Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Tak powinna wyglądać nauka! Sesja badawcza dla uczniów z Uścia Gorlickiego

Podziel się
Oceń

Początek wakacji to świetny moment na rozmowę o tym, jaką szkołę chcielibyśmy mieć. Na szczęście w naszym regionie nie brakuje dobrych przykładów. Gmina Uście Gorlickie pokazała, jak można realizować edukację przyrodniczą na najwyższym poziomie. Innowacyjną, nowoczesną i skuteczną.
Tak powinna wyglądać nauka! Sesja badawcza dla uczniów z Uścia Gorlickiego

Autor: Fot. chlorofil.com.pl/halogorlice.info ©

 

Zajęcia „Tropienie w terenie” czyli rozmowy dzieci z ekspertami

W czerwcu 15 uczniów z klas VI - VII szkół podstawowych z gminy Uście Gorlickie uczestniczyło w monitoringu przyrodniczym. Obszar badawczy, który poznawali uczniowie należy do sieci Natura 2000 i oznaczony jest symbolem PLB 80002 Beskid Niski. Uczniowie uczestniczyli w sesji badawczej przeprowadzonej pod kierunkiem ekspertów.

Uczniowie uczyli się o przyrodzie w najlepszy możliwy sposób: poprzez bezpośredni kontakt z nią.

Projekt łączy edukację ekologiczną z umiejętnością identyfikowania i dostrzegania biologicznej różnorodności oraz umiejętnością przeprowadzania inwentaryzacji przyrodniczej. Zajęcia ze wstępu do monitoringu przyrodniczego pozwoliły uczniom dowiedzieć się dlaczego monitoring jest ważny i jak wygląda codzienna praca przyrodnika w terenie.

W czasie zajęć terenowych ich uczestnicy zapoznali się z niezbędnym wyposażeniem przyrodnika i narzędziami jego (m.in. lornetką, lupą, czerpakiem herpetologicznym, siatką na owady, czy kluczem do oznaczania gatunków). Zobaczyli też książki, przewodniki i materiały, które pozwalają przyrodnikowi na skuteczne prowadzenie badań terenowych.

Uczniowie nauczyli się, w jaki sposób przyrodnicy odnotowują swoje obserwacje. Poznali przy tym trzy sposoby zapisywania uzyskanych danych:

  • na kartach jednorazowych obserwacji przyrody,
  • w notatniku przyrodnika z akronimami gatunków i
  • w specjalistycznych aplikacjach internetowych.

 

Szczególnie to ostatnie narzędzie wzbudziło zainteresowanie uczestników zajęć, ponieważ dostępne nam narzędzia elektroniczne pozwalają dziś każdemu miłośnikowi zapisać swoje obserwacje terenowe z podaniem konkretnej lokalizacji GPS. Dzięki takiej oddolnej aktywności można dużo lepiej poznać otaczający nas świat i dokładniej monitorować zachodzące w nim zmiany. Każdy z nas może dzięki takim aplikacjom włączać się w prowadzone obserwacje stanu środowiska naturalnego. Jest to tzw. społeczny monitoring przyrody, a uzyskane w ten sposób dane pozwalają naukowcom pogłębiać badania o występowaniu niektórych gatunków, zjawisk czy zmianach zachodzących w ekosystemie.

 

W ramach projektu odbyły się sesje warsztatowe z ornitologiem, herpetologiem, entomologiem i botanikiem. Więcej o prowadzonych projektach możecie przeczytać TUTAJ

 

Źródło info: UG w Uściu Gorlickim, Chlorofil


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego