Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Która wieża najpiekniejsza?

Podziel się
Oceń

W tym tygodniu Radio Kraków prowadzi plebiscyt na najpiękniejszą wieżę małopolski. W konkursowe szranki stanęło pięć smukłych piękności a wśród niech wieża ratuszowa z Biecza. Biecka wieża za konkurentki ma te z Olkusza, Hebdowa, Miechowa i Oświęcimia. Wynik głosowania słuchaczy Radia Kraków poznamy w poniedziałek 30 lipca kilka minut po godzinie 8 rano w audycji CND. By oddać swój głos należy przejść na stronę Radia Kraków i zaznaczyć wybraną przez siebie wieże. Gospodarze wieży, która zdobędzie najwięcej głosów uhonorowani zostaną Marką Radia Kraków.

W kilkutysięcznym Bieczu znajduje się wiele ciekawych obiektów, ale wzrok turysty przykuwa przede wszystkim 58-metrowa Wieża Ratuszowa, znajdująca się w samym sercu miasta.

Wieża jest pokryta sgrafittem, czyli kilkoma warstwami tynku, z którego część została usunięta poprzez zeskrobanie. Ciekawym elementem jest dwudziestoczterogodzinny zegar. Obecnie jest on już rzadkością, ponieważ od XVII wieku stosuje się tzw. półzegarze, z 12-godzinnym podziałem. Kiedyś budowlę wieńczył hełm, który spalił się w wielkim pożarze miasta 12 maja 1903 roku. Na murach wieży zobaczymy także pamiątkowe tablice poświęcone Adamowi Mickiewiczowi i Marcinowi Kromerowi. Kromer, znany historyk i humanista, a także biskup warmiński był fundatorem nowej wieży, którą wybudowano w 1580 roku

W piwnicy wieży zobaczymy loch do którego wtrącano skazańców. Pamiątką po tym jest mini muzeum tortur, a do szczególnych atrakcji należy zaliczyć spotkanie z katem. Na ścianach wieży do dziś zachowały się różne napisy i kalendarze wyryte przez skazańców. Nad piwnicą znajdowała się cela, gdzie można oglądać kopie średniowiecznych narzędzi tortur.

Największą atrakcją jest jednak możliwość wyjścia na wieżę, skąd rozlegają się wspaniałe widoki na Beskid Niski i Pogórza oraz na stare miasto Biecz. A przy bezchmurnym niebie można zobaczyć Tatry.

W dawnych czasach trębacz odgrywał z wieży hejnał, który sygnalizował otwieranie i zamykanie bram. Od 2005 roku hejnał z wieży słychać codziennie w południe.

(BP)

źródło: Radio Kraków


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego