Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Zwycięski przepis na wielkanocną potrawę z historią

Podziel się
Oceń

Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Bieczu zwyciężyło w konkursie „MałoPolska smakuje na Wielkanoc” Polewką świąteczną czasem zwaną Święconką.
Zwycięski przepis na wielkanocną potrawę z historią

Autor: Fot. ilustracyjne/ UM Biecz

 

Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Bieczu wzięło udział konkursie organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Krakowie „MałoPolska Smakuje na Wielkanoc”.

Bieckie Koło zgłosiło do konkursu potrawę Wielkanocną o nazwie: Polewka w wersji świątecznej nazywana czasem Święconką. Komisja konkursowa wyróżniła dziesięć nadesłanych potraw w tym potrawę zgłoszoną przez bieckie koło. A oto przepis, który pozwolił Gospodyniom zwyciężyć:

Produkty na ok. 4 litry potrawy:

  • 3 litry serwatki z mleka krowiego,
  • 1  litr wody,
  • 1 szklanka mleka,
  • 3 łyżki kwaśnej śmietany,
  • 1-2 jajka na podbitkę + kilka jajek do ugotowania na twardo,
  • 3 duże łyżki mąki,
  • 20 – 30 dkg surowego wędzonego boczku (wędzonka),
  • 20 – 30 dkg kiełbasy wiejskiej najlepiej wykonanej wg starej receptury,
  • sól, pieprz i ew. tarty chrzan do smaku.

Przygotowanie potrawy:

Serwatkę wymieszać z wodą. Podgrzewać na wolnym ogniu aż do zagotowania. Boczek pokroić w plastry i obsmażyć obustronnie na patelni. Po zawrzeniu roztworu wrzucić do niego obsmażone plastry boczku. Następnie gotować na wolnym ogniu przez 15 – 20 minut.

W tym czasie należy przygotować tzw. podbitkę do zupy w następujący sposób; mleko, śmietanę, 1 – 2 jajka i mąkę dokładnie wymieszać, najlepiej używając do tego tradycyjnego ręcznego mieszadła tzw. montewki (wykonanej z drewna). Mieszać starannie, aby nie pozostały grudki.  Następnie cały czas  mieszając dodać podbitkę.  Pokroić kiełbasę w talarki i obsmażyć na patelni. Ugotować kilka jajek na twardo a po ich zahartowaniu zimną wodą obrać. Zupę doprawić do smaku solą i pieprzem.

Po nałożeniu na talerze dodać pokrojone w ćwiartki bądź połówki gotowane jajka oraz obsmażoną kiełbasę. Podawać z chlebem lub ziemniakami i tartym chrzanem do indywidualnego doprawienia.

SMACZNEGO!

 

Potrawa przedstawiona przez bieckie Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Bieczu jest nie tylko pyszna, ale jej miejsce w naszej tradycji jest w pełni uzasadnione historią potrawy.

Skąd się wzięła Polewka–Święconka?

Na przełomie XIX – XX wieku ziemia Biecka znajdowała się na terenie zaboru austriackiego wchodząc w skład tzw. Galicji. Był to region mocno zaniedbany, bez większego przemysłu i tworzącej warunki do jego rozwoju infrastruktury. Nie zmieniła przez lata nawet powstała za czasów cesarza Franciszka-Józefa linia kolejowa relacji Zagórz – Stróże. Faktycznie jednak miejscowej ludności nie było stać na zakup biletu kolejowego. Większość mieszkańców utrzymywała się z pracy na roli. Nie było to jednak łatwe.

Znaczące rozdrobnienie gospodarstw, i niska klasa ziemi powodowały, że na pagórkowatym terenie plony były niskie, a rolnicy ubodzy. Uprawiano głównie zboża oraz ziemniaki. Zboża mielono na mąkę w napędzanych ręcznie żarnach uzyskując ciemną mąkę razową, z której pieczono chleb. Biała mąka z młyna była droższa, a więc stanowiła luksus. Jedyną żywicielka rodziny była często krowa, od której pochodziło mleko. W biedniejszych rodzinach taką rolę pełniła koza.

Przy ograniczonych zasobach gospodynie musiały więc wykazywać się ogromną wyobraźnią i umiejętnością wykorzystania nawet produktów, które dziś traktowalibyśmy jako odpady.

Polewka to danie, które stało się popularne na przełomie XIX i XX wieku. Była jedzona na co dzień w okresie przednówka i Wielkiego Postu. Jadano ją zarówno na śniadanie jak i na obiad. W wersji bogatszej, czyli z boczkiem, kiełbasą i jajkami stawała się Święconką. Jadano ją tradycyjnie w Niedzielę Wielkanocną przeważnie na obiad, a najbogatsi zagryzali ją białym chlebem. Obecnie Polewka – Święconka jest potrawą tradycyjnie nawiązującą do Świąt Wielkanocnych.

Jak wyjaśnia bieckie Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich:

W trakcie przygotowywania niniejszego materiału przeprowadziliśmy nieskończoną liczbę głównie telefonicznych rozmów (kochana Pandemia) z doświadczonymi Gospodyniami zamieszkałymi na naszym terenie.  Dzięki temu udało się nam stworzyć opisany przepis. Szczególne podziękowania składamy niezastąpionej Pani „Halince”, której polewka słynie wśród miejscowych i nie tylko miejscowych koneserów i ich zgodnym zdaniem nie ma sobie równych. Opracowanie niniejsze zostanie umieszczone na naszej stronie internetowej w celu propagowania tradycji kulinarnych naszego regionu. Bowiem nasze Młode Pokolenie, wbrew pozorom wykazuje zainteresowanie tradycją kulinarną Naszych Przodków.

źródło info: UM Biecz


Napisz komentarz
Komentarze
tradycja 29.03.2021 23:40
U nas (Gorlice) taka święconka to tradycyjne danie I dnia Wielkanocy od zawsze, tylko ja dodaje jeszcze trochę zieleniny - zazwyczaj rzeżuchy

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12