Kominki wentylacyjne - sprawdzony sposób na odprowadzenie wilgoci z budynku

  • 22.11.2021, 11:15
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Budowa kominów wentylacyjnych, dom w Gorlicach Fot. materiały partnera
Komin wentylacyjny służy m.in. do odprowadzania zużytego powietrza i wilgoci z budynku. Gdy jednak nie pracuje prawidłowo, może stanowić to ogromny problem, a nawet zagrażać życiu domowników. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby dbać o sprawne kanały wentylacyjne i wszystkie elementy układu odprowadzania wilgoci.

 

Kominek wentylacyjny odpowiada za odprowadzenie zużytego powietrza, może to jednak robić na wiele różnych sposobów. Najczęściej dzieli się je na typy o budowie dachowej i ściennej, nie brak jednak również typów sprawiających, że przewody wentylacyjne nie są narażone na kondensację pary wodnej. Najważniejsze, to wybór odpowiedniego rodzaju do budynku tak, by spełniał swoje zadanie.

 

Do czego służy komin wentylacyjny?

Kominek do wentylacji umożliwia przeprowadzenie kanałów wentylacyjnych przez pokrycia dachowe, dzięki czemu z domu w skuteczny sposób odprowadzana jest wilgoć. Wyloty kanałów mogą znajdować się zarówno w dachu, jak i w ścianie, a wchodząc na stronę https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/pokrycia-dachowe/akcesoria-do-pokryc-dachowych/kominki-wentylacyjne.html, znajdziesz również szereg innych produktów gwarantujących prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacyjnego.

Nadmiar wilgoci w domu jest niebezpieczny dla mieszkańców pod wieloma względami. Wielu osobom problem ten kojarzyć się może wyłącznie z niszczącymi się ścianami czy problemem z nagrzaniem pomieszczeń do odpowiedniej temperatury. To jednak dopiero początek kłopotów.

Wilgoć negatywnie wpływa również na osoby zamieszkujące dom. Przede wszystkim prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, które mogą wywoływać problemy zdrowotne. Ich nadmiar może prowadzić do problemów z oddychaniem, a budynek, który zostanie opanowany przez pleśń, nadaje się do remontu, co wiąże się z wysokimi kosztami.

Sprawny komin wentylacyjny pomoże Ci uniknąć tych problemów i zachować odpowiednie warunki wewnątrz domu. Jego działanie polega m.in. na odprowadzaniu z kuchni czy łazienki ciepłej pary wodnej, a następnie ochładzanie jej powietrzem z zewnątrz.

 

Rodzaje budowy kominów wentylacyjnych - jaki wybrać?

Kominek wentylacyjny dachowy narażony jest na ciągłe działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Wybierając go, zadbaj o to, aby był wytrzymały i stworzony z odpowiedniej jakości materiałów. Cechować się powinien również odpornością na niskie temperatury i promienie słoneczne.

Kominy wentylacyjne ścienne to alternatywa do budynków, w których dachowe rozwiązanie jest nieosiągalne. Działają na podobnej zasadzie, ale nie są aż tak narażone np. na działanie intensywnych wiatrów.

Przy wyborze kominka warto rozważyć również to, jakie ma on spełniać zadanie. Są np. produkty wsadzane pod powierzchnię połaci, których zadaniem jest odprowadzanie z dachu pary wodnej. Innym typem są kominki odpowietrzające, stosowane do pionów kanalizacyjnych. Nie brak też kominów nawiewnych czy wyciągowych - pierwsze wprowadzają do budynku świeże powietrze z zewnątrz, a drugie odprowadzają zużyte powietrze z domu na podwórko.

 

Wywiewka wentylacyjna, wywietrznik grawitacyjny, wywietrzaki i o wiele więcej

Każdy z wymienionych typów ma swoje zadanie, niezwykle ważne dla funkcjonowania Twojego domu. Wejdź na stronę https://www.castorama.pl i zdecyduj, których produktów potrzebujesz. Do Twojej dyspozycji pozostaje również wywiewka wentylacyjna, wietrznik grawitacyjny, rury podłączeniowe czy wywietrzaki.

Wszystkie produkty oferowane przez Castoramę dostępne są też w wielu kolorach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do wyglądu swojego domu. Zadbaj o zdrowie swoje i innych domowników, nie niszcząc estetyki Waszego miejsca na Ziemi.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe