Projekt partnerski „Sękowa, Stropkov, Bobowa, Nizna Polianka – Wzmocnienie transgranicznej współpracy w sferze dziedzictwa kulturowo – przyrodniczego” ma na celu podniesienie atrakcyjności regionów biorących udział w tym działaniu. Partnerem wiodącym jest Gmina Bobowa.
Kilka milionów złotych na...
Głównym celem projektu jest:
zapewnienie odpowiedniej ochrony, wzmocnienie i rozwój głównego potencjału obszaru pogranicza, jakie stanowi dziedzictwo naturalne i kulturowe oraz wzmocnienie transgranicznej współpracy partnerskiej Bobowej, Niżnej Polianki, Sękowej i Stropkova w sferze wspólnej ochrony, rozwoju i promocji dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego.
Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia poziomu efektywnego i zintegrowanego wykorzystania tych zasobów, co służyć będzie zwiększeniu atrakcyjności turystycznej regionu w zakresie usług czasu wolnego.
Całość działania ma umożliwić efektywniejsze wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców.
...czyli konkretnie, co?
Na realizację projektu składać będzie się wiele zróżnicowanych działań.
Bobowa
W ramach projektu ma zostać zrealizowana budowa kompleksu rekreacyjno-kulturalnego. Powstanie amfiteatr wraz z widownią i niezbędnym zapleczem. Stworzona zostanie także ścieżka rowerowe na terenie kompleksu rekreacyjnego. Wyznaczone i oznakowane będą także nowe trasy rowerowe w ciągach dróg gminnych oraz powiatowych na terenie gminy Bobowa. Pojawią się też nowe tablice informacyjne o przebiegu tych tras.
Gmina Sękowa
Zadanie zaplanowane tutaj obejmuje utworzenie parku przyrodniczo-edukacyjnego w Siarach oraz budowę ścieżki rowerowej łączącej obiekty UNESCO w Sękowej i Owczarach.
Gmina Sękowa w ramach projektu wykona budowę parku rekreacji obejmującą część przyrodniczą wraz z urządzeniami doświadczeń sensorycznych w miejscowości Siary. Dodatkowo trasami rowerowymi zostaną połączone obiekty UNESCO istniejące na terenie Gminy Sękowa tj. Kościół pw. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, Cerkiew p.w. Opieki Bogurodzicy N.M.P w Owczarach.
Kiedy realizacja?
W rozmowie z nami burmistrz miasta Bobowa wyjaśnił, że już niedługo, bo 5 października, Partnerzy projektu spotkają się i ustalą szczegółowy harmonogram realizacji zaplanowanych zadań. Niedawno podpisana została umowa, na podstawie której zabezpieczona została pierwsza część środków, które umożliwią realizację projektu.
Jak czytamy na stronie UM Bobowa, projekt ma zostać zrealizowany do 30 kwietnia 2023 r. Całkowita wartość projektu wynosi 2 157 164,49 Euro z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowi 85% kosztów kwalifikowalnych.
Dodatkowo wyznaczono zadania wspólne, które będą realizowane wspólnie przez wszystkich partnerów programu
W ramach tego nastąpi:
- Organizacja Festiwalu Kultury Pogranicza (Bobowa i Stropkov).
- Przygotowanie i wydanie mapy A5 związanej z realizacją projektu (Bobowa).
- Przygotowanie gazety polsko-słowackiej, która powstanie w wersji elektronicznej oraz tradycyjnej (dystrybucja na terenie wszystkich gmin partnerskich), wydawnictwa na temat historii obszaru pogranicza (Bobowa).
- Stworzenie strony internetowej dla projektu (wszyscy partnerzy).
- Organizacja warsztatów “Jak dzieci widzą pogranicze – warsztaty integracyjne” (Sękowa).
- Przygotowanie systemu audio przewodnika oraz aplikację mobilną – audiobook wraz z opracowaniem treści o Kościele p.w. Św. Jakuba i Filipa w Sękowej i Cerkiew p.w. Opieki Bogurodzicy N.M.P w Owczarach (języki: angielski, polski, słowacki, niemiecki, rosyjski). Audiobook zostanie zainstalowany na stronie www.magurskakraina.pl i będzie publicznie dostępny (Sękowa).
- Wydanie publikacji książkowej na temat historii obszaru pogranicza (Stropkov).
- Zorganizowanie konferencji na rozpoczęcie i zakończenie projektu (Bobowa, Stropkov).
Źródło info: UM Bobowa








![Człowiek w warunkach takiego wychłodzenia może przeżyć kilka minut [FOTO] zdjęcie przedstawia strażaków na saniach, którzy jadą po lodzie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-czlowiek-w-warunkach-takiego-wychlodzenia-moze-przezyc-kilka-minut-foto-1768996281.jpg)

![Co? Gdzie? Halo! Zimowa pasja uczniów oraz muzyczne święto w sercu Bobowej [ŚRODA, 21 stycznia 2026] zdjęcie przedstawia dziecko na lodowisku](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-zimowa-pasja-uczniow-oraz-muzyczne-swieto-w-sercu-bobowej-sroda-21-stycznia-2026-1768936748.jpg)


![Gorlicka policja coraz częściej wykorzystuje drony [FOTO] zdjęcie przedstawia widok z policyjnego drona na miasto Gorlice](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlicka-policja-coraz-czesciej-wykorzystuje-drony-foto-1768939452.jpg)


![Lipinki. Duży pożar budynku gospodarczego, zagrożony budynek mieszkalny [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia płonący budynek za drzewami](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-lipinki-duzy-pozar-budynku-gospodarczego-zagrozony-budynek-mieszkalny-foto-video-1768506366.jpg)
![Wspomnienia wracają, tu uczyły się pokolenia. Co pamiętasz z życia gorlickiej „Dwójki”? [QUIZ] zdjęcie przedstawia budynek w mieście, przed którym stoją samochody](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wspomnienia-wracaja-tu-uczyly-sie-pokolenia-co-pamietasz-z-zycia-gorlickiej-dwojki-quiz-1768297468.jpg)




![Jeśli ktoś nie pomoże tym psom, to zamarzną na śmierć dziś w nocy [AKTUALIZACJA] Jeśli ktoś nie pomoże tym psom, to zamarzną na śmierć dziś w nocy [AKTUALIZACJA]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-jesli-ktos-nie-pomoze-tym-psom-to-zamarzna-na-smierc-dzis-w-nocy-1767882107.jpg)



Napisz komentarz
Komentarze