Fotopułapki w boju o sortowanie śmieci. Tak walczy Biecz

  • 16.12.2020, 08:22
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Fotopułapki w boju o sortowanie śmieci. Tak walczy Biecz Fot. ilustracyjne/ UM Biecz
Na stronie UM Biecz pojawił się ważny apel do mieszkańców. Jak się okazuje, mimo starań o lepsze gospodarowanie odpadami, do wielu apele te nie trafiają lub trafiają jedynie częściowo.

 

Problem w mieście Biecz jest coraz poważniejszy, czego dowodzi ostatnia informacja na stronie miasta:

W ostatnim czasie mamy do czynienia z nagminnym podrzucaniem dużych ilości odpadów w pobliżu „gniazd” z pojemnikami na odpady segregowane usytuowane w wielu punktach na terenie Gminy Biecz. Podrzucane odpady to głównie zmieszane odpady komunalne oraz budowlane odpady remontowe czy wielkogabarytowe.

 

Jak szczyci się miasto, tylko na jego terenie funkcjonują „gniazda” z pojemnikami na śmieci sortowane. W teorii powinny ułatwiać mieszkańcom pozostawianie w nich odpadów segregowanych bez konieczności odkładania ich, magazynowania do czasu cyklicznego wywozu śmieci. Zgodnie z założeniem, miały one służyć do wrzucania pojedynczych odpadów segregowanych. Są jednak tylko dodatkiem do istniejącego systemu zbiórki odpadów, a nie zamiennikiem czy formą powrotu do starego systemu kontenerowego. Niestety, jak się okazuje, pojemniki o pojemności ponad 1000 listów są zdecydowanie nadużywane.

O problemie UM Biecz pisze tak:

 (...) pojemniki (...) są opróżniane raz w tygodniu, więc nie są w stanie pomieścić wszystkich odpadów segregowanych zebranych w danej miejscowości. Ponadto, jeżeli pojemniki są już zapełnione to nie wolno pozostawiać odpadów pod pojemnikiem, ale należy poszukać wolnych pojemników w innym gnieździe. Firma odbierająca śmieci pozostawione pod pojemnikami traktuje je jak odpady zmieszane, co generuje duże koszty, które potem odzwierciedlają się w opłatach odbioru śmieci, a co za tym idzie mieszkańcy więcej płacą z własnej kieszeni za odbiór odpadów. 

UM Biecz nie chce całkowicie zrezygnować z możliwości odbierania sortowanych odpadów z gniazd. Rozwiązanie wydaje się proste i zdroworozsądkowe. Na osoby, które mimo próśb, apeli i instrukcji nie stosują się do nich przygotowano jednak pewną pułapkę.

Pozostawianie przy pojemnikach odpadów jest zaśmiecaniem miejsca publicznego, a więc jest wykroczeniem zgodnie z art. 145 Kodeksu wykroczeń i podlega  karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Część „gniazd” została już wyposażona w fotopułapki, przy innych będą one sukcesywnie montowane. Kilka osób zostało już ukaranych mandatami, które będą wystawiane w każdym przypadku zaśmiecania obszaru przy pojemnikach.

Apelujemy również do mieszkańców o zgłaszanie zaobserwowanych sytuacji zaśmiecania do Urzędu Miejskiego lub bezpośrednio na policję.

 

UM Biecz przypomina także, że podstawowym sposobem odbioru odpadów segregowanych jest ich zbiórka w workach o przypisanych frakcjom kolorach, która odbywa się co cztery tygodnie na terenach wiejskich i miejskich oraz co dwa tygodnie w ścisłej zabudowie mieszkaniowej w Bieczu. Odpady zmieszane natomiast należy oddawać wyłącznie przy trasach odbioru odpadów zgodnie z obowiązującym dla danej miejscowości harmonogramem odbioru. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców utworzony został Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Belna w Bieczu (teren byłego wysypiska odpadów), do którego bez dodatkowych opłat we wtorki, czwartki i soboty w godzinach 8.00 – 15.00 można oddawać odpady wielkogabarytowe, remontowe czy budowlane.

Obowiązkiem wszystkich mieszkańców jest dbanie o estetyczny wygląd Naszej Gminy. Zwracamy się zatem z prośbą o przestrzeganie zasad dotyczących prawidłowego gospodarowania odpadami.

 

źródło info: UM Biecz

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

greenpeace
greenpeace 17.12.2020, 02:23
Segregacja - ekologia czy może ekonomia? Segregujemy śmieci a empol przyjeżdża i zabiera plastyki, papier i szkło do jednej śmieciarki i zgniata. Gdy były podwyżki za śmieci jeździły dwie, trzy samochody i zbierały osobno ale widocznie bardziej "ekonomicznie" wysłać jeden.
lokalnie
lokalnie 16.12.2020, 22:31
Zgadzam się ze stwierdzeniem,że wszyscy powinniśmy dbać o wygląd swoich Małych Ojczyzn
janek
janek 16.12.2020, 17:38
bieczanie wrzucajcie segregacje a nie pampersy opony smiecici zmieszane opamietajcie sie pracuje w empolu i widze co jest
Hej
Hej 16.12.2020, 19:26
Gorliczanie robią to samiusko! Pozdrawiam
śmieciowy biznes
śmieciowy biznes 16.12.2020, 17:37
Z pod domu potrafią podnieść worek ze śmieciami,a już z pod pojemnika to nie. Rozwiązanie proste dać jeszcze jeden czy tam dwa dodatkowe pojemniki i problem rozwiązany.Za te pieniądze co płacimy to sami powinni wszystko segregować, a tu jeszcze trzeba worki sobie kupić.
Biecz
Biecz 16.12.2020, 17:13
Już raz place za śmieci kupując towar. Potem muszę jeszcze raz. Ceny z kosmosu, a jeszcze przysługa, bo posegregowane. Worki we własnym zakresie. Kontenerków na plastiki za mało. I jeszcze foto pułapka, bo wór zostawię obok z plastikiem.... Efekt bedzue tako, że zaczną palić te śmieci w piecach os nowa, bo nikt nie bedzue biegał po bieczu i wolnego śmietnika szukał.
nie narobić a zarobić
nie narobić a zarobić 16.12.2020, 17:09
Powinni się cieszyć że mieszkańcy przywożą im odpady pod sam nos i tyle mniej muszą zabrać z pod domów,a tu jeszcze mamranie i podnoszenie opłat.To za co płacimy zakładowi skoro wszystko robią za nich mieszkańcy czyli segregują i przywożą
Hell O Kitty
Hell O Kitty 16.12.2020, 14:07
to jest tak - miasto chciało dobrze, dostawiło pojemniki. a mieszkańcy zachowali się jak dzieci: daj palec, a weźmie całą rękę. i sami sobie podkopują sytuację, bo zaraz będą nowe stawki za wywóz odpadów i krzyk, że drogo. sami sobie jesteście winni. raz, że wyrzucacie. a jeśli nie wyrzucacie, a wiecie, że ktoś inny to robi - zgłaszajcie sprawę, a nie udawanie że nic się nie dzieje. to działanie na Waszą szkodę, a nie donosicielstwo. jeszcze się nie nauczyli?
Hannah Montana
Hannah Montana 20.01.2021, 19:46
Panie burmistrzu! Niech Pan zabierze kontenery i po sprawie. W cywilizowanych krajach nie robi się takich rzeczy!! Nie wiem czy pan wie, ale w Japonii nie mają nawet na ulicach koszy, a porządek, że peta nie znajdzie. Zrobienie miejsca pod te kontenery i postawienie kontenerów kosztowało nas wszystkich, bo to w końcu z naszych pieniędzy. Po co stawiać kontenery, skoro działa PSZOK?!. Jak ktoś odwozi do kontenera, to równie dobrze może odwieść właśnie tam. Znowu pomysł nietrafiony. A z tym "palcem", to pierwsze trzeba porozmawiać z mieszkańcami. Przedstawić im za i przeciw, a przede wszystkim koszty i nie działać na własną rękę - jak z wszystkim!!! i z góry uprzedzam odpowiedź - tłumaczenie, że radni przegłosowali w imieniu ludu, nie ma sensu, bo wszyscy wiedzą jak oni głosują i po co!!! I jeszcze pan pisze " ..jesteście winni. raz, że wyrzucacie'' - to przepraszam - po co je tam stawialiście, żeby na nie patrzeć???
Tadek
Tadek 16.12.2020, 13:53
Gmina Gorlice pomijając fakt że mniej pobiera za odpady to jeszcze daje worki na te śmieci. Odbierając śmieci pracownicy zostawiają tyle worków ile zabierają i w takich samych kolorach. A co na to Biecz,który ma najwyższe opłaty w powiecie?
Marek
Marek 16.12.2020, 11:29
W Bieczu powino byc trzy żółte pojemnii ma pastik,papier itp dwa to zamalo na osiedlu nie mieszcza sie smieeci i trzeba pod smietnikiem zostawiac
bieczanin obserwator
bieczanin obserwator 16.12.2020, 11:12
Popieram działanie Gminy w tej sprawie ale zwracam uwagę, że mieszkańcy Gminy oddają śmieci w workach np. różowych, czerwonych, białych albo w pudłach kartonowych, a to nie zgodne z prawem bo nie segreguje się śmieci do takich worków czy pojemników. Proszę wziąć jeszcze pod uwagę to, że w centrum mieszkańcy wystawiają worki ze śmieciami przy koszach np. w sobotę wieczorem ,a odbierane są dopiero w poniedziałek i przez ten czas parzą się na słońcu (śmierdzi) i nie jest to estetyczne dla miasta.
Biecz
Biecz 17.12.2020, 16:27
W niedzielę ok. 5 rano opróżniają kosze w rynku.

Pozostałe