Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Zniszczenia, które wtopiły się już w krajobraz. To trzeba naprawić

Podziel się
Oceń

Cmentarze pozostałe po I Wojnie Światowej stanowią jeden z najważniejszych symboli naszego regionu. Dla nas wtapiają się już w krajobraz i są tylko tłem, ale dla przyjezdnych wygląda to inaczej.
Zniszczenia, które wtopiły się już w krajobraz. To trzeba naprawić

Autor: Fot. haloGorlice

 

Trudno to przyznać, ale cmentarze są ważnym elementem promocji regionu

Cmentarze pozostałe po I Wojnie Światowej to miejsca, które stanowią bardzo istotny element krajobrazu w naszym powiecie. Na co dzień obok nich przechodzimy, znamy je, czasem spacerujemy w ich pobliżu, a z potrzeby serca nawet sprzątamy. Nam spowszedniały, ale historia, o której przypominają, jest jednym z najważniejszych obszarów promocji naszego regionu. Zaniedbane cmentarze w oczach turystów mogą być jasnym znakiem: nawet tutaj ludzie zaczynają zapominać. Tego wrażenia nie wymażemy, chociaż wiemy, że o wiele obiektów dbamy coraz lepiej.

Tu historia i współczesność stapiają się w jedno, a cmentarze są jednym z najbardziej wyrazistych, materialnych wspomnień Dni Grozy. Sezon wakacyjny to czas, w którym w odwiedzają nas turyści poszukujący bardzo często takich wyjątkowych miejsc. Ich utrzymanie i odpowiednie oznakowanie powinny pozostać jednym priorytetów działania lokalnych władz.

 

Niekoniecznie na wysoki połysk, ale obowiązkowo zadbane!

Każdy cmentarz jest ważny, chociaż nie sposób, by każdy był równie efektowny jak na przykład ten przy łużniańskiej Gontynie. Czy to jednak powód, dla którego możemy zaniedbać te mniejsze?

Zdjęcia, które Wam prezentujemy, zrobiliśmy wczoraj przy drodze wojewódzkiej nr 977 w miejscowości Stróżówka. Wielu z Was zapewne wie, gdzie usytuowany jest ten właśnie znak. Informuje o tym, że zbliżamy się do cmentarza nr 92 z czasów I Wojny Światowej. Podobnych znaków jest wiele. Wszystkie cmentarze oznakowano w ten sam sposób: mają identyczną formę i układ. Nie są to kolejne, tradycyjne znaki wielkopowierzchniowe, ale kamienne słupy, które postawione są zawsze przy drodze prowadzącej do konkretnej nekropolii.

Na znaku napis w języku polskim i niemieckim:

Kriegerfriedhof

Cmentarz Wojenny

no ...

 

Dzięki nim bardzo łatwo można przemieszczać się po naszym regionie i podróżować pierwszowojennym szlakiem. Były postawione już dawno, a to powoduje, że nie trzeba wandali, by znaki po prostu zniszczały. Tak jak ten – od lat złamany. Nie doczekał się naprawy przed setną rocznicą bitwy pod Gorlicami. Jedna część płyty informacyjnej nadal się trzyma, druga porasta trawą u stóp kamiennego słupa, do którego była przytwierdzona.

 

Kto za to zapłaci?

To kolejna drobna sprawa, którą warto poruszyć i za którą warto zapłacić. Niezależnie od tego, czy środki będą pochodziły z budżetu gminy, powiatu czy województwa, to nadal środki pochodzące z naszych podatków.

Zadzwoniliśmy do jednego z urzędów gminy, pytając o podmiot odpowiedzialny za utrzymanie i konserwację takich obiektów. Poinformowano nas, że o ile sprzątanie cmentarzy i koszenie traw w ich pobliżu rzeczywiście spoczywa na barkach gmin, to inwestycje takie jak naprawa rzeczonego znaku finansowane są zwykle z budżetu Wojewody. Przyjęto nasze zgłoszenie i zapewniono o tym, że zostaną podjęte starania na rzecz naprawy.

Takich miejsc jest jednak więcej: które obiekty związane z pierwszą wojną światową wymagają Waszym zdaniem najpilniejszej interwencji?



Napisz komentarz

Komentarze

Turysta 16.07.2021 11:48
Cmentarz nr 92 leży na terenie miasta Gorlice, nie w Stróżówce.

Bar 15.07.2021 11:01
Rozsypujący się mur ogrodzenia cmentarza wojennego nr 79 w Sękowej, podobnie jak walący się mur cmentarza nr 80 w Sękowej i nr 66 w Małastowie. Brak jakiegokolwiek znaku ułatwiającego dotarcie do cmentarza nr 65. Kompletnie zarośnięty cmentarz nr 118 w Staszkówce, jeden z piękniejszych, a grobów prawie nie widać spośród chwastów... Można tak wymieniać dalej. Rozsypujący się mur cmentarza nr 88 w Sokole, całkowicie zaniedbany cmentarz w Szymbarku Łęgi... Itd itd itd...

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
intensywne opady deszczu

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego