Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Jest więcej niebezpiecznych substancji na terenie byłego Glimaru

Oceń

To jeden z największych problemów w ciągu kilku ostatnich lat z jakim władze miasta muszą się zmierzyć. Składowisko na terenie byłej rafinerii Glimar okazuje się być większe, niż wcześniej szacowano. Potrzebne są dodatkowe środki na ich utylizację.
Jest więcej niebezpiecznych substancji na terenie byłego Glimaru
Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Odpadów na terenie byłego Glimaru jest więcej

Nielegalne składowisko odpadów znajdujące się na terenie byłej Rafinerii Glimar, jest jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim w ostatnim czasie przyszło się zmierzyć władzom Miasta Gorlice.

Do końca 2021 roku wywieziona została spora część odpadów niebezpiecznych zalegających w zbiornikach wielkogabarytowych, jak i mniejszych pojemnikach. Odpady te zostały dostarczone do odpowiednich instalacji, gdzie poddano je prawidłowym procesom odzysku lub unieszkodliwienia.

W trakcie realizacji wywozu okazało się jednak, że składowisko jest większe, niż wykazały początkowe szacunki, a całkowite usunięcie odpadów wymagać będzie kolejnych nakładów finansowych.

Miasto Gorlice z pozytywnym skutkiem podjęło działania związane z ubieganiem się o środki na ten cel i pozyskało dodatkowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


Potrzebna większa kwota na utylizację. Dużo większa

Przedwczoraj (31 maja) podpisany został aneks do umowy dotacyjnej pn. „Likwidacja zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska, powodowanego odpadami magazynowanymi/składowanymi w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym, tj. na terenie byłej Rafinerii Nafty „Glimar” w Gorlicach przy ul. Kard. St. Wyszyńskiego 2”, który zakłada rozszerzenie jej zakresu. Aneks dotyczy wywozu 2550 ton (Mg), za kwotę 24 923 700 zł, w tym zwiększenie dofinansowania o 19 938 960 zł, co stanowi 80% wartości przedsięwzięcia.

Prócz dotacji, montaż finansowy wywozu uzupełni pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – 4 052 000 zł oraz środki z budżetu Miasta Gorlice w wysokości 932 740 zł.

Po zmianach całościowy koszt realizacji zadania wyniesie 75 183 700 zł (uprzednio 50 260 000 zł) w tym dotacja z NFOŚiGW w kwocie 60 146 960 zł (uprzednio 40 208 000 zł).


Kiedy ostatecznie odpady znikną z Gorlic?

Likwidacja nielegalnego składowiska na terenie Gorlic jest nie lada wyzwaniem, które kategorycznie musi zostać zrealizowane – mówi Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla.

Udaje się to w dużej mierze dzięki pozyskanej bezzwrotnej dotacji NFOŚiGW w wymiarze do 80% kosztów zadania.

Na chwilę obecną całościowy koszt wywozu odpadów z byłej Rafinerii przekracza 75 milionów zł, dlatego środki te są niezbędne aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, co jak wiadomo jest tutaj priorytetową kwestią.

Zadanie zrealizowane zostanie w roku bieżącym. Wywóz kontynuować będzie wyłonione w przetargu konsorcjum firm MO-BRUK SA i SARPI Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o.

Dziękujemy za wsparcie Zarządowi oraz Radzie Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Słowa podziękowania kierujemy także do Senatora Wiktora Durlaka oraz Poseł na Sejm RP Barbary Bartuś.
 

O rozpoczęciu wywożenia odpadów pisaliśmy w osobnym artykule >>>Rozpoczęło się rozbrajanie bomby. Ekologicznej bomby z gorlickiej rafinerii

 

Źródło info: UM w Gorlicach


Napisz komentarz
Komentarze
deryk 03.06.2022 10:02
może jakiś komentarz ludzi co kupili mieszkania w nowo powstającym bloku naprzeciw gorlickiej Hiroszimy ?;)

Mau 02.06.2022 17:05
I co dalej?

Mieszkaniec 02.06.2022 15:46
Fachowa była ta komisja jak rąbnęła się o 50% !!!! ps.ciekawe ile przytulili za to liczenie?!

Podpis 02.06.2022 15:03
A jakie nagrody dostali specjaliści za niedoszacowanie wielkości składowiska oraz rzeczywistych kosztów wywozu? Myślę, że po 30 tys netto minimum bo to takie małe było wszystkie, że bez lupki nie podchodź.

syf 02.06.2022 11:40
skoro składowisko okazało się większe tzn. że ktoś dowiózł syfu albo podczas komisji która to wszystko sprawdzała i liczyła nie został dokładnie przeszukany teren bo samo się nie rozmnożyło

Kurrwizja 02.06.2022 18:40
podejrzewam ze to wina Tuska i Putina

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a