Najwyższy czas poszukać sukni i poznać wytyczne związane z organizacją studniówek

  • 22.12.2021, 11:15
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

napis studniówka na czerwonym tle Fot. halogorlice.info ©
Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiły się wytyczne przygotowane przez MEiN we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Całość dotyczy sposobu organizacji studniówek w najbliższym czasie.

 

Kreacje już przygotowane? Pora na lekturę wytycznych...

Nowe wytyczne zostały przygotowane wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Mają one obowiązywać w zbliżającym się sezonie studniówkowymi obejmują wydarzenia organizowane przez szkołę, w tym radę rodziców, tak w budynku szkoły, jak i poza nim. W centrum wytycznych znalazły się oczywiście obowiązujące przepisy i ograniczenia wynikające ze stanu epidemii. Celem ich wprowadzenia jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczestników balów studniówkowych. W centrum zainteresowania m.in. limity osób, dodatkowe wymogi stawiane uczestnikom wydarzeń oraz zakazy organizacji studniówek w niektórych okolicznościach

 

Co w wytycznych?

Kluczowe jest przypomnienie pewnego faktu, który często umyka uwadze uczestników tego wydarzenia:

Studniówka to przedsięwzięcie dobrowolne dla wszystkich uczestników. Jeżeli jest to wydarzenie szkolne, to za jego bezpieczeństwo odpowiada organizator, czyli dyrektor szkoły i nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice.

Pozostawienie w tym względzie decyzyjności i autonomii dyrektorom szkół, którzy najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły, daje możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań.

 

Wytyczne dotyczą studniówek organizowanych przez szkołę, w tym radę rodziców.

Ogólne zasady wskazują, że na organizatorze spoczywa obowiązek śledzenia i stosowania się do ograniczeń i wymogów wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Zasady organizacji studniówki powinny być elastycznie dostosowywane do przepisów obowiązujących w danym miejscu i czasie. Oznacza to w szczególności:

  • Konieczność stosowania się do zasad związanych z liczbą uczestników wydarzenia i ustaleniem/pozyskaniem informacji o liczbie uczestników studniówki,
  • Możliwość zorganizowania studniówki, w której nie będą mogły brać udziału osoby towarzyszące.
  • Kontrolę stosowania się uczestników do zakazu udziału w studniówce osób z objawami infekcji/choroby zakaźnej oraz osób pozostających w kwarantannie bądź izolacji domowe.

Ponadto organizator musi opracować zasady i ograniczenia, które będą miały zastosowanie w czasie planowanej zabawy i poinformować o nich wszystkich uczestników pełnoletnich oraz rodziców uczniów niepełnoletnich, którzy mają wziąć udział w tym spotkaniu.

Jak czytamy dalej w treści wytycznych:

  • Rekomenduje się, żeby przy stolikach, w miarę możliwości, siedzieli uczniowie z jednej klasy
  • Rekomenduje się zwiększoną częstotliwość (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych (tj.: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) oraz miejsc wspólnie użytkowanych (tj.: toalety, podłogi, blaty).
  • Należy wietrzyć pomieszczenia, z których korzystają uczestnicy, co najmniej raz na godzinę, a sale do tańczenia częściej.
  • Rekomenduje się taką organizację uroczystości, która ograniczy kontakty z osobami niebędącymi uczestnikami danej studniówki.

 

W przypadku studniówek organizowanych poza budynkiem szkoły obowiązują w każdym przypadku przepisy prawa aktualne na dzień uroczystości studniówkowej. Oznacza to konieczność stosowania się do wszystkich ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających z zagrożenia epidemiologicznego. Podmioty gastronomiczne powinny kierować się odpowiednimi przepisami odnoszącymi się do organizacji imprez (w tym wesel i przyjęć) i spotkań okolicznościowych. Poza spoczywającymi na nich obowiązkami z tego zakresu, nałożony jest na te podmioty także obowiązek pozyskiwania informacji o liczbie uczestników studniówki oraz przekazywania informacji o zasadach obowiązujących w lokalu. Pracownicy podmiotu i obsługa muszą zakrywać usta i nos przy pomocy maseczki, a usługa gastronomiczna musi być realizowana zgodnie z obowiązującymi zaleceniami służb sanitarnych.

Co ważne:

Organizator traktuje uczestnika studniówki (ucznia, osobę towarzyszącą, nauczyciela, rodzica ucznia) – o ile nie otrzymał informacji (zaświadczenia zaszczepienia lub wyzdrowienia, w tym od rodzica ucznia niepełnoletniego) – jako niezaszczepionego i uwzględnia go w organizacji studniówki jako osobę, na którą nałożono limity. Warto, więc przekazać informację o zaszczepieniu organizatorowi uroczystości.

 

Co więcej:

Uroczystości studniówkowe nie mogą odbywać się w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną/hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

 

Ponadto, szkoła ma obowiązek dysponować pełną listą gości oraz osób, które obsługują imprezę. Na liście muszą znaleźć się także kontakty do tych osób, które będą w razie konieczności udostępnione organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

W załącznikach do wytycznych znajdziemy wiele dokumentów, które dobrze już znamy od dwóch lat, m.in. instrukcje mycia rąk, dezynfekcji rąk, prawidłowego zdejmowania maseczki, rękawiczek czy szczegółowe wytyczne dla gastronomii, organizatorów wesel i przyjęć oraz aktualne zasady związane z utrzymaniem bezpieczeństwa.

Szczegółową treść wytycznych znajdziecie >>>TUTAJ

 

Źródło info: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

75
75 22.12.2021, 13:44
Przy wejsciu nalezy się odkazić
MrRed
MrRed 22.12.2021, 13:33
współczuje organizatorom. dla nich najłatwiej jest odwołać imprezę. młodzieży tez mozna wspolczuc, bo jednak studniowki nadal są wyjątkowymi imprezami
Dziewica
Dziewica 22.12.2021, 12:25
Teraz podobno nie wolno pić alkocholu.

Pozostałe