Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Znamy już tematy wypracowań z języka polskiego i zadań z matematyki. Poradzilibyście sobie?

Podziel się
Oceń

Znamy już tematy, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie w czasie wczorajszego egzaminu ósmoklasisty. Dziś przed uczniami problemy i zadania związane z matematyką. O godzinie 13 opublikowane zostały nowe arkusze: czy poradzilibyście sobie z tymi zadaniami?
Znamy już tematy wypracowań z języka polskiego i zadań z matematyki. Poradzilibyście sobie?

Autor: Fot. CKE/ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Odpowiedź na pytania do tekstu, interpretacja plakatu, wyjaśnienie sensu określeń wykorzystanych w tekście: tylko tyle i aż tyle trzeba było zrobić, by uzyskać kilka punktów w pierwszym dniu egzaminów po zakończeniu klasy ósmej. Zadania mogą się wydawać banalnie proste, ale jeśli wczytacie się w ich treść, to zrozumiecie, że w istocie sprawdzały przekrojowo wiedzę uczniów. Wiedzę i umiejętności, które powinni posiadać wszyscy ludzie.

Czytanie ze zrozumieniem? Nie tylko mile widziane, ale wręcz konieczne!

 

Tematy wypracowań: jasne i zrozumiałe, ale wymagające

Jak zawsze arkusz egzaminacyjny składał się z kilku części. Najciekawsze, a zarazem najlepiej punktowane było zadanie wymagającej od uczniów udzielenia dłuższej odpowiedzi pisemnej. Mogli wybrać jeden z dwóch tematów:

Temat 1. –  Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.

Temat 2. – Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

 

Obydwa zadania były pozornie proste, ale uzyskanie maksymalnej liczby punktów wymagało zachowania nie tylko poprawności stylistycznej, językowej, ortograficznej czy gramatycznej. Uczniowie musieli przede wszystkim wykazać się szeroką znajomością wybranej lektury obowiązkowej, konkretnego kontekstu tematycznego. Co więcej, wypowiedź musiała zostać odpowiednio przemyślana, by zawrzeć w odpowiedzi wszystkie wymagane elementy. Co więcej, wybierające temat nr 1 uczniowie musieli udowodnić, że równie dobrze co lektury szkolne znają przynajmniej jedną, odpowiadającą tematowi książkę, której przeczytanie było dla nich nieobowiązkowe.

 

Część matematyczna sprawdzianem przekrojowych umiejętności

Znamy już też treść zadań, które uczniowie poznali dziś, krótko po godzinie 9. Część matematyczna, podobnie jak język polski, bazuje na materiale, który uczniowie muszą opanować w ramach edukacji na poziomie podstawowym. To także wiedza, którą powinniśmy posiadać wszyscy.

W czasie egzaminu z matematyki uczniowie mieli 100 minut na rozwiązanie 19 zadań, w tym 15 zamkniętych i 4 otwarte. W arkuszu m.in. sprawdzenie umiejętności odczytania informacji przedstawionej na wykresie, umiejętność wykonania obliczeń, w których ważna jest wiedza na temat potęg, pierwiastków i kolejności wykonywanych działań. 

Najlepiej punktowane zadania dotyczyły umiejętności obliczania długości przekątnych rombu:

Dany jest romb ????. Obwód tego rombu jest równy 52 cm, a przekątna ?? ma długość 24 cm.

 

Przedstawiony rysunek pokazywał, że chodzi tu o długość dłuższej przekątnej. Poszukiwaną informacją była długość drugiej przekątnej. Warunkiem uzyskania wszystkich punktów było właściwe zapisanie wszystkich obliczeń.

Drugie zadanie za 3 punkty wymagało obliczenia objętości graniastosłupa prawidłowego czworokątnego. Dane do zadania zostały jednak rozpisane na siatce tegoż graniastosłupa, więc uczniowie musieli wykazać się zrozumieniem tego, jak wygląda konkretna bryła. Tylko wtedy możliwe było wyjaśnienie, jakie są jej szczegółowe wymiary, a co za tym idzie, jak obliczyć objętość.

 

Czy poradzilibyście sobie z bezbłędnym rozwiązaniem wszystkich zadań, które zobaczyli dziś uczniowie?

 

Źródło info: CKE


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7Policjanci stojący w rzędzie na uroczystości Uroczyste obchody Powiatowego Święta Policji w Bobowej [FOTO] Dziś (18 lipca) mieszkańcy powiatu gorlickiego licznie zgromadzili się w Bobowej, aby wspólnie świętować Powiatowe Święto Policji. Uroczystość zorganizowana przez Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach oraz Burmistrza Bobowej była okazją do uhonorowania pracy funkcjonariuszy i zaprezentowania policyjnego sprzętu.Data dodania artykułu: 18.07.2025 16:32Liczba komentarzy artykułu: 1Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6Poseł Barbara Bartuś zachęca Gorliczan do podpisów w sprawie referendum. Poseł Barbara Bartuś zachęca Gorliczan do podpisów w sprawie referendum „Czy jesteś za odrzuceniem przymusowego przyjmowania nielegalnych migrantów, które skutkuje ryzykiem spadku bezpieczeństwa osobistego i ekonomicznego?” – tak brzmi pytanie, na które Polacy mają odpowiedzieć w referendum, które zorganizować pragnie środowisko Prawa i Sprawiedliwości. Ale by referendum się odbyło, konieczna jest wola Narodu. Dlatego dziś, 17 lipca na briefingu prasowym zorganizowanym na gorlickim rynku, Poseł Barbara Bartuś i lokalni działacze PiS zachęcali mieszkańców powiatu do składania podpisów.Data dodania artykułu: 17.07.2025 20:34Liczba komentarzy artykułu: 22Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama