Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Zamiast szampana wodotrysk

Podziel się
Oceń

Miały strzelać korki szampanów, ale w górę wystrzeliły jedynie tryskacze fontanny na rynku. 30 maja upłynął termin zakończenia prac w ramach projektu Rewitalizacja Gorlickiej Starówki. Jak co środę zebrała się rada budowy. Poprzednie jej spotkania poświęcone były planom na kolejne tygodnie pracy, ta dzisiejsza miała być uroczysta i kończąca proces inwestycyjny. Z uroczystości nic jednak nie wyszło, i wszyscy w zgodzie musieli przyznać, że co jak co, ale koniec jakoś się oddalił i jeśli nawet tu i ówdzie go widać, to jednak w znacznie większej ilości miejsc widoki na to, że już się ten koniec objawi są więcej niż marne. Co teraz?

 

 

Prace trwają, i jak można przypuszczać wykonawca będzie musiał dołożyć starań, sił i środków by jak najszybciej zakończyć prace. Zakończyć tak, by przedstawiciele inwestora nie byli w stanie znaleźć powodów do zastosowania jednego z paragrafów umowy, a mianowicie „§ 14 ust. 1 pkt. 1 lit. B”, który brzmi:

Wykonawca płaci Zamawiającemu kary umowne za opóźnienie w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze lub w okresie rękojmi za wady w wysokości 0,05% wynagrodzenia umownego brutto za całość przedmiotu zamówienia określonego w § 18 ust 2 za przedmiot odbioru za każdy dzień opóźnienia liczonego od dnia wyznaczonego na usunięcie wad.

Ten punkt umowy gwarantuje, że wykonawca będzie zobligowany do wykonania wszystkich prac poprawkowych, w tym choćby wymiany pękniętych płyt w obrębie rynku na własny koszt.

Na niekorzyść wykonawcy działa również inny podpunkt tego samego paragrafu, ten oznaczony literką „a”: w § 14 ust. 1 pkt. 1 lit. a:

Wykonawca płaci Zamawiającemu kary umowne za opóźnienie w wykonaniu danego elementu przedmiotu umowy określonego w harmonogramie rzeczowo – finansowym stanowiącym zał. nr 80 do umowy w wysokości 0,1 % sumy wynagrodzenia umownego brutto (w sytuacji gdy wykonanie danego elementu umowy obejmuje więcej niż jeden kwartał) za wykonanie danego elementu umowy za każdy dzień opóźnienia”.

Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej to, że wykonawca otrzyma ostatnią transzę wynagrodzenia pomniejszoną o kary umowne, w tej chwili można przyjąć, że będzie to około 1500 złotych za każdy dzień opóźnienia.

Tyle tytułem wstępu, czas na relację z frontu który rozciąga się w chwili obecnej na całej „długości” rewitalizowanego terenu z wyłączeniem pawilonu informacyjnego który jako jedyny obiekt jest w całości ukończony. Na wszystkich pozostałych odcinkach (tych które jeszcze nie zostały odebrane) nadal pozostały do wykonania liczne prace.

W trakcie dzisiejszego spotkania w ratuszu (rada budowy) burmistrz Fugiel przedstawił zestawienie niedokończonych prac. Na liście znalazło się blisko 20 pozycji. Przedstawiciele wykonawcy po raz kolejny i jak się wydaje ostatni przedstawili termin zakończenia budowy. Data graniczna to 14 czerwca, w tym dniu ma zostać dokonany ostateczny odbiór dwóch ostatnich elementów, zieleń i mała architektura. Najwcześniej z niedokończonych elementów gotowe mają być fontanny, ich odbiór przewidziano na 4 czerwca. To co najbardziej widoczne, czyli sam rynek ma być gotowy 13 czerwca, w tym dniu gotowe i odebrane będą już zarówno sama płyta jak i okalające murki oraz wszystkie ciągi schodów. Dzień wcześniej, 12, do odbioru przedstawione zastanie Dworzysko. Ulice i uliczki otaczające rynek, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, gotowe będą najpóźniej 12 czerwca, dzień później maja zakończyć się prace poprawkowe na ulicy Mickiewicza.

Kto, wczesnym popołudniem, miał okazję przebywać w okolicy rynku ten mógł obejrzeć pierwsze przedpremierowe pokazy działania obydwu fontann i to był chyba jedyny pozytywny element dzisiejszego dnia, dnia który miał zwieńczyć dwa lata prac rewitalizacyjnych w obrębie gorlickiego starego miasta.

(Lek)

stan rewitalizacji na dzień 30 maja:

stan rewitalizacji na dzień 23 maja:

w galerii poniżej stan na dzień 9 maja:

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12