Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama
Reklama Znajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - rekrutacja od 8 czerwca - WYBIERZ DOBRY KIERUNEK STUDIUJ W NOWYM SĄCZU

Prawy maks przez szczyt

Podziel się
Oceń

Klasyczna linia, elektronika ograniczona do radia, klasyczne samochody. Saab 96 Sport, Porsche 911, Lancia Fulvia, BMW 2002ti, Renault Alpine A110 czy Ford Escort RS 2000 a obok tych legend Fiaty 125p i Polonezy. W latach 60 ubiegłego wieku w rajdzie Monte Carlo startowały polskie załogi w samochodach „Syrena”, tak, w tych pogardliwie zwanych skarpetami syrenkach. Były to modele 101 i 102, samochody o oszałamiających parametrach, dwucylindrowy silnik posiadał moc 28 koni mechanicznych, od seryjnego modelu rajdowa wersja różniła się tylko zainstalowanymi dodatkowymi reflektorami i zamontowanymi pasami bezpieczeństwa. W roku 1964 do walki na alpejskich trasach wystawiono Syreny 103S z silnikiem zapożyczonym z enerdowskiego Wartburga 1000. To był już prawdziwy rajdowy „potwór”, jednostka napędowa generował moc 45 koni mechanicznych. W latach późniejszych na kultowych odcinkach specjalnych wokół Monte Carlo z powodzeniem startowali zawodnicy fabrycznego zespołu FSO w samochodach Fiat 125p.

 

 

W latach 2005 – 2008 na drogach Beskidu Niskiego mogliśmy obserwować zmagania współczesnych gladiatorów dróg. Gorlice były bazą „Rajdu Magurskiego”. Beskidzkie drogi były areną zmagań czołówki polskich kierowców rajdowych.

Niestety wydaje się, że rajd Magurki to już przeszłość, ale rynek nie znosi próżni a człowiek który stoi za ideą organizacji tego rajdu też chyba nie potrafi „usiedzieć spokojnie”. Dzięki temu, jest wielka szansa, że drogi Beskidu gościć będą w tym roku uczestników rajdu z cyklu organizowanego przy współudziale magazynu „ Classic Auto”.

 

Osoba która „nie może usiedzieć” spokojnie to Krzysztof Mikruta. Pracownik starostwa powiatowego ale też pasjonat rajdów, sam startujący w tego rodzaju imprezach.

On sam tak relacjonuje przygotowania do imprezy o nazwie „ Rajd Magurski Classic Auto”

- Moja obecność na starcie Rajdu Monte Carlo Historic była związana z z pomysłem zorganizowania na terenie naszego powiatu rajdu samochodów klasycznych. Pojechałem do Warszawy, by wręczyć polskim załogom, startującym w tym alpejskim klasyku, wstępne zaproszenia na naszą imprezę - ogólnopolski Rajd Magurski Classic Auto. Drugi człon nazwy bierze się stąd, iż Rajd będzie organizowany przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Automobilklub Biecki i Miasto Biecz wspólnie z magazynem Classic Auto - miesięcznikiem który zajmuję się klasyczną motoryzacją.

Start i meta rajdu będą ulokowane w Bieczu. Nie jest to przypadek. Po pierwsze renesansowy Biecz to bardzo dobre miejsce na spotkanie klasycznych aut. Po drugie – to właśnie na ulicach tego właśnie miasta, 41 lat temu, ścigali się uczestnicy XXX Rajdu Polski. Jest szansa, że na tych samych ulicach zostanie rozegrany prolog naszego rajdu. Ta jubileuszowa

edycja z 1970 r. przebiegała w bardzo ciężkich warunkach. Fatalna pogoda i złe nawierzchnie większości odcinków spowodowały prawdziwy pogrom wśród startujących załóg. Po zaledwie 13 godzinach zakończyło jazdę 50 samochodów. Ostatecznie organizatorzy musieli skrócić trasę i rajdowcom nie było dane dojechać do Krakowa. "Deszczowy rajd" wygrał Francuz Andruet reprezentujący zespół fabryczny Renault, a drugi był Sobiesław Zasada na porsche 911. Przegrał, bo zatrzymały go rampy przejazdu kolejowego w Zagórzanach.

Wspominam o tej historii, bo zabiegamy o to , by Rajd Magura Classic Auto wpisał się w obchody 90 -lecia Rajdu Polski organizowane przez Polski Związek Motorowy. Pragnę zaznaczyć, że starszy od „Polskiego” jest jedynie Rajd Monte Carlo, który obchodzi w tym roku swoje stulecie. Dodam jeszcze, że w latach 60. i 70. przez Ziemię Gorlicką wielokrotnie biegły trasy Rajdu Polski, który był eliminacją Mistrzostw Europy. Ścigali się tutaj najwybitniejsi kierowcy rajdowi tamtych czasów. Jest szansa, że niektórych z nich będziemy gościć w Bieczu.

(lek)


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaStylowe Wnętrza - Ropa 1275, tel. 733 920 260 - Oferujemy: wizualizacje 3D, fachowe doradztwo. U nas kupisz: płytki, ceramikę, kabiny, wanny, armaturę łazienkową, meble i wyposażenie łazienkowe. SPRAWDŹ OFERTĘ
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
Reklama Gmina Sękowa zaprasza na IV Festiwal Wina i Sera w Sękowej, 3 lipca - 5 lipca 2026
Reklama

Temperatura: 21°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Ww Treść komentarza: Taak, nie ma żadnych komentarzy i dobrze. Jeszcze by były niepochlebne. Data dodania komentarza: 3.07.2026, 09:26 Źródło komentarza: Gorlice zaczęły budowę nowego łącznika. Przy ul. Hallera ruszyły pierwsze prace [FOTO] Autor komentarza: Maciaszczyk Treść komentarza: Wylot nowej drogi na Korczak pod torem rowerowym jest w terenie bagienno-osuwiskowym. Czy ten odcinek będzie wzmocniony betonowymi palami czy jakkolwiek by zapobiec pękaniu i zapadaniu się asfaltu? Przecież po tej drodze będą jeździć autobusy i ciężarowe auta. I ostatnia sprawa: po co kręcić do tej inwestycji filmiki? Data dodania komentarza: 3.07.2026, 08:26 Źródło komentarza: Gorlice zaczęły budowę nowego łącznika. Przy ul. Hallera ruszyły pierwsze prace [FOTO] Autor komentarza: tak Treść komentarza: Rodzice dają telefon już bardzo małym dzieciom. Mają dzięki temu święty spokój w domu, restauracji.... Po kilku latach szukają pomocy u psychologów dla tych dzieci lub oczekują, że szkoła rozwiąże ich problemy ze światem wirtualnym, w który sami wpakowali swoje dziecko,,, Data dodania komentarza: 2.07.2026, 23:00 Źródło komentarza: Nowy telefon dla ucznia – na jakie parametry i funkcje bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę? Autor komentarza: Zniesmaczony Treść komentarza: W miejscu pokazany na zdjęciu kwiaty zajeżdżał by panowie kurierzy bo tak sobie wymyślili wjeżdżać pod galerie- przez trawę i chodnik. Data dodania komentarza: 2.07.2026, 19:16 Źródło komentarza: Najpiękniejszy ogródek w Gorlicach? Pomysł radnych może rozpocząć szerszą dyskusję o miejskiej zieleni
Reklama