Tego na rynku wydawniczym jeszcze nie ma, ale bardzo chcemy, żeby było i Wy podobno też chcecie! – czytamy na stronie zrzutki założonej przez Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach Łemkowskie smaki – wydanie książki kucharskiej.
Książka podzielona będzie na osiem rozdziałów: Potrawy z mąki, Potrawy z kapusty, Potrawy mleczne, Potrawy z ziemniakami, Potrawy z sera i serwatki, Dodatki, Słodkości i Inne. Łącznie zostanie zaprezentowanych około 70 sprawdzonych i oryginalnych łemkowskich przepisów. Publikacja będzie miała około 160 stron (formatu A4), będzie zwierała dużo zdjęć i zostanie wydrukowana na pięknym, niepowlekanym papierze (o gramaturze 120 g), w twardej oprawie, wzbogacona tasiemką do zaznaczania.
Przepisy zostały zebrane podczas wieloletnich badań terenowych – wywiadów z mieszkańcami łemkowskich wsi w Polsce i z tymi wysiedlonymi na Ukrainę oraz poszukiwań w bibliotekach. Tę mrówczą pracę wykonała Edyta Wilk w ramach pracy licencjackiej powstałej na kierunku Nowe media, reklama i kultura współczesna w sanockiej PWSZ pod opieką promotorki dr Anny Chudzik. Edyta Wilk na co dzień pracuje w redakcji „Tygodnika Sanockiego”, jest ambasadorką Fundacji DKMS, przewodniczką po Etnograficznym Parku w Sanoku, od lat współtworzy również Festwial Folkowisko.
Już teraz możecie skorzystać z kilku przykładowych przepisów, które znajdziecie na blogu prowadzonym przez Edytę Wilk: zapaska.pl.
Wpłacając pieniądze na konto zrzutki dedykowane wydaniu książki (TUTAJ) możemy jednocześnie tę publikację kupić i to w różnych wariantach, na przykład w wersji elektronicznej, w wersji papierowej, z płytami CD z muzyką zespołów łemkowskich, z innymi książkami, a nawet w pakiecie z prywatnym koncertem, oprowadzaniem po skansenie w Sanoku czy warsztatami kucharskimi.
Darmowy odbiór książek i płyt będzie możliwy osobiście w Ruskiej Bursie w Gorlicach. Stowarzyszenie bowiem patronuje zbiórce pieniędzy na wydanie książki.










![Halo Tu Weekend. Nie masz planów na weekend? Wielki festiwal dmuchańców oraz jasełka [30 stycznia - 1 lutego 2026] zdjęcie przedstawia plakat zapowiadający wydarzenia na weekend](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-halo-tu-weekend-nie-masz-planow-na-weekend-wielki-festiwal-dmuchancow-oraz-jaselka-30-stycznia-1769760014.jpg)

![Ekumeniczne kolędowanie uczniów. Choć przez chwilę poczuć jeszcze atmosferę świąt [FOTO] zdjęcie przedstawia grupę dzieci na scenie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-ekumeniczne-koledowanie-uczniow-choc-przez-chwile-poczuc-jeszcze-atmosfere-swiat-foto-1769716731.jpg)




![Mój przyjaciel Masaj w Gorlicach. Elżbieta Wiejaczka o życiu w tanzańskiej wiosce [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia kobietę z czerwonymi koralami i mikrofonem przy ustach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-moj-przyjaciel-masaj-w-gorlicach-elzbieta-wiejaczka-o-zyciu-w-tanzanskiej-wiosce-foto-1769200543.jpg)
![Rozpoczął się 34. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [PROGRAM] zdjęcie przedstawia dwóch chłopaków na ulicy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-rozpoczal-sie-34-final-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy-program-1769336771.jpg)
![Lipinki. Duży pożar budynku gospodarczego, zagrożony budynek mieszkalny [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia płonący budynek za drzewami](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-lipinki-duzy-pozar-budynku-gospodarczego-zagrozony-budynek-mieszkalny-foto-video-1768506366.jpg)





![Zaginęła 15-letnia mieszkanka Jasła [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia portret dziewczyny i napis zaginiona](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zaginela-15-letnia-mieszkanka-jasla-1768551964.jpg)

Napisz komentarz
Komentarze