Znamy już tematy wypracowań z języka polskiego i zadań z matematyki. Poradzilibyście sobie?

  • 25.05.2022, 13:18
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

arkusz z egzaminu ósmoklasisty, 25 maja 2022 Fot. CKE/ilustracyjne/halogorlice.info ©
Znamy już tematy, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie w czasie wczorajszego egzaminu ósmoklasisty. Dziś przed uczniami problemy i zadania związane z matematyką. O godzinie 13 opublikowane zostały nowe arkusze: czy poradzilibyście sobie z tymi zadaniami?

 

Odpowiedź na pytania do tekstu, interpretacja plakatu, wyjaśnienie sensu określeń wykorzystanych w tekście: tylko tyle i aż tyle trzeba było zrobić, by uzyskać kilka punktów w pierwszym dniu egzaminów po zakończeniu klasy ósmej. Zadania mogą się wydawać banalnie proste, ale jeśli wczytacie się w ich treść, to zrozumiecie, że w istocie sprawdzały przekrojowo wiedzę uczniów. Wiedzę i umiejętności, które powinni posiadać wszyscy ludzie.

Czytanie ze zrozumieniem? Nie tylko mile widziane, ale wręcz konieczne!

 

Tematy wypracowań: jasne i zrozumiałe, ale wymagające

Jak zawsze arkusz egzaminacyjny składał się z kilku części. Najciekawsze, a zarazem najlepiej punktowane było zadanie wymagającej od uczniów udzielenia dłuższej odpowiedzi pisemnej. Mogli wybrać jeden z dwóch tematów:

Temat 1. –  Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.

Temat 2. – Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

 

Obydwa zadania były pozornie proste, ale uzyskanie maksymalnej liczby punktów wymagało zachowania nie tylko poprawności stylistycznej, językowej, ortograficznej czy gramatycznej. Uczniowie musieli przede wszystkim wykazać się szeroką znajomością wybranej lektury obowiązkowej, konkretnego kontekstu tematycznego. Co więcej, wypowiedź musiała zostać odpowiednio przemyślana, by zawrzeć w odpowiedzi wszystkie wymagane elementy. Co więcej, wybierające temat nr 1 uczniowie musieli udowodnić, że równie dobrze co lektury szkolne znają przynajmniej jedną, odpowiadającą tematowi książkę, której przeczytanie było dla nich nieobowiązkowe.

 

Część matematyczna sprawdzianem przekrojowych umiejętności

Znamy już też treść zadań, które uczniowie poznali dziś, krótko po godzinie 9. Część matematyczna, podobnie jak język polski, bazuje na materiale, który uczniowie muszą opanować w ramach edukacji na poziomie podstawowym. To także wiedza, którą powinniśmy posiadać wszyscy.

W czasie egzaminu z matematyki uczniowie mieli 100 minut na rozwiązanie 19 zadań, w tym 15 zamkniętych i 4 otwarte. W arkuszu m.in. sprawdzenie umiejętności odczytania informacji przedstawionej na wykresie, umiejętność wykonania obliczeń, w których ważna jest wiedza na temat potęg, pierwiastków i kolejności wykonywanych działań. 

Najlepiej punktowane zadania dotyczyły umiejętności obliczania długości przekątnych rombu:

Dany jest romb 𝐴𝐵𝐶𝐷. Obwód tego rombu jest równy 52 cm, a przekątna 𝐴𝐶 ma długość 24 cm.

 

Przedstawiony rysunek pokazywał, że chodzi tu o długość dłuższej przekątnej. Poszukiwaną informacją była długość drugiej przekątnej. Warunkiem uzyskania wszystkich punktów było właściwe zapisanie wszystkich obliczeń.

Drugie zadanie za 3 punkty wymagało obliczenia objętości graniastosłupa prawidłowego czworokątnego. Dane do zadania zostały jednak rozpisane na siatce tegoż graniastosłupa, więc uczniowie musieli wykazać się zrozumieniem tego, jak wygląda konkretna bryła. Tylko wtedy możliwe było wyjaśnienie, jakie są jej szczegółowe wymiary, a co za tym idzie, jak obliczyć objętość.

 

Czy poradzilibyście sobie z bezbłędnym rozwiązaniem wszystkich zadań, które zobaczyli dziś uczniowie?

 

Źródło info: CKE

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe