Tylko w jednej parafii w Gorlicach roznoszą opłatki

  • 30.11.2020, 10:01
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Tylko w jednej parafii w Gorlicach roznoszą opłatki fot. ilustracyjne/ unsplash
Na stronach gorlickich parafii pojawiły się informacje o tym, czy w tym roku powinniśmy oczekiwać osób, które co roku roznoszą po domach opłatki. Co ciekawe, nie przyjęto jednej, zgodnej strategii.

 

Jak podaje Bazylika Mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach:

W tym roku z racji sytuacji epidemicznej nie będziemy roznosić opłatków po domach naszej parafii. Opłatek, którym będziemy się łamać przy wigilijnym stole jest symbolem jedności parafii. Opłatki można nabyć w zakrystii, w parafialnym kiosku i przy stoliku przed Bazyliką. Ofiara składana z tej okazji jest naszym podziękowaniem p. Organiście i panom Kościelnym za pracę w kościele.

Podobnie kwestię tą rozwiązano w Parafii św. Andrzeja Boboli w Gorlicach:

W zakrystii można nabywać OPŁATKI. Dobrowolne ofiary składane z tej okazji są wyrazem łączności z Parafią i troski o jej potrzeby.

Także na stronie glinickiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy pojawił się komunikat w tej sprawie:

W tym roku w związku z pandemią Pan organista i Pan kościelny nie będą roznosić opłatków po domach. Opłatki będzie można nabywać w zakrystii u Pana kościelnego i przy wejściu na chór u Pana organisty. Pamiętajmy, że ofiary składane z tej okazji są częścią wynagrodzenia za pracę Pana kościelnego i Pana organisty w naszym kościele. Zechciejmy nabyć opłatki w naszym kościele.

Jedyna parafia, gdzie przyjęto inną strategię to parafia pw. św. Jadwigi Królowej. Tu w treści ogłoszeń parafialnych pojawiła się krótka informacja:

W tym tygodniu Pan Kościelny będzie kontynuował roznoszenie opłatków w parafii.

 

Już niebawem powinny zaś pojawić się oficjalne informacje na temat ewentualnej wizyty kolędowej w tym roku.w poszczególnych parafiach. Jak poinformował Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, nie przygotowano w tym zakresie odgórnych wytycznych. Ostateczną decyzję mają podjąć lokalni biskupi.

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Leonidas
Leonidas 01.12.2020, 20:12
Prawda jest ze nawet jak nosza to nie ma obowiazku otwierac drzwi i kupowac. Ale ze akurat w tej parafii ktora jako jedyna bedzie nosic oplatki po domach koscielnym jest pan radny miejski ktory poleceniu proboszcza nie moze sie sprzeciwic
Matix
Matix 30.11.2020, 17:39
Jak ktos nie chce przyjmować ksiedza to jego wola...ale sa ludzie, ktorym na tym zalezy. A to jedyna okazja zeby poblogoslawic nasze domy i rodziny a tego widac brakuje
Łoszard
Łoszard 01.12.2020, 07:08
a to zeszłoroczne błogosławieństwo straciło na ważności, termin przydatności ma tylko rok?? Bez nowej koperty Bóg ma Was gdzieś??
Ech ta wasza wiara w księdza nie Boga...
~~~~ja
~~~~ja 02.12.2020, 12:08
Jednemu wystarczy, że pójdzie do spowiedzi raz w roku (bo taki jest obowiązek katolika) a ktoś inny będzie chodził co miesiąc i co tobie do tego? Nie chcesz nie przyjmujesz, nie dajesz cię inni obchodzą? Na pewno nie wypisujesz tych wypocin z troski tylko z bólu D.
Parafianin
Parafianin 30.11.2020, 15:03
W Sękowej pan kościelny też chodzi już po domach.Czy ktoś pytał parafian o zdanie?Widocznie obostrzenia nie we wszystkich dziedzinach obowiązują!
rayan
rayan 01.12.2020, 08:16
Nie chcesz nie otwieraj nie przyjmuje. Może pismo miało być do ciebie wysłane czy można ci przynieść opłatki?
Co za naród. Już lepiej nie podpisuj się takim nikiem i nie rób wstydu Kościołowi.
edmund
edmund 30.11.2020, 12:57
No to kasiory w tym roku nie bedzie. Myślę że bedzie juz to stałą tradycją że ksiadz bedzie przychodził ewentualnie po tzw.kolędzie tylko na telefoniczne zaproszenie domownikow a nie wpychał sie nie proszony i uzupełniał naszą dokumentację parafialną bo głównie o to i kasę w tym wszystkim chodzi. To na tyle .Amen
Mikolaj
Mikolaj 01.12.2020, 07:30
Po jaka kase jak od lat ksieza kasy nie biora przy koledzie jesli masz ochote to na skladke dajesz w kopercie tak jest w farze w Gorlicach juz od jakiegos czasu wiec nie pierniczcie glupot ze sie cos daje
Ja
Ja 01.12.2020, 13:58
W Bieczu podczas kolędy ludzie zawsze dają koperty , a księża chętnie biorą - nie tak jak w innych parafiach na tacę.... Jak widać biorą, biorą...
~~~~~ja
~~~~~ja 30.11.2020, 18:51
Nie wiem gdzie mieszkasz ale do mnie ksiądz nigdy nie usiłował wpychać się nieproszony a jak chodził po kolędzie to ministranci wcześniej pytali i tak było zawsze nawet myślałem, że tak jest wszędzie ale widocznie nie to zdradzisz gdzie ten wstrętny ksiądz się tak wypcha?
Trzeźwo myślący hej!
Trzeźwo myślący hej! 30.11.2020, 18:03
Kochany, przejdą w lecie albo każą sobie na konto wpłacić co łaska.
bzik
bzik 30.11.2020, 15:35
Tak powinno być zawsze, te wizyty są tylko po kasę. Księgi parafialne i tak mają na bieżąco, bo wesela, pogrzeby i chrzciny są albo w parafii, albo trzeba iść po "zaświadczenie", więc i tak wiedzą.
Łysy
Łysy 01.12.2020, 07:11
Ale trzeba też wypytać domowników o aktualne zatrudnienie, żeby ocenić możliwości finansowe rodziny przy zbieraniu na jakąś inwestycję ;)
Mikolaj
Mikolaj 01.12.2020, 09:20
Nigdy w zyciu zaden ksiadz nie prosil mnie o dokladanie sie do jakiejs inwestycji zbieraja na skladce gdzie nie masz obowiazku dawac wiec nie opowiadaj glupot nie wiem skad wy bierzecie takie informacje chyba ze po wioskach w okolicach gorlic sa takie praktyki w miescie w zyciu nie slyszaam zeby ksiadz komus kazal dac kase na cos... jak zbieraja to na tace a to jest dobrowolne
Vide Cor Meum
Vide Cor Meum 01.12.2020, 17:27
Mało słyszałeś zatem. W parafii św. Andrzeja Boboli były obowiązkowe składki na budowę kościoła, lub dniówka do odrobienia - wiem, bo sam pracowałem na budowie tegoż. Ksiądz Mucha znany szerzej z "innych zasług" niekoniecznie licujących z godnością księdza ogłosił się ojcem sukcesu, choć to ludzie postawili ten kościół. Teraz jest na "zasłużonej" emeryturze.
parafianin
parafianin 02.12.2020, 16:26
Kłamiesz. Za czasów ks. Muchy nie było żadnych obowiązkowych składek
~~~~ja
~~~~ja 02.12.2020, 03:11
Obowiązkowe bo co? Groziły jakieś sankcje karne? Czym to groziło? Przecież nawet jeżeli ksiądz zabroniłby ci chodzić do kościoła (a tego nie może zrobić) to przecież co to dla Ciebie za problem? Czy może jednak do kościoła chciałoby się chodzić a parę groszy wpłacić na budowę czy popracować przy budowie to już wielki problem?
darmozjady
darmozjady 01.12.2020, 11:16
W WÓJTOWEJM KSIADZ kupił chłodnie na zwłoki i ogłosił zbiórke po 50zł
darmozjadający
darmozjadający 01.12.2020, 13:35
W czem problem ?

Pozostałe