
Kreacje już przygotowane? Pora na lekturę wytycznych...
Nowe wytyczne zostały przygotowane wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Mają one obowiązywać w zbliżającym się sezonie studniówkowymi obejmują wydarzenia organizowane przez szkołę, w tym radę rodziców, tak w budynku szkoły, jak i poza nim. W centrum wytycznych znalazły się oczywiście obowiązujące przepisy i ograniczenia wynikające ze stanu epidemii. Celem ich wprowadzenia jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczestników balów studniówkowych. W centrum zainteresowania m.in. limity osób, dodatkowe wymogi stawiane uczestnikom wydarzeń oraz zakazy organizacji studniówek w niektórych okolicznościach
Co w wytycznych?
Kluczowe jest przypomnienie pewnego faktu, który często umyka uwadze uczestników tego wydarzenia:
Studniówka to przedsięwzięcie dobrowolne dla wszystkich uczestników. Jeżeli jest to wydarzenie szkolne, to za jego bezpieczeństwo odpowiada organizator, czyli dyrektor szkoły i nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice.
Pozostawienie w tym względzie decyzyjności i autonomii dyrektorom szkół, którzy najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły, daje możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań.
Wytyczne dotyczą studniówek organizowanych przez szkołę, w tym radę rodziców.
Ogólne zasady wskazują, że na organizatorze spoczywa obowiązek śledzenia i stosowania się do ograniczeń i wymogów wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Zasady organizacji studniówki powinny być elastycznie dostosowywane do przepisów obowiązujących w danym miejscu i czasie. Oznacza to w szczególności:
- Konieczność stosowania się do zasad związanych z liczbą uczestników wydarzenia i ustaleniem/pozyskaniem informacji o liczbie uczestników studniówki,
- Możliwość zorganizowania studniówki, w której nie będą mogły brać udziału osoby towarzyszące.
- Kontrolę stosowania się uczestników do zakazu udziału w studniówce osób z objawami infekcji/choroby zakaźnej oraz osób pozostających w kwarantannie bądź izolacji domowe.
Ponadto organizator musi opracować zasady i ograniczenia, które będą miały zastosowanie w czasie planowanej zabawy i poinformować o nich wszystkich uczestników pełnoletnich oraz rodziców uczniów niepełnoletnich, którzy mają wziąć udział w tym spotkaniu.
Jak czytamy dalej w treści wytycznych:
- Rekomenduje się, żeby przy stolikach, w miarę możliwości, siedzieli uczniowie z jednej klasy
- Rekomenduje się zwiększoną częstotliwość (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych (tj.: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) oraz miejsc wspólnie użytkowanych (tj.: toalety, podłogi, blaty).
- Należy wietrzyć pomieszczenia, z których korzystają uczestnicy, co najmniej raz na godzinę, a sale do tańczenia częściej.
- Rekomenduje się taką organizację uroczystości, która ograniczy kontakty z osobami niebędącymi uczestnikami danej studniówki.
W przypadku studniówek organizowanych poza budynkiem szkoły obowiązują w każdym przypadku przepisy prawa aktualne na dzień uroczystości studniówkowej. Oznacza to konieczność stosowania się do wszystkich ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających z zagrożenia epidemiologicznego. Podmioty gastronomiczne powinny kierować się odpowiednimi przepisami odnoszącymi się do organizacji imprez (w tym wesel i przyjęć) i spotkań okolicznościowych. Poza spoczywającymi na nich obowiązkami z tego zakresu, nałożony jest na te podmioty także obowiązek pozyskiwania informacji o liczbie uczestników studniówki oraz przekazywania informacji o zasadach obowiązujących w lokalu. Pracownicy podmiotu i obsługa muszą zakrywać usta i nos przy pomocy maseczki, a usługa gastronomiczna musi być realizowana zgodnie z obowiązującymi zaleceniami służb sanitarnych.
Co ważne:
Organizator traktuje uczestnika studniówki (ucznia, osobę towarzyszącą, nauczyciela, rodzica ucznia) – o ile nie otrzymał informacji (zaświadczenia zaszczepienia lub wyzdrowienia, w tym od rodzica ucznia niepełnoletniego) – jako niezaszczepionego i uwzględnia go w organizacji studniówki jako osobę, na którą nałożono limity. Warto, więc przekazać informację o zaszczepieniu organizatorowi uroczystości.
Co więcej:
Uroczystości studniówkowe nie mogą odbywać się w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną/hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
Ponadto, szkoła ma obowiązek dysponować pełną listą gości oraz osób, które obsługują imprezę. Na liście muszą znaleźć się także kontakty do tych osób, które będą w razie konieczności udostępnione organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W załącznikach do wytycznych znajdziemy wiele dokumentów, które dobrze już znamy od dwóch lat, m.in. instrukcje mycia rąk, dezynfekcji rąk, prawidłowego zdejmowania maseczki, rękawiczek czy szczegółowe wytyczne dla gastronomii, organizatorów wesel i przyjęć oraz aktualne zasady związane z utrzymaniem bezpieczeństwa.
Szczegółową treść wytycznych znajdziecie >>>TUTAJ
Źródło info: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Przy wejsciu nalezy się odkazić
współczuje organizatorom. dla nich najłatwiej jest odwołać imprezę. młodzieży tez mozna wspolczuc, bo jednak studniowki nadal są wyjątkowymi imprezami
Teraz podobno nie wolno pić alkocholu.