Sprzeciw mieszkańców gminy Uście Gorlickie. W niedzielę zapraszają na „spacer” parkowymi alejkami

 • 19.02.2021, 12:12
 • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Sprzeciw mieszkańców gminy Uście Gorlickie. W niedzielę zapraszają na „spacer” parkowymi alejkami
Dzisiejszego poranka (19 lutego) do naszej redakcji dotarło pismo mieszkańców gminy Uście Gorlickie, którzy w imieniu lokalnej społeczności wrażają zaniepokojenie pogłoskami o rozważanym przez władze gminy ustawieniu w Wysowej pomnika byłego ministra środowiska Jana Szyszki.

 

O sprawie pisaliśmy wczoraj wieczorem (18 lutego), a już dzisiaj mamy dla Was nowe informacje.

>>>Dwumetrowy pomnik z brązu stanie w Wysowej-Zdroju?

Mieszkańcy w piśmie, które dzisiaj rano trafiło na biurko wójta Zbigniewa Ludwina, zwracają uwagę na następujące fakty:

 • Pomniki wznosi się dla upamiętniania osób szczególnie zasłużonych, związanych z regionem, miejscowością lub lokalną społecznością. Najczęściej są to osoby urodzone, mieszkające lub działające na terenie danej miejscowości. Brak związków osobistych i zawodowych Jana Szyszki z Wysową-Zdrój lub Gminą Uście Gorlickie nie kwalifikuje go do potencjalnego upamiętnienia na terenie naszej gminy.
 • Na terenie gminy Uście Gorlickie działały osoby znacznie bardziej zasłużone lokalnie, tak jak niedawno zmarły prof. dr hab. med. dr h.c. mult. Franciszek Kokot, za którego sprawą zorganizowany został ośrodek badawczy w szpitalu sanatoryjnym w Wysowej-Zdroju, oraz dzięki któremu w Wysowej powstał w latach 90. pierwszy w kraju ośrodek sanatoryjny dla dializowanych pacjentów.
 • Propozycja powstania pomnika powinna pochodzić bezpośrednio od mieszkańców lub przedstawicieli władz, którzy dostali wyraźny sygnały od społeczności lokalnej, że takie działania byłyby pożądane. Jako mieszkańcy gminy nie słyszeliśmy wcześniej, aby taka inicjatywa była omawiana w szerszym gronie.
 • Osoba Jana Szyszki budzi różne emocje, często negatywne. W niektórych środowiskach jest owiana złą sławą, ze względu na rabunkową gospodarkę leśną prowadzoną podczas piastowania stanowiska Ministra Środowiska w latach 2015-2018. Wzniesienie pomnika sprawia, że będzie się on kojarzył z miejscem, w którym stoi. Gmina Uście Gorlickie jest gminą atrakcyjną, której turystyka przynosi pewną część dochodów. Postawienie pomnika osobie kontrowersyjnej może przynieść w najlepszym wypadku sporą szkodę tej gałęzi gospodarki, a w najgorszym sprawić, że gmina i miejscowość staną się obiektem żartów i drwin.
 • Postać Jana Szyszki powszechnie kojarzona jest ze zmianami prawnymi, które doprowadziły do masowej wycinki drzew. Działania tego typu mają dramatyczne następstwa jak obniżenie poziomu wód, a co za tym idzie wysychanie studni, zwiększenie erozji gleb, a co za tym idzie aktywacja osuwisk błotnych często prowadząca do zniszczeń zwłaszcza lokalnych dróg. Wydaje się, że stawianie pomnika osobie, która w opinii publicznej przyczyniła się do dewastacji zasobów naturalnych zarówno w kraju (wycinka puszczy Białowieskiej) jak i w naszej gminie jest sprzeczne z interesem publicznym mieszkańców.

Mając na względzie wymienione powyżej argumenty, apelujemy o odstąpienie od ewentualnego planu usytuowania pomnika Jana Szyszki w naszej gminie.

Pod listem do władz gminy będzie można podpisać się już w najbliższą niedzielę (21 lutego) w parku zdrojowym, gdzie od godz. 13 mieszkańcy zamierzają „spacerować”.

Zapraszamy mieszkańców oraz sympatyków Wysowej i okolic, a w szczególności wielbicieli Parku Zdrojowego. Nie jest on naszym zdaniem odpowiednim miejscem na pomniki jakichkolwiek polityków. To raczej miejsce gdzie od polityki powinno się odpoczywać. Protestujemy wobec planów postawienia w naszym parku dwumetrowego pomnika poświęconego ministrowi Janowi Szyszce. Nie chcemy, aby we wspólnej przestrzeni stanął pomnik osoby niezwiązanej i niezasłużonej dla miejscowości – piszą organizatorzy „spaceru” Park bez pomników polityków.

Ponadto zostanie uruchomiona petycja online związana z powyższym apelem, którą każdy z nas będzie mógł podpisać. Petycja jest już dostępna TUTAJ

Pismo do wójta w tej sprawie skierowało również stowarzyszenie Towarzystwo z Beskidu Niskiego. Poniżej publikujemy jego treść:

Jako Stowarzyszenie działające szczególnie na rzecz rozwoju turystyki w naszej gminie, chcemy wyrazić troskę i zaniepokojenie w sprawie lokalizacji pomnika św. pamięci ministra Jana Szyszki na terenie gminy Uście Gorlickie.

Pragniemy prosić o wzięcie pod rozwagę poniższych argumentów przy podejmowaniu decyzji.

Obawiamy się, że nieczytelne i niezrozumiałe powody pojawienia się takiego pomnika w naszej gminie będzie niosło długofalowe i negatywne skutki dla jej rozwoju:

 • Związanie gminy na lata z aktualną partią rządzącą.
 • Możliwe, że w przyszłości układ u władzy na szczeblu państwowym się zmieni… czy staniemy wtedy przed dylematem co zrobić z tym symbolem?
 • Pojawienie się dodatkowych podziałów w społeczności lokalnej, gdyż minister Jan Szyszko, który ma być uhonorowany pomnikiem, nie jest w żaden zrozumiały sposób związany z tą społecznością. Ponadto jest osobą, która zapisała się w świadomości znacznej części społeczeństwa jako człowiek co najmniej kontrowersyjny.
 • W związku z powyższym, taki pomnik wzbudzający duże emocje wśród społeczności lokalnej i przyjezdnych turystów musiałby być objęty stałym nadzorem, aby nie był bezczeszczony. To dla Urzędu Gminy także praktyczny kłopot.
 • Z przykrością konstatujemy, że pierwszą reakcją u wielu osób, które dowiadują się o tym pomyśle jest niedowierzanie i rozbawienie.

Wydaje się, że będzie to skutkować budową wizerunku gminy turystycznej opartego na partykularzu, zaściankowości i będzie wzbudzać postawy protekcjonalizmu wobec lokalnej społeczności ze strony przyjezdnych.

Zaznaczamy, ze nie jest to kierunek rozwoju, który my jako Stowarzyszenie staramy się kreować.

Bardzo cenimy fakt, że przez kilka ostatnich dziesięcioleci gmina była apolityczna, niezwiązana z żadną partią polityczną i władze lokalne potrafiły współpracować z każdą władzą centralną na zasadach partnerstwa.

Znakomita część społeczności w ostatnich wyborach lokalnych poparła Pana także dlatego, że jest Pan osobą niezależną.

Barbara Ćmiech

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

T
T 21.02.2021, 15:37
"rabunkowa gospodarka leśna"? To chyba przestępstwo, skoro ktoś ma taka wiedzę, to powinien zawiadomić organy ścigania, nie?
bocian
bocian 20.02.2021, 08:44
Postawcie obok basenu -będą dwa pomniki GŁUPOTY razem !!!!!!!!
Mignon
Mignon 19.02.2021, 20:06
Wciąż jestem przekonany, że to fakenews. Wyborcza chlapnęła fake'a a reszta uwierzyła 🤣 Ale spacer!
Z POLITOWANIEM
Z POLITOWANIEM 19.02.2021, 19:01
No cóż .Przychodzi mi na myśl powiedzenie doktora Sztrosmajera z filmu Szpital na peryferiach " GDYBY GŁUPOTA UMIAŁA FRUWAĆ pomysłodawca FRUWAŁ BY JAK GOŁĘBICA "
dsdfg
dsdfg 19.02.2021, 18:44
czyli tylko czekac na pomniki kolejnych pisowczyków. sasin, kurski, kaczka
wysowa
wysowa 19.02.2021, 18:06
Profesor Szyszko wspaniały człowiek, został zaszczuty przez lewactwo i ekoterrorystów.
Ja
Ja 19.02.2021, 15:30
W związku z ciągle panującą pandemią Spacer proponuję profilaktycznie zakończyć na cmentarzu :)
tralala
tralala 20.02.2021, 16:34
Zamknij się w szafie.
dsgfhh
dsgfhh 19.02.2021, 15:19
będzie na co *** gołębiom
holzmann
holzmann 19.02.2021, 14:45
jestem zaniepojkona działaniem warszoli stop warszawiakom i towarzystwom! beskitó! niskiego
horovitz
horovitz 19.02.2021, 14:42
a potem ośrodek został sprzedany!!! tadaammmmmmmmmm!!!!!!!!!!
wujek G.
wujek G. 19.02.2021, 14:41
Podobno pomnik odlany, czeka na kwaterę... Nie chciała Krynica, Wysowa protestuje. Ciekawe gdzie go upchną, obiecując finansowe korzyści. Lasy Państwowe najwyraźniej mają za dużo pieniędzy. Warto spytać z jaskich środków poszło na brąz. A poza tym, przy stawianiu pomników najpierw powinien być projekt, konsultacje, może decyzja lokalizacyjna, pozwolenie na budowę itd. a nie najpierw jest pomnik, a potem papierologia
Zdumiona
Zdumiona 19.02.2021, 14:37
Jak można w XXI wieku wpaść na taki pomysł? Pomnik Szyszki w Wysowej... to żart, prawda? Nie piszecie na serio?
Jarząbek
Jarząbek 19.02.2021, 14:21
Dlaczego wszyscy są na nie, przecież to był bardzo pobożny i uczciwy człowiek.Powinniśmy wszyscy brać z niego przykład.
Tylko się cieszyć że w naszym regionie stanie pomnik tak wspaniałego człowieka.
dąb
dąb 19.02.2021, 16:51
zgadzam sie z jarząbkiem powinien stanąć taki pomnik w Ujsciu i w Moszczenicy bo był to zaprawdę prawy i zacny człowiek i patriota
łemko
łemko 19.02.2021, 14:40
jestem za pomnikiem zaścianku średniowieczny uście ruskie. jedyna partia super partia to prawo i sprawiedliwość! wpis bez autoironii.
Budka
Budka 19.02.2021, 14:12
Proponuję zrobić 3 sztuki dla każdego nawiedzonego po jednym do ogródka, dla Ludwina i nadleśniczych z Gorlic i Łosia.
Ona
Ona 19.02.2021, 13:39
Ja już napewno do Wysowej nie pojadę. A jeździłam kilka razy w roku
Jarek
Jarek 19.02.2021, 13:20
Nie chcą pomnika z brązu? OK, wola ludu. Dajcie im ze złota :-)
pisout
pisout 19.02.2021, 13:09
już sam pomysł to wstyd na długie lata
Loko
Loko 19.02.2021, 12:52
Brawo. Jestem z wami! Precz z PIS'em!
Podpis
Podpis 19.02.2021, 12:22
Brawo Mieszkańcy! Nie dajcie sobie wcisnąć tego barachła bo za chwilę będą następne!

Pozostałe