Lipinki. Służby sprawdzają, czy substancja, którą wylewano z oczyszczalni była szkodliwa. Mamy film z miejsca zdarzenia.

  • 06.12.2019, 08:26
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Co dzieje się w Oczyszczalni Ścieków w Lipinkach?
loadingŁaduję odtwarzacz...
W ubiegły piątek (29 listopada) gorliccy policjanci, przedstawiciele straży rybackiej i inspektorzy z nowosądeckiej delegatury WIOŚ zostali zaalarmowani o awarii oczyszczalni ścieków w Lipinkach.

My również zostaliśmy powiadomieni przez mieszkańców o „czarnej mazi”, która miała być wypompowywana z oczyszczalni do pobliskiego lasu. Niezwłocznie udaliśmy się na miejsce, o czym mogliście przeczytać TUTAJ.

Mieszkańcy relacjonowali nam już na miejscu, że nie pierwszy raz dochodzi do podobnej sytuacji, ale tym razem postanowili wezwać służby, bo obawiają się, że teren mógł zostać poważnie skażony, a w pobliżu przepływa przecież Libuszanka.

W piątkowe przedpołudnie do Lipinek przyjechali mundurowi, którzy wskazali nam miejsca wycieku i radzili, gdzie szczególnie uważać, żeby „nie wpaść”, po kilkudziesięciu minutach dołączyli do nich policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej.

Niemal jednocześnie zadzwonił do nas wójt gminy Lipinki, Czesław Rakoczy, który zapewniał nas, że zaistniała sytuacja nie jest celowym działaniem, a awarią jednej z pomp w oczyszczalni, w wyniku której przepełniły się zbiorniki i żeby ratować budynek przed zalaniem pracownik zaczął wypompowywać czarną substancję.  Uspokajał, że maź, która pokryła w niektórych miejscach teren przy oczyszczalni to nie jakaś toksyczna substancja, ale ostatnia frakcja powstająca w oczyszczalni, zupełnie nieszkodliwa.

Inspektorzy WIOŚ pobrali próbki – na wyniki badań, będziemy musieli jednak poczekać. Czekają na nie również mundurowi, bo na ich podstawie będą mogli prowadzić dalsze czynności.

Mieszkańcy zawiadomili również gorlicki sanepid. Poniżej publikujemy jego treść, która jest również relacją naocznego świadka piątkowych zdarzeń.

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ciekawy
ciekawy 14.12.2019, 07:01
Jestem zainteresowany kupnem zbiornika plastikowego. Jakie są jego dane techniczne i cena?
mieszkaniec
mieszkaniec 10.12.2019, 15:42
Od kiedy mozna kupić plastikowy zbiornik od wojta lipinki bo ponoć takie produkuje
mieszkanka
mieszkanka 08.12.2019, 19:54
Do wodociągów podłączy sie władza a reszta nadal pozostanie z żółtą wodą albo wcale bez wody
Jerzyk
Jerzyk 08.12.2019, 13:32
Gosciu rzadzi juz 22lata i nic konkretnego w gminie lipinki nie jest zrobione,proponuje spraedzic finsnse zwiazane z wodociągiem bo gmina dostała grube miliony na to a zrobią zaledwie 15km gdzie inne gminy robia ponad 50km sieci wodociagowej...czas na zmiany stołków w gminie
mieszkaniec
mieszkaniec 08.12.2019, 18:16
jerzyku czytajac twoj post to rece opadaja i nie tylko.Co tzn grube miliony bo ja wiem o 2 a reszta doklada gmina.Dowiedz sie jakie sa ceny przetargowe a potem pisz swoje glupstewka
mieszkanka
mieszkanka 09.12.2019, 11:48
...dlaczeg inne gminy robią wiecej metrów za taką samą kase???????????
zosia
zosia 07.12.2019, 21:41
Znajac polska rzeczywistość sprawa zostane umorzona i sytuacja lipinkach pozostanie bez zmian.
zobaczmy w lipinkach nie ma chodnikow nie ma oświetlenia ulic ale wyjazdy do łagiewnik sa a w krakowie 70 procent ludzi zamiast do kościoła to w miasto.
Don Van
Don Van 07.12.2019, 13:43
Już do końca życia na zebraniach będzie głosił, że na sutek awarii JA ZADECYDOWAŁEM, TAK TAK WŁAŚNIE JA ZADECYDOWAŁEM I DZIĘKI MOIM STARANIOM WYBUDOWANO PLASTIKOWY ZBIORNIK I ZAPOBIEGŁEM KOLEJNYM AWARIOM.
lipinki
lipinki 07.12.2019, 08:02
Dlaczego e lipinki milczy a tak ważnej sprawie
Mieszkaniec
Mieszkaniec 08.12.2019, 20:02
Bo e lipinkami, rządzi kompan wójta
Mieszkaniec
Mieszkaniec 07.12.2019, 09:53
Bo to jest polityczny i sprzedajny portal
zosia
zosia 07.12.2019, 05:44
Ta sprawa jest bardzo poważna pamiętacie libuszanke zanim powstala oczyszczalnia byly w niej ryby raki i czysta woda a teraz czarna woda i smród.
miś
miś 06.12.2019, 19:56
jak pana żonę boli głowa i wymiotuje to może jest w ciąży
Polka
Polka 06.12.2019, 14:32
Oj tam oj tam warszawa może to Wójtowa gorsza!?
lipiniak
lipiniak 06.12.2019, 13:53
Zapraszam do lipinek brak chodnikow brak oswietlonych ulic dwie smiedzace oczyszczalnie i zajszczany przez meneli park
Miro
Miro 06.12.2019, 13:48
Brawo kto jest za odwołaniem Wójta kciuk do góry przy komentarzu. Panie Wójcie jak zwykle Pan o niczym nie wiedział?
ppp
ppp 06.12.2019, 20:04
dlaczego nie można wprowadzić komentażą?
lipinki
lipinki 06.12.2019, 11:17
Żadnego zagrożenia zalania oczyszczalni czarną smierdzacą mazią nie było! Pompowana była do lasu od dwóch miesięcy. Działanie całkowicie celowe i świadome.
Lulu
Lulu 06.12.2019, 10:55
Brawo! Z tego co pamiętam to Lipinki już mają wiele nagród proekologicznych! Czas na kolejną!
józek
józek 06.12.2019, 10:35
odwołać wójta
lulu
lulu 06.12.2019, 10:57
To trzeba anulować bo przegrają!

Pozostałe