Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Państwowy chrust. Ile trzeba za niego zapłacić w nadleśnictwie?

Podziel się
Oceń

Za zbieranie chrustu, czyli drobnych gałęzi, które zostają po wycince drzew w Lasach Państwowych, trzeba zapłacić. Bartłomiej Sołtys, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie, opowiada o szczegółach.
Państwowy chrust. Ile trzeba za niego zapłacić w nadleśnictwie?

Autor: pexels.com

Czy do Nadleśnictwa Łosie można zgłaszać się po chrust?

Na wstępie należałoby określić, jaki rodzaj drewna mamy na myśli pod pojęciem chrustu.

Najogólniej rzecz ujmując, jest to drewno w postaci bocznych i wierzchołkowych części drzew wraz z gałązkami, które pozostało po pracach z zakresu ścinki i zrywki drewna.

W lasach Nadleśnictwa Łosie powszechniej stosowanym określeniem jest tzw. gałęziówka, czyli drewno małowymiarowe o średnicy wynoszącej maksymalnie do 7 cm, które pochodzi z wcześniej odciętych grubszych gałęzi pozostawionych na gruncie do mineralizacji, czyli naturalnego rozkładu. Drewno to jest pozyskiwane w ramach tzw. samowyrobu, czyli przez przyszłego nabywcę.

Czy w takim razie każdy chętny może przystąpić do samowyrobu?

Co do zasady tak. Pamiętajmy jednak, że realizacja samowyrobu związana jest z dużym wysiłkiem fizycznym oraz koniecznością posiadania umiejętności obsługi takich narzędzi jak siekiera czy pilarka. Zgodnie z obowiązującym u nas regulaminem do samowyrobu dopuszczane są wyłącznie osoby pełnoletnie, które są w pełni świadome, że czynności te wykonywać będą na własną odpowiedzialność oraz w zespole co najmniej dwuosobowym, bo to znacząco poprawia warunki bezpieczeństwa.

Co należy zrobić, aby uzyskać zezwolenie na samowyrób?

Po pierwsze należy skontaktować się z właściwym terytorialnie leśniczym i zgłosić chęć przystąpienia do samowyrobu. Leśniczy po wstępnym rozpoznaniu potrzeb umówi się z nami na spotkanie, w celu uzupełnienia dokumentów. Jeżeli warunki zostaną zaakceptowane przez osobę zainteresowaną, wówczas leśniczy dokona niezbędnego instruktażu oraz wskaże powierzchnię, na której będzie mógł być realizowany samowyrób.

Zastrzegam jednak, że powierzchnie takie mogą znajdować się z dala od dróg publicznych, a nawet wewnętrznych, stąd osoba deklarująca chęć samowyrobu musi mieć świadomość utrudnień, z tym związanych. W trakcie szczegółowej lustracji omówione zostaną potencjalne zagrożenia, na jakie trzeba będzie zwrócić uwagę, a także wskazane zostaną ewentualne cenne fragmenty środowiska leśnego, które z uwagi na kwestie ochronne będą musiały zostać pominięte. Jeżeli leśniczy stwierdzi, że osoba zainteresowana posiada minimalne predyspozycje, aby bezpiecznie pozyskiwać „gałęziówkę”, pozostanie już tylko określenie terminu na realizację prac i umówienie się na odbiór oraz sprzedaż złożonych tym sposobem stosów.

Czyli za własnoręcznie zebrany chrust trzeba zapłacić?

Oczywiście, że tak, dokładnie tak samo jak za inne drewno pozyskiwane na terenach Lasów Państwowych. Należy jednak wrócić uwagę, że cena sprzedaży samodzielnie przygotowanego drewna opałowego jest często o kilkadziesiąt procent niższa od tego oferowanego bezpośrednio w składnicy. Związane jest to z dużym nakładem pracy, jaki osoba decydująca się na samowyrób, musi ponieść, zanim zakupi drewno.

Dla przykładu podam, że zgodnie z aktualnym cennikiem drewno opałowe bukowe nabywane w składnicy kosztuje około 20 procent więcej, niż to samo drewno pozyskane samodzielnie w ramach samowyrobu.

W przypadku gałęziówki opałowej cena jest o blisko 70 procent niższa od ceny opału oferowanego w składnicy. Gałęziówka liściasta w Nadleśnictwie Łosie kosztuje 21 złotych brutto za metr przestrzenny, czyli stos o wysokości, szerokości i długości jednego metra.

Skoro to tak ciężki „kawałek chleba" to czy są w ogóle chętni?

W ostatnich latach obserwowaliśmy wyraźny trend spadkowy zainteresowania samowyrobem. Przystępowali do niego najczęściej rdzenni mieszkańcy trudniący się na co dzień rolnictwem, którzy samowyrób traktowali niejako w kategorii tradycji umożliwiającej zagospodarowanie czasu jesienno-zimowego, kiedy pracy na roli jest już mniej. Niekiedy zdarza się, że o zezwolenie na samowyrób występują także osoby nieznające uwarunkowań pracy w górskich lasach i po jednym dniu wysiłku rezygnują z kontynuowania tej czynności. Po prostu zbieranie gałęziówki wymaga krzepy, a taką mają już tylko nieliczni mieszkańcy naszych terenów.

Aktualna sytuacja geopolityczna związana z agresją Rosji w Ukrainie spowodowała jednak duże niedobory na rynku surowców energetycznych, głównie węgla. Drewno opałowe jest znakomitą alternatywą dla paliw kopalnych, także z uwagi na jego ekologiczne pochodzenie, gdyż jest surowcem w pełni odnawialnym.

O ile zatem zwiększone zapotrzebowanie rynku detalicznego nie może być przez nas zaspokojone w całości drewnem pozyskanym kosztem nadleśnictwa, którego dostępne pule w danym roku są przecież ustalane na podstawie obowiązującego dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu i z blisko rocznym wyprzedzeniem, o tyle dokładamy starań, aby umożliwiać przystępowanie do samowyrobu wszystkim chętnym.

Dziękujemy za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

Lesnik 18.08.2022 20:39
Bardzo drogo.u nas drobnica liściasta 8,4 a iglaste nie całe 5.0

Miejscowy 17.08.2022 19:00
Nie jest to zle dzewo. Spokoknie mozna tym zapalic. Artykul dobrze napisane dzisiejsze spoleczenstwo malo sie nadaje do roboty przy tym. Kazdy narzeka ze drogo za gotowy opal a robic niestety nie ma komu

Arti 17.08.2022 12:06
Ciekawe czy jak by nie było tej żałosnej wypowiedzi wiadomego matoła z pis o zbieraniu chrustu to czy w ogóle ten temat byłby poruszany....

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
intensywne opady deszczu

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego