Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Obelisk pamięci gorlickich Żydów

Podziel się
Oceń

W niedzielę 19 sierpnia na skwerze przed dawną synagogą, u zbiegu ulic Krzywej i Strażackiej, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zagładę gorlickich Żydów. Okazją do upamiętnienia gorlickich żydów była 70 rocznica likwidacji gorlickiego getta. Ostatniego transportu ludności żydowskiej z getta do obozu zagłady w Bełżcu odjechał 19 sierpnia 1942 roku. Osłonięcia obelisku, będącego dziełem Zdzisława Tohla, dokonali pan Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie i pan Witold Kochan, burmistrz Gorlic.

 

W skromnej uroczystości uczestniczyli Eliezer Gurary (ur. w Nowym Jorku) – rabin chasydzkiego z ruchu Chabad-Lubavitch, od 2007 rabin Chabad of Krakow oraz członek zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie pan Feliks Tuszyński.

Ekumeniczny charakter uroczystości podkreśliła wspólna modlitwa za zmarłych, którą poprowadzili ksiądz Józef Bożek wikariusz z Bazyliki Mniejszej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach i rabin Gurary.

Pod nowo odsłoniętym obeliskiem wiązanki kwiatów złożyli burmistrz Gorlic Witold Kochan, przewodniczący rady miasta Bogdan Musiał i wicestarosta powiatu gorlickiego Karol Górski.

Dużym zainteresowaniem przybyłych na uroczystości cieszyła się przygotowana przez członków Gorlickiego Towarzystwa Fotograficznego wystawa ukazująca świat którego już niema, świat małomiasteczkowej wspólnoty żydowskiej.

(BP)

Ludność żydowska zamieszkiwała Gorlice od XVII wieku. Wzrost znaczenia i ilości ludności żydowskiej w naszym mieście notujemy od drugiej połowie XIX w., co było bezpośrednio związane z rozwojem miasta i industrializacją. Z czasem w okolicach placu Dworzysko  powstała dzielnica żydowska. W tym czasie Żydzi stanowili prawie połowę populacji miasta. W okresie międzywojennym  Gorlice stanowiły silny ośrodek syjonizmu w południowej Polsce. Kwitło także życie kulturalne i religijne gorlickich Żydów. Koncentrowało się ono głównie wokół synagogi przy ul. Mickiewicza oraz nowo wybudowanej  synagogi przy ul. Piekarskiej.

Podczas okupacji niemieckiej, w październiku 1941 r. hitlerowcy utworzyli na terenie Gorlic getto, składające się z dwóch części: rejon Dworzyska i rejon Garbarni. Przywożono tutaj także mieszkańców z okolicznych miejscowości. Od wiosny 1942 roku zaczęła się stopniowa, lecz systematyczna akcja likwidacji Żydów w gettach. Ostatni transport ludności żydowskiej do obozu zagłady w Bełżcu wyruszył z Gorlic 19 sierpnia 1942 roku.

Więcej informacji, w tym te podane powyżej, na temat historii gorlickich Żydów, można znaleźć na stronie Wirtualny Sztetl (www.sztetl.org.pl)

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie małe

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama