Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama KEBAB PARK – otwarcie wrzesień 2022 – Jesteśmy na Rydarowskiej 6
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Sierpień miesiącem trzeźwości. Może być także miesiącem odwagi

Oceń

W minioną niedzielę przy wielu kościołach odbyło się tradycyjne poświęcenie pojazdów i modlitwa za bezpieczne podróże. Jednocześnie przy parafii parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliniku-Gorlicach odbyła się akcja informacyjna „Stop nietrzeźwym kierowcom”.
Sierpień miesiącem trzeźwości. Może być także miesiącem odwagi
Autor: halogorlice.info ©

 

Troska o bezpieczeństwo na drodze jest troską uniwersalną, która łączy ludzi, nawet wtedy, gdy nie podzielają swoich poglądów na religię. Zachowanie trzeźwości, gdy siadamy za kierownicą jest zaś po prostu naszym obowiązkiem, którego złamanie naraża nas na odpowiedzialność karną.
 

Sierpień miesiącem trzeźwości

Właśnie dziś rozpoczyna się tradycyjny miesiąc trzeźwości w kościele katolickim. Odmówienie sobie alkoholu ma być formą ofiary, poświęcenia, które jest dedykowane w intencji osób pozostających w szponach nałogu. Nawet, jeśli nie podzielamy wiary w moc wiary, to apel o zachowanie trzeźwości może być postulatem uniwersalnym.

Nawet, jeśli alkohol nie jest stałym czy regularnym towarzyszem naszych spotkań towarzyskich, to warto zastanowić się, czy jako odpowiedzialni rodzice, przyjaciele czy znajomi otaczamy swoją troską swoich bliskich. Czasem chodzi po prostu o odwagę zabrania komuś, kto po spożyciu alkoholu chce prowadzić pojazd mechaniczny, innym razem może być to propozycja odwiezienia do domu kogoś, kto właśnie spożywał alkohol i może mieć problem z zachowaniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nawet jako pieszy.

Chociaż podobne, odpowiedzialne podejście jest coraz częściej spotykane, to nadal na drogach spotykamy zbyt wielu pijanych kierujących.
 

Policja regularnie informuje o kolejnych zatrzymaniach

Nawet w naszym regionie interwencje policjantów związane z zatrzymaniem pijanych uczestników ruchu drogowego nie należą niestety do rzadkości. Nieodpowiedzialni użytkownicy dróg wsiadają po alkoholu za kierownicą samochodów, niejednokrotnie policjanci łapią ich także na rowerach >>>Gorlice. Policjanci zatrzymali kompletnie pijanego pirata drogowego

O podobnych zatrzymaniach piszemy - niestety - bardzo regularnie

>>>Kolejny pijany kierowca. Szalowianin wydmuchał ponad dwa promile

>>>Policyjna kronika drogowa. Czerwcowy wysyp pijanych kierowców

>>>Policyjna kronika drogowa. Pijani w natarciu...

Okres wakacji to także czas wzmożonej aktywności nad wodą. Niestety, liczba osób, które utonęły właśnie po spożyciu alkoholu pozostaje wysoka. W celu zapobiegania takiemu zagrożeniu policjanci prowadzą w wielu miejscach regularne kontrole trzeźwości.

Przekonało się o tym ostatnio wielu użytkowników rowerków wodnych, którzy zdecydowali się korzystać z tej przyjemności po spożyciu >>>Nad Klimkówką sypią się mandaty! Posypały się mandaty.
 

Dekalog kierowcy MIVA Polska

Organizacja MIVA (Mission Vehicle Association z niemieckiego Missions-Vekehrs-Arbeitsgemeintschaft) to Organizacja na rzecz misyjnych środków transportu. Związana ściśle z ruchem religijnym MIVA Polska zaproponowała w 2005 roku unikatowy dekalog dla kierowców, który wychodzi poza najczęściej prezentowane podejście do ruchu drogowego.

To dziesięć prostych reguł, które mogą uczynić nasze życie po prostu lepszym i bezpieczniejszym:

  1. Nie będziesz egoistą na drodze.
  2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
  4. Szanuj pieszych.
  5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
  6. Zapnij pasy będziesz bezpieczny.
  7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
  10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

Czy uważacie, że zachowanie tych zasad mogłoby pomóc wzmocnić bezpieczeństwo na naszych drogach?

Sierpień, nawet, jeśli nie będzie dla nas miesiącem całkowitej abstynencji, powinien być miesiącem odwagi. Trzeba jej wiele, by powstrzymać samego siebie, osobę nam bliską lub nawet zupełnie nam obcą, przed podjęciem niebezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, których katalizatorem jest alkohol.

 

Źródło info: policja.pl, miva.pl, Bazylika Gorlice, UM w Gorlicach

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023