Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do logopedy?

  • 02.12.2020, 16:09
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do logopedy?
Wiele dzieci w wieku przedszkolnym zmaga się z trudnościami związanymi z prawidłową wymową. Dotyka to szczególnie najmłodszych z wrodzonymi problemami rozwojowymi, ale nie tylko - można się z tym spotkać u całkowicie zdrowych dzieci. Dbanie o rozwój dziecka w jego najmłodszych latach jest więc bardzo ważne i wymaga konsultacji z logopedą. Kiedy się do niego wybrać? Jak nakłonić dziecko do pracy nad wymową? Sprawdź, jak połączyć przyjemne z pożytecznym.

Logopedia - dlaczego jest potrzebna?

Nauką zajmującą się kształtowaniem właściwej mowy w okresie jej rozwoju jest logopedia. W ogólny zarys jej zadań wchodzi rozwój wymowy dzieci pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym. Specjaliści wykształceni w tym kierunku uczą dzieci, jak prawidłowo wymawiać poszczególne głoski, a także dbają o doskonalenie ich mowy w ich późniejszym rozwoju. Logopedia obejmuje również usuwanie zaburzeń głosu oraz trudności w czytaniu i pisaniu.

Kiedy zaprowadzić dziecko do logopedy?

Rozwój mowy to proces, który trwa przez pierwsze trzy lata życia. W wieku czterech lat obszary mózgu dziecka odpowiadające za ten proces powinny być już ukształtowane, dlatego też tak ważna jest dbałość o rozwój mowy już od narodzin pociechy. Wczesna diagnoza może być potrzebna u noworodka, który obciążony jest chorobą genetyczną lub urodził się z wrodzoną wadą rozwojową. Kontroli należy poddać również dziecko, jeśli wystąpiły jakieś nieprawidłowości w okresie ciąży, porodu lub zaraz po nich.

Do logopedy trzeba udać się z niemowlęciem, gdy zaobserwujemy u niego m.in. zaburzenia czynności pokarmowych: ssania, połykania oraz gryzienia i żucia; nieprawidłową koordynację ruchu warg i języka; obniżone lub nadmierne napięcie mięśniowe twarzy. Znakiem, który powinien skłonić nas do refleksji jest również brak głużenia, a następnie gaworzenia. Te wszystkie oznaki wskazują, że dziecko zmaga się z trudnościami, które wpłyną na jego dalszy rozwój i zdolność mowy.

Roczny malec powinien wypowiadać kilka prostych słów, zaś dwulatek tworzyć proste zdania. Trzeci i czwarty rok życia to nauka budowania zdań złożonych. Pięciolatek nie powinien mieć już problemu z tworzeniem składnych wypowiedzi i wymową przedniojęzykowo-dziąsłowych głosek. Jeżeli kilkulatek nie potrafi skupić uwagi, ma problemy z nauką, jąka się, często ma otwartą buzię i mówi przez nos to znaczy, że jego procesy rozwojowe mowy są zachwiane. W takim przypadku należy jak najszybciej zasięgnąć porady logopedy i rozpocząć wspólny wysiłek pracy nad dzieckiem.

Nauka poprzez zabawę, czyli gry logopedyczne

Konsultacje ze specjalistą w dziedzinie logopedii są bardzo ważne, lecz nie zaobserwujesz ich skuteczności, jeśli dziecko nie będzie codziennie pracowało nad swoją wymową. Trudno jest zmusić pociechę do pracy nad książkami poza szkołą, dlatego warto postawić na ciekawe gry logopedyczne. W ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym, a dziecko chętniej przyłoży się do ćwiczeń. W księgarniach internetowych znajdziesz różnorodne pomoce logopedyczne, które ułatwią Ci to zadanie. Wiele z nich to gry i zabawki logopedyczne stosowane przez terapeutów i nauczycieli, które równie dobrze mogą być praktykowane w domowym zaciszu. Wśród najpopularniejszych znajdziesz m.in. "Kocham mówić. Historyjki obrazkowe z tekstami" autorstwa J. Cieszyńskiej i A. Dąbka czy "Świat dźwięków - zestaw do ćwiczenia percepcji słuchowej i rozwijania koncentracji" autorstwa I. Michalak-Widery i K. Węsierskiej. Przejrzyj bogatą ofertę gier logopedycznych i wybierz tę, która najlepiej wspomoże walkę z zaburzeniami Twojego dziecka.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe