Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Po co się szczepić przeciwko chorobie, której nie ma?

Podziel się
Oceń

Na stronie GIS pojawiło się przypomnienie o tym, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia wszyscy podróżujący do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów powinny być w pełni zaszczepione przeciwko poliomyelitis. Brzmi tajemniczo? Nie powinno.
Po co się szczepić przeciwko chorobie, której nie ma?

Autor: Fot. ilustracyjne/pexels


Polio – choroba, która (prawie) zniknęła

Poliomyelitis (inne nazwy to: nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, choroba Heinego i Medina) to wysoce zakaźna choroba wywoływana przez enterowirusa. Jest on szczególnie niebezpieczny dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5. roku życia. Zachorować może jednak każda niezaszczepiona osoba, niezależnie od wieku.

Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową lub kropelkową (np. przez kaszel, kichanie, mówienie) w czasie bliskiego kontaktu zakażoną osobą. Możliwe jest także zakażenie się poprzez przedmioty skażone wirusem, na których powierzchni pozostały np. wydzieliny z gardła lub kał. Niebezpieczna może być też żywność lub woda zanieczyszczone ściekami. Tak szeroki zakres ryzyka zakażenia powoduje, że polio było traktowane przez lata jako poważny, nieustępliwy przeciwnik.

 

Dzięki szczepieniom udało się ograniczyć jego zasięg, a w wielu rejonach praktycznie wyeliminować

Objawy zakażenia poliowirusami mogą być bardzo zróżnicowane. Mogą pojawić się zakażenia bezobjawowe, ale i takie, którym towarzyszy gorączka, bóle głowy i objawy żołądkowo-jelitowe. Zakażenie może przebiegać również w postaci oponowej (np. pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych) a w ciężkim przebiegu zachorowania prowadzić do ciężkich zachorowań porażennych. Porażenia pojawiające się w przebiegu choroby obejmują poszczególne grupy mięśni kończyn lub tułowia.
Leczenie polio jest wyłącznie objawowe – nie ma leków, które działałyby swoiście na tę chorobę. Na stronie Państwowego Zakładu Higieny czytamy, że:

U 1 na 200 zakażonych występują nieodwracalne porażenia. Wśród 5-10% osób z porażeniami dochodzi do porażenia mięśni oddechowych i zgonu.

 

Stąd też ogromne znaczenie szczepień.

Na stronie GIS, w której czytamy o tym problemie widzimy mapkę, która pokazuje, gdzie w okresie minionych 12 miesięcy odnotowano przypadki polio (wywołane szczepem dzikim i pochodzenia szczepionkowego). Najbliższa nam lokalizacja to Ukraina.

Ostatni przypadek polio w Polsce odnotowano ponad 40 lat temu (informacja za: PZH). Choroba ta nadal jednak występuje, dlatego szczepienia mają na celu ograniczyć ryzyko ponownego jej odrodzenia się na terenach, które obecnie opisywane są jako bezpieczne.

 

Polio pozostaje problemem aktualnym: przed wyjazdem, sprawdź mapę!

GIS zachęca:

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat możliwych sposobów profilaktyki, w tym także informacji o innych chorobach zakaźnych występujących w danym obszarze/kraju, należy przed wyjazdem skontaktować się z lekarzem medycyny podróży, najlepiej nie później niż 6–8 tyg. przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki, np. szczepionki przeciwko poliomyelitis.

Podczas pobytu w krajach występowania poliomyeitis  należy zachować podstawowe zasady higieny obowiązujące w życiu codziennym i podczas wyjazdów zagranicznych (np. częste mycie rąk, dezynfekcja rąk środkami na bazie alkoholu min.60%, picie wody butelkowanej , picie wody przegotowanej, unikanie picia wody o nieznanym pochodzeniu).

 

Aktualne informacje dot. regionów występowania polio dostępne są na stronie internetowej Światowej Inicjatywy na rzecz Eradykacji Polio (>>>Global Polio Eradication Initiative -GPEI)

 

Źródło info: GIS, PZH


Napisz komentarz
Komentarze
Qqq 23.11.2021 10:56
A co jaki czas trzeba się szczepić, tak jak na koronę co pół roku?

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12