Pościel do przedszkola - poradnik wyboru

  • 21.01.2021, 10:34
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Pościel do przedszkola - poradnik wyboru
Pościel dla dziecka jest jednym z najważniejszych elementów przedszkolnej wyprawki. To, jakie produkty powinni zakupić rodzice, określają zasady obowiązujące w danej placówce. Często przedszkole wymaga dostarczenia samych poszewek.

 

Czasem konieczny jest również zakup całego kompletu pościeli lub śpiworka. Istnieją też przedszkola, które oferują własne, kompletne zestawy do spania. Warto jednak pamiętać, że w odpowiednio dopasowanej pościeli przyniesionej z domu, dziecku z pewnością łatwiej będzie zasnąć. Jaka zatem będzie właściwa przedszkolna pościel, która będzie odpowiednia dla malucha?

Zestawy pościelowe

Rodzice, którzy stają przed koniecznością dostarczenia kompletnego zestawu elementów do spania, powinni odpowiednio przemyśleć wybór. Na salach w tego rodzaju placówkach jest zazwyczaj bardzo ciepło. Dlatego też odpowiednim wyborem będą cienkie, letnie kołdry. Wybierając poduszkę dla malucha, która będzie wygodna do spania na leżaku, warto kupić zwykłego jaśka. Grubość poduszki powinna być dostosowana do preferencji dziecka. Poszukując kołder lub śpiworków należy przywiązać szczególną wagę do materiału, z jakiego są wykonane. Pościel powinna być uszyta z naturalnych surowców, takich jak bawełna. Uchroni to pociechę przed przegrzaniem i umożliwi komfortowy sen.

Wymiary poszewek

Wyjątkowo istotny jest wybór odpowiednich poszewek dla dzieci. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na ich odpowiednie wymiary. Jeżeli kołdry i poduszki są oferowane przez placówkę, informację na temat ich wielkości można uzyskać od pracowników przedszkola. Kołdry do leżakowania często posiadają niestandardowy rozmiar. Częstą praktyką jest bowiem zawijanie ich tak, aby dziecko mogło położyć się na połowie materiału, a resztą przykryć. Dlatego wiele przedszkoli posiada zestawy pościeli o wymiarach 200x80 cm lub 220x80 cm. Poszewki w takim rozmiarze można odnaleźć w ofertach dedykowanych przedszkolakom. Zastosowanie długiej kołderki często wiąże się z tym, że maluchy nie potrzebują prześcieradeł ani koców do położenia na leżaczku. W placówkach, w których wybiera się pościel w standardowym rozmiarze sprawdzą się poszewki o wielkości 140x200 cm. Tradycyjne poduszki dla maluchów to te o wymiarach 40 x 40 cm. Będą odpowiednie niezależnie od wielkości kołdry.

Rodzaj pościeli

Poszukując poszewek na pościel dla dziecka, zaleca się przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość i rodzaj tkaniny. Materiał, w którym będzie spała pociecha, musi zapewniać odpowiednią termoregulację. Zaleca się więc wybierać pościel z surowców naturalnych. Ze względu na wysokie temperatury w przedszkolnych pomieszczeniach, tym bardziej powinno się unikać domieszek syntetycznych tkanin. Zestaw pościeli bawełnianej, lnianej lub bambusowej z pewnością okaże się dobrym wyborem. Poszukując produktów dla kilkulatków, należy zadbać o to, aby posiadały atrakcyjne wzory. W bogatej ofercie odnaleźć można wiele zestawów z motywem przyjaznych zwierzątek lub bajkowych postaci. Warto dopasować komplet do zainteresowań i ulubionych kolorów dziecka. Ważne jest jednak to, aby pociecha mogła spokojnie zasnąć. Wybierając artykuły do leżakowania, należy unikać energetyzujących kolorów, takich jak żółty i pomarańczowy. Dobrze również, jeśli wzór na tkaninie będzie spokojny i stonowany.

Wybór odpowiedniej pościeli dla przedszkolaka, umożliwi mu komfortowe zaśnięcie w czasie leżakowania. Atrakcyjność kompletu sprawi, że dziecko łatwiej będzie namówić do drzemki. Nawet jeśli przedszkole oferuje własną pościel, warto pamiętać, że wybrany razem z rodzicami komplet pachnący znajomymi środkami do prania, zwiększy poczucie komfortu malucha.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Fio
Fio 21.01.2021, 17:22
Pościel do przedszkola? Gdy mój syn szedł parę lat temu do przedszkola i wracał zmordowany, pani dyrektor poinformowała mnie, że teraz w przedszkolach nie ma leżakowania... to jak to jest w końcu?
Giedymin
Giedymin 27.01.2021, 11:47
Wydaje mi się, że to chyba zależy od przedszkola - z tego co ja się orientuję (moja mama pracuje w przedszkolu) to leżakowanie normalnie dalej funkcjonuje...

Pozostałe