Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Miało być bez demagogii i szerzenia nienawiści społecznej – kampania wyborcza z 1939 roku

Oceń

Konferencje, wystąpienia, przecinanie wstąg, gratulacje, stos symbolicznych czeków, promes, obietnic i zapewnień. Czy to jeszcze normalna polityka, czy już przedwyborczy bieg i nieformalna kampania wyborcza?
Miało być bez demagogii i szerzenia nienawiści społecznej – kampania wyborcza z 1939 roku
Autor: Fot. ilustracyjne/polona.pl/halogorlice.info ©

 

Jeśli spojrzymy choć przez chwilę na przekaz w głównych mediach, nie uciekniemy od informacji ze świata polityki. Liczba kolejnych komunikatów z tej dziedziny jest ogromna, trudno odsiać te, które są najistotniejsze od tych, które są typowymi „zapychaczami” lub wręcz zasłoną dymną, pod którą omawiane są sprawy dużo poważniejsze, krytyczne dla każdego z nas.

Świat polityki się nie zmienia, chociaż możemy mieć wrażenie, że dziś mamy lepszy dostęp do wielu informacji, które dawniej skrywał mrok kuluarów.

Co będą nam obiecywać już za rok politycy i pretendujący do wejścia do tego świata? Jaka sytuacja gospodarcza będzie wtedy panowała? Czy groźba wojny prowadzonej na terytorium Polski będzie wtedy poważniejsza niż teraz? A może będziemy szli do głosowania w poczuciu pełnego bezpieczeństwa?

 

Wybory parlamentarne i samorządowe już w 2023 roku

Zgodnie z obowiązującym prawem wybory samorządowe i parlamentarne powinny odbyć się w 2023 roku. Rywalizacja o najważniejsze stanowiska w regionie i ławach sejmowych będzie z pewnością traktowana jako próba sił. Zawsze jest też momentem, w którym wyborcy wystawiają – każdy w zgodzie ze swoimi przekonaniami – świadectwo rządzącym. Co zrobili dobrze, co źle i czy zasługują na kolejną szansę? A może oddanie głosu będzie jak przyjazne klepnięcie w plecy: dobrze robisz, działaj nadal w zgodzie z wartościami, które i ja popieram!

 

Nie będzie żadnych demagogicznych haseł, ani plakatów, które szerzą nienawiść społeczną

Właśnie w taki sposób do swoich wyborców w 1939 roku występowało Chrześcijańsko-Narodowe Zjednoczenie Gospodarcze. W czasie przygotowywań do wyborów do Rady Miejskiej przedstawiono następującą odezwę, która trafiła na tablice ogłoszeniowe w mieście:

Do ogółu Wyborców Chrześcijan w Gorlicach!

Chrześcijańsko-Narodowe Zjednoczenie Gospodarcze podaje do wiadomości, że w czasie akcji wyborczej do Rady Miejskiej w Gorlicach nie będzie występowało z żadnymi demagogicznemi hasłami ani też

nie będzie rozlepiać kolorowych afiszów które szerzą nienawiść społeczną i propagują rozłam polskiego społeczeństwa.

Zamiast krzykactwa partyjnego podajemy Wam tutaj nazwiska tych ludzi, którzy mimo różnych przekonań osobistych zjednoczyli się na wspólnej liście  dla dobra polskiej sprawy.

 

Na liście znajdujemy następujące nazwiska:

  • rej. Barszakiewicz Jan, kpt.Julian Jamrowicz, Marian Kosiba, dyr Jan Tulecki, Józef Smoluchowski, Wiktor Kosiba, Wilhelm Woźniaj, rej. Ludwik Gajewski, Władysław Wójcikiewicz, Andrzej Kwasowski ( I  okręg, kandydaci na radnych i zastępców)
  • Edmund Kowarz i ks. Franciszek Szatko
  • inż. Franciszek Boczek, Kirschke Czesłąw, Teofil kozłowski, Ignacy Tenerowicz
  • dyr Antoni Jankowski, Emil Wszołek,
  • dr Antoni Gomułka, Aleksander Kadłubowski
  • Wojciech Kosiba, Jadwiga Dziedzic
  • Komorowicz Czesław, Michał Sekuła, Zaczek Szymon, Dusza Józef
  • mgr Kazimierz Murdziński, Kormanek Franciszek, dr Stanisław Jezierski, Stanisław Wojtasiewicz
  • dr Leonard Otęski, Feliks Bielewicz

 

Pod całą listą kandydatów jeszcze zawołanie:

Każdy, kto czuje się Polakiem obowiązany jest 5 lutego oddać głos na tych kandydatów.

 

Jak będzie wyglądały przyszłoroczne kampanie? A może już teraz mniej lub bardziej świadomie uczestniczymy w walce o nasze przyszłoroczne głosy?

 

Źródło info: polona.pl

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Szczera 05.07.2022 12:48
Jak by Poli,cja nie przemieniała problemy na Statystyki to by w Gorlicach był spokój. W Gorlicach przeważnie są tam problemy gdzie bywa Poli,cja.

Polska mistrzem Polski 05.07.2022 12:29
Liczbę p osłów powinno się ograniczyć co najmniej o 3/4, przecież i tak głosują zgodnie z dyscypliną partyjną. Ps. Kupię od niemca euro po 3 złote.

ŁM 05.07.2022 12:07
religia i polityka często dzielą ludzi, zamiast ich jednoczyć... a może tu nie chodzi o religię i politykę tylko o samych ludzi, którzy nie chcą żyć w pokoju z sobą i innymi?

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023