Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama KEBAB PARK – otwarcie wrzesień 2022 – Jesteśmy na Rydarowskiej 6
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Poczta wydała znaczek z wizerunkiem Łukasiewicza – ładny?

Oceń

Z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek. Uroczysta prezentacja nastąpiła 15 marca. Dziś, każdy z Was może go nabyć w dowolnie wybranej placówce pocztowej.
Poczta wydała znaczek z wizerunkiem Łukasiewicza – ładny?
Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Dwusetna rocznica urodzin Ignacego upamiętniona na znaczku

Chociaż znaczek jest w sprzedaży już od 8 marca, czyli w dniu powszechnie uznanym za datę urodzin Ignacego Łukasiewicza, jego prezentacja nastąpiła tydzień później. Właśnie wtedy prezes Poczty Polskiej, Tomasz Zdzikot mówił o misji poczty, która związana jest m.in. z przypominaniem i upamiętnianiem najważniejszych dat, wydarzeń i najwybitniejszych osób, które tworzyły historię.

Poprzez naszą działalność filatelistyczną staramy się je promować i przekazywać także kolejnym pokoleniom. Wizerunki bohaterów naszej historii przedstawione w emisjach filatelistycznych nabierają życia w takiej właśnie odsłonie. Myślę, że wydany dziś znaczek z Ignacym Łukasiewiczem przypadnie do gustu nie tylko filatelistom, ale także wszystkim zainteresowanym tematyką, działalnością, życiem i dokonaniami tego wybitnego Polaka.

 

Trzeba przyznać, że tego typu zakup nie będzie być może wyjątkową inwestycją, ale z pewnością ucieszy kolekcjonerów i może stać się świetnym upominkiem dla miłośników historii. Ignacy Łukasiewicz i jego życie to niezwykła historia człowieka, który był zarówno pracowity, genialny, jak i kontrowersyjny. Doskonale o tym wiecie, jeśli czytaliście nasz cykl Siedem Twarzy Ignacego.

 

Jeśli Ignacy Łukasiewicz ma być inspiracją, to z pewnością chcielibyśmy go uczcić przede wszystkim jako wielkiego patriotę, osobę podejmującą działalność charytatywną. Nade wszystko był jednak genialnym wynalazcą, który kolejne cele pracy zawodowej i twórczej wyznaczał sobie w zgodzie z najlepiej pojętym interesem mieszkańców okolicy, w której pracował

 

Nakład wynosi 100 tysięcy sztuk

W 1982 roku Poczta Polska wydała znaczek z okazji „100. rocznicy śmierci Ignacego Łukasiewicza”. W ówczesnej serii było 6 znaczków: jeden z wizerunkiem wynalazcy i pięć kolejnych z ilustracjami różnych typów lamp, które płonęły dzięki odkryciom Łukasiewicza.

Tegoroczne wydanie jest inne.

Znaczek, którego autorem jest Poczta Polska S.A., jest sprzedawany od 8 marca 2022 roku. Cały bloczek ma wymiary 121 x 82 mm. Koloryzacji fotografii dokonał Mirosław Szponar. Cena za całość to 11,50 zł. Jest wykonany techniką druku offsetowego, na papierze fluorescencyjnym. Nakład serii wynosi 100 000 szt.

Na żółtym tle widzimy dwa oblicza Łukasiewicza: ułożone centralnie zdjęcie młodego Ignacego Łukasiewicza i drugie, usytuowane z lewej strony pokazujące najpopularniejszy chyba wizerunek Łukasiewicza: ujęcie z półprofilu starszego już mężczyzny. Na znaczku widzimy też barwne przedstawienie współczesnej repliki prototypu lampy naftowej Łukasiewicza (jak wiemy oryginalne prototypy nie doczekały czasów współczesnych) oraz rysunek ręcznej wiertnicy udarowej, która umożliwiała wydobywanie czarnego złota.

Znaczek z pewnością może być potraktowany jako świetna pamiątka tegorocznych obchodów i ciekawy upominek z naszego regionu.

 

Źródło info: Poczta Polska


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!