Alarmy bombowe sparaliżowały rozpoczęcie roku szkolnego w kilku szkołach gorlickiego

  • 01.09.2021, 10:25
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Alarmy bombowe sparaliżowały rozpoczęcie roku szkolnego w kilku szkołach… Fot. haloGorlice
To nowa, niechlubna tradycja: na początku roku szkolnego i tuż przed początkiem matur pojawiają się informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych. Rozpoczęcie roku w kilku szkołach w naszym regionie rozpoczęły właśnie takie alarmy.

 

Dzisiejszy poranek uczniowie rozpoczęli tradycyjnymi mszami świętymi i akademiami okolicznościowymi z okazji początku roku szkolnego.

Niestety, w kilku miejscach odnotowano także alarmy bombowe, które nie mają niczego wspólnego z obchodami kolejnej rocznicy rozpoczęcia II Wojny Światowej.

O poranku służby zostały postawione w stan pogotowia, ze względu na maile skierowane do niektórych szkół w naszym regionie.

Strażacy, policjanci i pirotechnicy pracowali m.in. w:

  • Szkole Podstawowej w Stróżówce
  • dwóch szkołach w Bieczu
  • Szkole Podstawowej w Bobowej
  • Szkole Podstawowej w Śnietnicy
  • Zespole Szkół Zawodowych w Gorlicach.

Organizatorzy takich „atrakcji” muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami, ponieważ każda taka akcja wiąże się z ogromnymi kosztami zaangażowania specjalistycznych służb ratunkowych, a kwoty te sięgają kilku tysięcy złotych.

 

Jak dowiedzieliśmy się tuż przed godziną 11 z gorlickiej KPP:

Łącznie w naszym regionie odebrano dzisiaj 9 takich zgłoszeń. Wszystkie są traktowane jako alarmy o bardzo niskiej wiarygodności.

W związku z tym nie było konieczności przeprowadzania ewakuacji budynków, których dotyczyły zgłoszenia.

Obecnie wykonywane niezbędne czynności na miejscach, których dotyczyły zgłoszenia.

 

Co grozi za fałszywy alarm bombowy?

Przepisy przewidują kilka rodzajów odpowiedzialności za tzw. „fałszywy alarm”:  przestępstwo z art. 224a k.k. oraz wykroczenie z art. 66 § 1 k.w.

Jeśli chodzi o przestępstwo z art. 224a k.k. Czyn ten ma wysoki stopień społecznej szkodliwości: sprawca powoduje duże koszty, a społeczeństwo zaczyna wątpić w autentyczność alarmów.

Występek ten jest popełniony, gdy:

  • sprawca wie, że zagrożenie nie istnieje,
  • mimo to zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia,
  • jego działanie wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia.

Zagrożonych ma być wiele osób – przyjmuje się, że minimum 6. Mówiąc o mieniu w znacznych rozmiarach chodzi o jego duże gabaryty przestrzenne.

Fałszywy alarm bombowy to przestępstwo skutkowe. Dokonanie przestępstwa następuje więc dopiero z chwilą podjęcia czynności przez wskazane instytucje. Samo przekazanie fałszywej informacji jest usiłowaniem popełnienia tego przestępstwa i też podlega karze, jednak w mniejszym wymiarze.

Instytucje, o których mowa, to m.in. pogotowie ratunkowe, straż pożarna, poczta, szpital, sanatorium, Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, straż gminna, pogotowie energetyczne, transport zbiorowy.


Kara za fałszywy alarm bombowy

W przypadku uznania czynu za przestępstwo grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Można się też postarać o karę łagodniejszą, tj. grzywnę lub ograniczenie wolności (art. 37a k.k.), albo połączenie pozbawienia wolności z ograniczeniem wolności (art. 37b k.k.). Nie można za to uzyskać warunkowego umorzenia postępowania (art. 66 § 1 k.k.), czy nadzwyczajnego złagodzenia kary (art. 60 § 8 k.k.).

W przypadku wykroczenia z art. 66 § 1 k.w. czyn ten jest mniej społecznie szkodliwy. W jego przypadku nie musi dojść do żadnego skutku w postaci interwencji służb – wystarczy samo fałszywe zawiadomienie o bombie. Grozi za to kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

~~~~
~~~~ 01.09.2021, 12:54
Mam nadzieję, że szybko złapią i jak ukarzą winnego (lub winnych). Jeżeli to uczeń to jakieś prace społeczne + kara finansowa na pokrycie kosztów (którą prawdopodobnie zapłacą rodzice dlatego dodatkowo prace społeczne aby odczuł choć namiastkę kary) i oczywiście wyrzucenie ze szkoły.
jan
jan 01.09.2021, 11:05
gówniarzą się nudzi,przedewszystki służba wojskowa powinna być przywrócona ,zablokować sygnał internetu na terenie szkoły,i uczyć a nie siedzenie i piep..nie o głupotach a tych co wymyslili te alarmy SŁONO ALE TO SŁONO UKARAĆ FINANSOWO i wydalić ze szkoły
Miki
Miki 01.09.2021, 11:44
Skąd wiesz, że to uczen, może jakis chory psychicznie, albo ktos komu sie nudzi. Ty od razu zakładasz, ze uczniowie . owszem kara finansowa powinna byc ogromna. uważasz że nauczyciele nie uczą, tylko siedzą i pieprzą o głupotach, może kiedys za twoich czasów jak chodziłes do jakiejś wiejskiej szkółki tak było, teraz to nie przejdzie. To nie sa dawne czasy kiedy pewien pan nauczyciel nawet wstawiony przychodził na zajecia do szkoły średniej.
donald
donald 01.09.2021, 13:28
JASNEE bezdomnemu się nudziło i zadzwonił o bombie,albo pacjentowi psychiatryka po sniadaniu zachciało sie dzwonic,pewnie jestes nauczycielem skoro ich bronisz ..tak była to wiejska szkółka w wiosce zwanej nadal Gorlice

Pozostałe