Wybory rozstrzygnięte. Pora posprzątać po sobie.

  • 22.10.2019, 09:07
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Wybory rozstrzygnięte. Pora posprzątać po sobie. fot. ilustracyjne
Minął tydzień od wyborów. Wiele przydrożnych płotów i ogrodzeń ozdobionych jest jeszcze banerami wyborczymi.

Zgodnie z ordynacją wyborczą plakaty, hasła i urządzenia ogłoszeniowe (ramy do wieszania plakatów) ustawione do celów kampanijnych muszą zniknąć z naszych oczu do 30 dni po wyborach.

Do 20 listopada na ulicach nie powinno już być po nich śladu.

Przy czym sprzątanie dotyczy tylko tych miejsc (przystanków, budynków, słupów, latarni, które wyglądają jak szaszłyki nabite plakatami), które należą do skarbu państwa i samorządu.

Jeśli plakat czy baner wisi w miejscu prywatnym, np. na płocie, i właścicielom to nie przeszkadza, to może wisieć i do następnych wyborów. Jeśli komitety za to zapłacą, billboardy mogą nie znikać nawet przez rok.

Co grozi za nieusunięcie plakatów?

Kto uchyla się od tego obowiązku, ryzykuje karę grzywny. Może dostać mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Najpierw zwykle jest to upomnienie, a jeśli i to nie pomoże – to już mandat. Jeśli ktoś bardzo się uprze i mimo kary nie zechce usunąć plakatów, to wójt, burmistrz czy prezydent musi o to zadbać sam – a potem wystawić rachunek niesfornym kandydatom.

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są banery wyborcze, to okazuje się, że taki może rozkładać się blisko czterysta lat!

Jak można je zagospodarować?

Mogą trafić do schronisk dla zwierząt, gdzie posłużą do izolacji kojców. Przydadzą się też w stadninach koni, również do izolacji siana i budynków. Z ciekawą inicjatywą wystąpił Urząd Marszałkowski, który zapowiedział przerobienie banerów na torby wielokrotnego użytku, takie miałyby trafić do mieszkańców regionu podczas konkursów i spotkań dotyczących ekologii.

wykorzystano fragmenty: polityka.pl, sadeczanin.info

Tomasz Stasiowski

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

eks
eks 24.10.2019, 08:57
jaki rząd taki porządek
Prawnik
Prawnik 24.10.2019, 01:35
Zawsze winny jest właściciel posesji.
~~~~ja
~~~~ja 23.10.2019, 01:43
To straszne 30 dni na posprzątanie a minęło nieco ponad tydzień normalnie skandal a że pozrywane to tylko wina wandali, którym przeszkadzał wizerunek poszczególnych kandydatów.
Gdyby koś zadbał o to aby sprawy mieszkańców w urzędach były rozpatrywane tyle czasu przed ustawowym terminem to byłoby coś a nie głupie plakaty.
I ten żałosny szum pod pozorem ekologii... ręce opadają.
Misia
Misia 22.10.2019, 12:48
Powinien byc zaka plakatowania ... tylko drzew szkoda na ten papier... powinni robic tylko banery i to w ograniczonej ilosci ... a po wyborach natychmiast je usuwac ... !!!!
Niunia
Niunia 22.10.2019, 12:46
Taaa teraz to głęboko w du... mają Ci wszyscy co startowali ... a ludzie wokol domow , plotow pelno śmieci wyborczych a juz nie wspomne o miejskich chodnikach.

Pozostałe