Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaZapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaKup swój wymarzony rower w IwoBike - Gorlice, ul. Michalusa 1
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaStylowe Wnętrza - Ropa 1275, 38-312 Ropa - u nas kupisz: ceramika, armatura, płytki, wanny, kabiny, meble łazienkowe - OFERUJEMY: wizualizację 3D, fachowe doradztwo - SPRAWDŹ OFERTĘ - tel. 733 920 260

Oszustwo czy doskonała manipulacja?

Podziel się
Oceń

„Pokaz pościeli”, „pokaz garnków” czy tylko „przyjdź i odbierz prezent”, a nawet „zaproszenie na wycieczkę” w święte miejsca. Wiemy o tym, słyszymy a jednak się nabieramy. Najczęściej wygląda to tak: dzwoni telefon, oczywiście stacjonarny, przecież łatwo nas znaleźć w książce telefonicznej. Pokaz odbywa się w Gorlicach więc miła Pani dzwoni do wszystkich mieszkańców z miasta i okolic. Zaprasza na pokaz. Zwłaszcza osoby starsze, ponieważ to one najczęściej mają telefon stacjonarny, ale także dlatego, że je najłatwiej je zmanipulować.

 

 

Oferuje prezenty, wycieczki, obiady- „przyjdź, nic cię to nie kosztuje”. Trudno jest takiej Pani przerwać recytacje wyuczonej formułki. Drugą metodą są ulotki rozsyłane po całym mieście z podobną treścią i że niby ta ulotka to specjalny kupon.
Najbardziej preferowane są pary, prosta sprawa łatwiej ich namówić na decyzję kupna, nie wymigają się potrzebą konsultacji z małżonkiem.
Wszystko wygląda pięknie, mamy zaproszenie na obiad, wycieczkę, mamy prezenty. Wszystko za darmo.
Idziemy na pokaz i tam otrzymujemy opanowaną do perfekcji dawkę technik sprzedażowych i manipulacji klientem. Obdarowani prezentami, z wylosowanymi specjalnie promocjami oczyma wyobraźni widzimy siebie otulonych piękną zdrowotną kołdrą na wspaniałym masującym fotelu z garnkami, które same gotują, a to wszystko za jedyne pół ceny!! A nawet za 1/3 mniej, jeśli kupimy za gotówkę.
Wszystko piękne. Tylko jest małe ale.

Zostajemy z produktem, który nam jest wcale nie potrzebny i za który zapłaciliśmy o wiele za dużo. Podobne produkty, a nawet te same w sklepie kupimy za o wiele mniejszą kwotę, a często nawet za dziesięć procent ceny. Najgorsze, że jeszcze musimy płacić raty za coś czego nie chcemy.
Czy musimy zostać z tą wspaniałością. Okazuje się że nie. Prawo nas zabezpiecza przed takimi manipulacjami.
Zgodnie z prawem możemy każdy artykuł nie zakupiony w siedzibie sprzedawcy zwrócić w ciągu dziesięciu dni jeśli w umowie jest zawarta informacja o tym, albo nawet w ciągu trzech miesięcy jeśli brak jest takiej informacji. Oczywiście towar musi być nie używany.
Nieważne czy kupimy go za gotówkę czy na raty. Sprzedawca musi oddać nam pieniądze. Wystarczy pisemnie odstąpić od umowy powołując się na ustawę z dnia 2 maca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z 2000 r. nr 22, poz. 271), a towar odesłać w ciągu 14 dni od odstąpienia od umowy. Najlepiej odesłać paczką z opcją możliwości sprawdzenia zawartości przesyłki (na poczcie kosztuje dodatkowe kilka zł). Nadawca piszę w protokole co zawiera paczka, a odbiorca dostaje protokół do podpisania.
Odbiorca sprawdza wszystko w obecności listonosza, a jeśli zgłasza jakieś uwagi listonosz ma obowiązek nie wydawać towaru. Protokół ten zwracany jest nadawcy.
Ważne by wszystko wysyłać poleconym najlepiej ze zwrotką.
Jeśli nie radzimy sobie sami skorzystajmy z poradni konsumenta. W Gorlicach Powiatowy Rzecznik Konsumentów przyjmuje w siedzibie Starostwa Powiatowego.
Do napisania tego wpisu skłonił mnie zakup przez pewnego mieszkańca Gorlic fotela masującego za jedyne trzy tysiące złotych z ostatnich oszczędności. Zapłacił gotówką bo było taniej niż na raty. Fotel oczywiście stoi jeszcze nie odpakowany.
Starszy Pan dał się zmanipulować i nie jest świadomy, że bez problemu może swoje pieniądze odzyskać.
Pamiętajmy, że najczęściej ofiarą takich praktyk sprzedażowych padają osoby starsze i często bez środków na spłacanie rat. Zostają potem z tą wspaniałością myśląc, że nic nie mogą zrobić. Uświadamiajmy ich, że każdy ma prawa i każdą pozornie zawiłą umowę można rozwiązać, a pieniądze odzyskać.

DoRi

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Starostwo Powiatowe Gorlice ul. Biecka 3

Telefon:tel.: (018) 354 87 80; fax: (018) 353 75 45

Email:[email protected]


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? U nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych! Umów wizytę - tel. 510 500 802, Gabinet "Więcej słyszeć", Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
POPULARNE
ReklamaSpetakl teatru O! La la! pt. „Recepta na Szczęście” - 4 grudnia 2025r., godz. 19 - Kino FARYS w Bieczu
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KiziorTreść komentarza: Na chłopski rozum należałoby wprowadzić stan klęski żywiołowej i wyłączyć prąd z Klimkówki. Aktualnie filtrowanie błota kosztuje więcej niż produkcja prądu i jest to ekonomicznie nieuzasadnione. Ale póki płacimy to ceny będą rosnąć za wodę bo za prąd i tak już płacimy wysoko.Data dodania komentarza: 14.11.2025, 22:19Źródło komentarza: Góra nie chce przyjść do Mahometa, Mahomet musi udać się do góry. Sprawa Klimkówki w WarszawieAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Wilki nie podchodzą, tylko uciekają z lasu. Tam tabuny turystów zakłócają im spokój. jak się na siłę zaburza rytm przyrody, to teraz przyjdzie nam oglądać wilki przez okna. A tak przy okazji, może zagryza paru miejscowych, bo Męcina Wielka to patologia alkoholowa i nie tylko.Data dodania komentarza: 14.11.2025, 21:30Źródło komentarza: Dlaczego wilki mogą podchodzić pod domy? Niepokojące sygnały z Męciny WielkiejAutor komentarza: Tadeusz BatyrTreść komentarza: Nie masz pojęcia, o czym piszesz. Zbiornik Rożnowski i Soliński - zgoda, funkcja energetyczna, kolejno 50 MW i 200 MW. Ale jak zerkniesz na miks energetyczny polski, to hydroenergia to 1%, Tymczasem, elektrownia wodna na Klimie ma...1,1 MW - śmiech na sali, 100 przydomowych instalacji PV. Dezinformujesz, z lenistwa albo z korzyści. Obstawiam to drugie.Data dodania komentarza: 14.11.2025, 16:35Źródło komentarza: Góra nie chce przyjść do Mahometa, Mahomet musi udać się do góry. Sprawa Klimkówki w WarszawieAutor komentarza: WwTreść komentarza: Nikt nie odważy się napisać, że Klimkówkę osusza Zielony Ład, bo prąd trzeba kręcić. Taki jest priorytet. Słuchajcie sobie w Polskim Radio wesołych komunikatów "Produkcja energii ze źródeł odnawialnych wynosi ponad 50%..." To właśnie o tym.Data dodania komentarza: 14.11.2025, 14:16Źródło komentarza: Góra nie chce przyjść do Mahometa, Mahomet musi udać się do góry. Sprawa Klimkówki w Warszawie
Reklama