Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Czarna dama wśród zapylaczy. Niezwykle rzadka, niebezpieczna piękność w Gorlicach

Podziel się
Oceń

Na naszą facebookową skrzynkę przyszła wczoraj niezwykła wiadomość. Pani Dorocie udało się uchwycić na zdjęciach kolejnego, niezwykłego owada, który odwiedził nasz region. To niebezpieczna piękność, która zasługuje na szczególną uwagę.
Czarna dama wśród zapylaczy. Niezwykle rzadka, niebezpieczna piękność w Gorlicach

Autor: Fot. Dorota Róż

 

Pszczoły, pszczółki, pszczółeczki

O tym, jak ważne są pszczoły chyba nie musimy nikogo przekonywać. Ich rola w zapylaniu roślin jest nieoceniona, a bez pszczół rozmnażanie wielu roślin byłoby zwyczajnie niemożliwe. Jeśli pamiętacie kampanię Adoptuj pszczołę na rzecz ochrony pszczół pod hasłem:

Jeśli znikniemy, to zabierzemy Was ze sobą

 

Dobrze zrozumiecie sens ochrony pszczół. O tym, jak powinniśmy faktycznie rozumieć to hasło opowiemy Wam jednak przy nieco innej okazji, a dziś wstęp do tematów okołopszczelich.

 

Czarna dama wśród zapylaczy

Na naszą redakcyjną skrzynkę przesłano piękne zdjęcia tajemniczego owada na kwiatach wisterii. Zadrzechnia, bo o niej mowa to rzadki i dość mało znany gatunek błonówki. Ta konkretna, to prawdopodobnie zadrzechnia czarnoroga (Xylocopa valga), która wyróżnia się wśród innych pszczołowatych niesamowitym wyglądem. Właśnie jej wygląd powoduje, że opisywana jest często jako czarna pszczoła.

Są bardzo charakterystyczne, chociaż niełatwo je wypatrzeć. Są dość duże (osiągają nawet  3,5 cm długości) i mają bardzo ciemny kolor. Ciała tych owadów są skąpo owłosione, zazwyczaj w kolorze ciemnym, w odcieniach brunatnego i fioletowego.

Gody tych owadów odbywają się w sierpniu. Potem samice zimują w gniazdach i składają jaja na wiosnę kolejnego roku.

 

Krytycznie zagrożona

Zadrzechnia występuje jako zadrzechnia czarnoroga (Xylocopa valga) i zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea). Obydwa te gatunki są wskazane w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako krytycznie zagrożone, niedawno z resztą żyliśmy w przekonaniu, że odmiana fioletowa wymarła na terenie Polski. Kolejne odnotowane wizyty pszczół tego gatunku pozwoliły jednak uznać tę ostatnią informację za nieprawdziwą.

Ochrona tego gatunku i aktywne włączenie się w działania na rzecz jej zachowania okazały się na tyle ważne, że na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pojawiła się konkretna instrukcja dla osób, które spotkają czarną pszczołę w swoim ogrodzie.

 

Oto kilka porad:

  • spróchniałe lub suche drewno dla zadrzechni – jeśli mamy taką możliwość, to właśnie takie elementy, jak i usychające pnie drzew możemy pozostawić z nadzieją, że właśnie w nich zadrzechnie wygryzą korytarze, w których bezpiecznie będą mogły złożyć jaja; można je ułożyć w ciepłych miejscach, na nasłonecznionych skrajach lasów, w wąwozach, lasostepach, w dolinach rzecznych; owady te poczują się dobrze w winnicach, przydomowych sadach i ogrodach, swoje miejsce znajdą też w miastach: na skraju osiedli mieszkaniowych i na terenach zielonych;
  • hotelik dla zadrzechni – inną metodą zaproszenia zadrzechni do naszego ogrodu jest stworzenie dla niej małego hoteliku; wystarczy przygotować drewniane klocki z drewna wierzbowego (Salix caprea); drewienko należy nawiercić otworami o średnicy 10, 15, 20 mm i długości 10, 15 i 20 cm. Mogą spełnić podobną rolę jak wspomniane wcześniej spróchniałe drewno. W czasie przygotowania takiego gotowego hoteliku nie wolno oczywiście stosować żadnych substancji konserwujących lub powlekających. Gotowe drewienko powinno zostać zamontowane w osłoniętym miejscu na wysokości ok. 3 metrów nad ziemią.
  • baza pokarmowa, czyli co lubi zadrzechnia – ulubionymi roślinami zadrzechni są: komonica zwyczajna, kozibród łąkowy, świerzbnica polna, orlik pospolity, cieciorka pstra, żmijowiec zwyczajny, lebiodka pospolita, mierznica czarna, koniczyny, a z drzew i krzewów: szczodrzeniec, śliwa, głóg czy kruszyna.
  • święty spokój – jeśli w przygotowanym przez nas miejscu rzeczywiście pojawi się zadrzechnia, pamiętajmy: podziwiajmy tę piękność z daleka; niepokojone zadrzechnie nie będą się wahały i zaatakują: chcą aktywnie bronić miejsca swojego gniazdowania, a ich użądlenie może być bardzo bolesne. Atakują jednak tylko wtedy, gdy naprawdę czują bezpośrednie zagrożenie. Co więcej, jeśli będziemy wchodzić im w drogę, po prostu się wyprowadzą. A szkoda, bo ten niezwykle unikatowy owad może być czarną perłą w skarbnicy naszego ogrodu!

 

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć zadrzechni, zapraszamy na >>>facebookowy profili Pani Doroty, która opowiedziała nam o tym niezwykłym spotkaniu.

 

Serdecznie dziękujemy za nadesłane zdjęcia.

 

Źródło info: www.gov.pl


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego