym kątem, gdyż może to grozić przechyleniem wózka i wywrotką osoby niepełnosprawnej.

2. Aby ułatwić sobie zadanie wzięcia wózka inwalidzkiego z osobą niepełnosprawną „na dwa tylne koła”, można nacisnąć stopą pedał znajdujący się pod wózkiem.

3. Są dwa sposoby pokonania pojedynczego stopnia lub krawężnika zarówno w dół jak i w górę. Wybór sposobu w danej chwili zależy już od kilku warunków, jakimi są np. umiejętności i siła osoby pchającej wózek, wysokości krawężnika oraz od komfortu osoby niepełnosprawnej.

4. Zjazd lub wyjazd po schodach osoby na wózku inwalidzkim jest możliwy i jest mniej męczący niż zniesienie osoby niepełnosprawnej z wózkiem przy pomocy kilku osób.

5. Zjazd lub wyjazd po schodach nigdy nie jest komfortowy dla osoby niepełnosprawnej. Jeśli jest możliwe unikaj tego i użyj zjazdu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych, nawet jeśli oznacza to nadłożenie drogi.

6. Jest tylko jeden prawidłowy sposób pokonania dwóch lub więcej schodów w górę i w dół. Aby to zrobić zawsze należy wziąć wózek „na dwa tylne koła” i zjeżdżać przodem do schodów, a wyjeżdżać tyłem do schodów.

7. Jeśli to możliwe zawsze przy pokonywaniu schodów proś osoby postronne o pomoc i asekurację.

8. Osoba, która stara się pomóc poprzez asekurację, nie powinna podnosić wózka do góry. Osoba asekurująca trzyma wózek z przodu za pewny uchwyt (np. podnóżki lub ramę wózka) i pcha do przodu, hamując w ten sposób zjazd i ułatwiając wyjazd.

Nie są to wszystkie zasady pokonywania przeszkód z osobą na wózku inwalidzkim, jednakże pozostałe są zbyt trudne do opisania i cały trud mógłby pójść na marne, gdyż tekst stałby się niezrozumiały. Lepiej pokaże materiał filmowy, który zamierzamy na ten temat stworzyć.

W trakcie szkoleń wolontariusze dowiadywali się również od Agnieszki o zasadach, jakie powinni pamiętać rozmawiając i towarzysząc osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózku inwalidzkim, a są nimi:

1. Kiedy rozmawiasz z osobą siedzącą na wózku, postaraj się znaleźć również siedzenie dla siebie, lub kucnąć choć na chwilę. Okażesz w ten sposób szacunek tej osobie zrównując poziom swojej twarzy i ułatwiając jej konwersację, gdyż nie będzie musiała zadzierać głowy do góry.

2. Nie pomagaj na siłę. Nadgorliwość w pomaganiu bywa bardzo denerwująca. Przed pomocą zawsze zapytaj, czy ta osoba pomocy potrzebuje, oczekuje i gdy wyrazi zgodę, wtedy jej udziel.

3. Jeśli osoba niepełnosprawna potrafi wykonać pewną czynność samodzielnie i w twojej obecności chce to zrobić, to nie wyręczaj jej, nawet kiedy oznacza to, że trwać to będzie znacznie dłużej niż gdybyś ty to zrobił.

4. Nie „przestawiaj” wózka z osobą niepełnosprawną w inne miejsce bez zgody tej osoby, nawet jeśli uważasz, że w tamtym drugim miejscu będzie jej lepiej, wygodniej. Pozwól jej samej zdecydować.

5. Nie „wieszaj się” na wózku, nie opieraj się o niego bez zgody osoby niepełnosprawnej, lub bez świadomości, że jej to nie przeszkadza. Niektóre osoby niepełnosprawne traktują wózek inwalidzki jako część siebie, własnego ciała. Każde dotknięcie, czy potrącenie wózka jest przez nie odczuwane i może dla nich stresującym doznaniem.

Mamy nadzieję, że w przyszłości odbędzie się jeszcze więcej tego typu szkoleń. Oznaczać do będzie, że powiększać się będzie rzesza osób, które chcą mieć kontakt z osobami niepełnosprawnymi, nieść im pomoc oraz otwartych na potrzeby innych ludzi. Lokalne Centrum Wolontariatu w Gorlicach ma już kolejną grupę nowych wolontariuszy, my chętnie im pomożemy w przygotowaniu tej młodzieży do dalszych działań.

Zapraszamy, do obejrzenia relacji zdjęciowej ze szkoleń.

S.G.

fot: Grzegorz Rybczyk/Lokalne Centrum Wolontariatu

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12