Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2022 – pełen program
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Czym mogą zająć się dzieci uchodźców w Gorlicach? Jest oferta zajęć

Oceń

Dzisiaj (26 marca) w gorlickim Sokole odbyło się drugie ze spotkań integracyjno-informacyjnych dla osób, które przyjechały do Gorlic z Ukrainy i pozostają w naszym mieście.
Czym mogą zająć się dzieci uchodźców w Gorlicach? Jest oferta zajęć
Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Tematem przewodnim było planowanie zajęć kulturalno-rozrywkowych dla najmłodszych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych placówek życia kulturalnego miasta a przewodniczył im wiceburmistrz Łukasz Bałajewicz. Przedstawiono kolejno dyrektorów gorlickich placówek.

Książki w języku ukraińskim, warsztaty, świetlica dla dzieci, zajęcia muzyczne i sportowe

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Biblioteki Miejskiej w Gorlicach, Joanna Kalisz-Dziki, która prezentowała możliwości, z jakich mogą skorzystać dorośli i dzieci. Padły pytania o książki w języku ukraińskim i możliwość skorzystania z komputerów, co jest ważne w kontekście nauki zdalnej dla dzieci. 

Do akcji przyłączyło się również Gorlickie Centrum Kultury, a jego dyrektor wyliczał specjalności warsztatów, w których ukraińskie dzieci mogą spróbować swoich sił. Oferta GCK jest o tyle ważna, że otwiera możliwości zaopiekowania się dziećmi w różnym wieku.

O zajęciach muzycznych i o nauce gry na instrumentach mówił dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Tomasz Kubala.

Padła też propozycja przeprowadzenia zajęć sportowych, do których zachęcał, w zastępstwie nieobecnego prezesa Glinika Gorlice Pawła Szarowicza, Łukasz Bałajewicz.

Pojawiła się również informacja o działalności świetlicy miejskiej, która już od kilku dni przyjmuje dzieci z Ukrainy i daje wytchnienie dla ich opiekunów.

 

Nowa rzeczywistość i organizacja czasu

Gdy na górze dorośli rozmawiali o sposobach zagospodarowania czasu dzieci, one na dole świetnie się bawiły. W sali gimnastycznej Sokoła trwały zajęcia sportowe, które z typowym dla siebie zaangażowaniem prowadził animator sportu Urzędu Miejskiego w Gorlicach Łukasz Brzeziański. Najmłodszymi zajęli się też harcerze Hufca ZHP im. Rydarowskiej z Gorlic, kierowanej przed druhnę Annę Kurylak.

Na podwórku Sokoła, dzięki uprzejmości Pawła Mroza, dzieci mogły wyszaleć się na dmuchańcach.

W spotkaniu udział wzięło około 30 Ukrainek i drugie tyle dzieci. Większość osób, które na były pierwszym spotkaniu, najprawdopodobniej zdecydowały się pojechać gdzieś dalej, kilkoro z nich pozostało w Gorlicach i można było je spotkać dziś. Atmosfera podczas tego spotkania była bardzo spokojna, ale dało się też wyczuć emocje niepewności o najbliższą przyszłość.

Przygotowanie zajęć dla najmłodszych jest bardzo ważne w kontekście chęci podjęcia pracy przez osoby, które muszą odnaleźć się w naszej polskiej rzeczywistości.

Wtedy gdy dorośli pracują, dzieci muszą być pod opieką innych, i muszą mieć się czymś zająć.

 

Pierwsze takie spotkanie integracyjne odbyło się dwa tygodnie temu >>>Ukraińskie dzieci bawiły się a dorośli rozmawiali o tym, co ich tu czeka

Powiązane galerie zdjęć:

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!