Tarcza ochronna dla gorliczan. Co sądzicie o takim pomyśle? AKTUALIZACJA

  • 30.03.2020, 17:54
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Tarcza ochronna dla gorliczan. Co sądzicie o takim pomyśle? AKTUALIZACJA
W przededniu niecodziennej sesji Rady Miasta Gorlice, bo prowadzonej w sposób zdalny, Klub Radnych MRS Ziemi Gorlickiej złożył do burmistrza wniosek o przeanalizowanie możliwości pomocy mieszkańcom w związku z trudną sytuacją wielu gorlickich firm i rodzin.

Dziś nikt nie wie, w jakim stopniu ogłoszenie stanu epidemii, ostatecznie dotknie mieszkańców naszego miasta, dlatego w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” wnioskujemy o przeanalizowanie, jakie formy pomocy miasto jest w stanie zaoferować gorliczanom, aby ewentualne skutki ekonomiczne były dla nas jak najmniej dotkliwe – pisze Tomasz Szczepanik, rady miejski z Klubu MRS.

Oprócz darmowego parkowania w mieście czy ulgi w czynszu dla przedsiębiorców, które zaproponował burmistrz, Klub Radnych Małopolskiego Ruchu Samorządowego Ziemi Gorlickiej wychodzi z kolejnymi propozycjami:

  • umorzenie opłat za wynajem lokali z zasobu miasta przedsiębiorcom, którzy z powodu stanu epidemii znacząco ucierpieli finansowo;
  • umorzenie opłat za wynajem mieszkań z zasobu miasta mieszkańcom, którzy z powodu stanu epidemii utracili pracę lub ich dochody znacznie się zmniejszyły;
  • umorzenie podatku od nieruchomości przedsiębiorcom posiadającym własne nieruchomości w mieście, którzy z powodu stanu epidemii znacząco ucierpieli finansowo;
  • umorzenie podatku od nieruchomości mieszkańcom posiadającym własne nieruchomości w mieście, którzy z powodu stanu epidemii utracili pracę lub ich dochody znacznie się zmniejszyły;
  • przeznaczenie środków, które miały zostać wykorzystane na obchody dni Gorlic na zakup środków medycznych dla szpitala, jeśli jego sytuacja się pogorszy.

Jesteśmy gotowi włączyć się w prace nad pakietem pomocowym. W trudnych chwilach musimy się wspierać. Wiemy, że taka pomoc może chwilowo wpłynąć na budżet miasta, ale bez pomocy naszym mieszkańcom, którzy poprzez swoją pracę mają swój udział w zasilaniu kasy miejskiej przez różnego rodzaju opłaty i podatki, sytuacja budżetowa może się okazać dużo gorsza na lata – apelują radni Jolanta Dobek, Lucyna Jamro i Tomasz Szczepanik.

Co sądzicie o takim pomyśle? Co dodalibyście do zaproponowanej listy?
 

AKTUALIZACJA, godz. 21.54

Burmistrz Gorlic, Rafał Kukla komentuje publikację części osób będących członkami MRS Ziemi Gorlickiej.

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wojt
Wojt 06.04.2020, 15:39
Natychmiast powinno być wprowadzone trzymiesięczne moratorium na spłatę zobowiązań finansowych wobec państwa i instytucji finansowych.
janosik
janosik 31.03.2020, 08:35
Ludzie czy wam już całkiem odbiło, Respirator do Gorlickiego szpitala?Przecież taki respirator nie uratuje żadnego gorliczanina chorego na covid ponieważ taki chory nie bedzie leczony w gorlickim szpitalu.
ludzik
ludzik 31.03.2020, 05:13
bardzo dobry pomysł
Radca Prawny
Radca Prawny 31.03.2020, 01:04
Naciskają na pana Burmistrza, a potem będą wnioskować o wyrok za złe zarządzanie Miastem i robią to celowo tak jak Trolle, by wskoczyć na Burmistrza stanowisko w prosty sposób.
Adwokat Słabych
Adwokat Słabych 30.03.2020, 22:39
Każdy kto będzie z pomocą się narzucał, bo pewnie chodzi o radnych którzy mają własne firmy i ich znajomych i to oni najbardziej skorzystają, to staną przed odpowiedzialnością karna.
p_k
Ariel 30.03.2020, 21:00
Inicjatywa cenna, pytanie tylko, na ile miasto to udźwignie. Tym bardziej, że być może, zakłady na terenie miasta zostaną zamknięte i również wpływy do budżetu miasta z tego źródła też zostaną ograniczone.

Natomiast nie mam żadnych wątpliwości, żeby środki przeznaczone na organizację Dni Gorlic, przekierować na potrzeby naszego szpitala. Nie znam szczegółowej sytuacji w/s wyposażenia w środki ochrony osobistej, ale nie łudzę się, że jest lepiej niż gdzie indziej i że nasz szpital cierpi na nadmiar wyposażenia.

Z radością również przyjąłbym do wiadomości organizację społecznej zbiórki na sprzęt ratujący życie np. choćby jeden respirator.

W ogóle mam wrażenie, że poruszamy się po nieznanym lądzie i że to co dziś wydaje się ważne, za miesiąc- dwa może stać się zupełnie nieistotne.
Paco
Paco 30.03.2020, 19:15
Nie można zapomnieć o firmach transportowych i innych , którzy płacą podatek od środków transportu z uwagi na ich b. trudną sytuację
Psycho
Psycho 30.03.2020, 18:56
Policja sprawdza reklamowki z jedzeniem czy aby to wazne zakupy chorzy ludzie...
x
x 31.03.2020, 09:20
serio??? gdzie niby sprawdza ??
Co jeszcze
Co jeszcze 30.03.2020, 18:12
dołożę kilka ważnych problemów nie zwiazanych bezpośrednio z przedsiębiorczością: stworzenie listy mieszkań i pomieszczeń, które w kontrolowany sposób mogą robić za stałe miejsca kwarantanny dla osób zakażonych, ale nie wymagających hospitalizacji, stworzenie systemu komunikacji (ulotki / gazetka informacyjna), ktora raz w tygodniu lub raz na trzy dni nawet byłaby dosttarczana mieszkańcom - na portale nie wchodzą wszyscy; kluczowe informacje redagowane głównie z myślą o osobach starszych;
przygotowanie zaplecza na hali sportowej w razie ekstremalnej potrzeby sprawowania nadzoru nad osobami w poważniejszym stanie


Łysy
Łysy 30.03.2020, 18:11
Jeśli to przejdzie, będzie to i tak znacznie lepsza pomoc niż to, co obecnie wymyślił nasz rząd...
Arek
Arek 30.03.2020, 18:08
Brawo panie Szczepanik!

Pozostałe