Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Studiuj w Jaśle • TRWA REKRUTACJA 2022/23• Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi | Filia w Jaśle
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

W 10 lat zniknęło półmilionowe miasto. GUS publikuje wyniki Spisu Powszechnego

Oceń

GUS podaje kolejne wyniki Spisu Powszechnego przeprowadzonego w ubiegłym roku. Gorlice zostały wyróżnione w jednej z kategorii.
W 10 lat zniknęło półmilionowe miasto. GUS publikuje wyniki Spisu Powszechnego
Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Nie ma dramatu, ale powody do euforii mają nieliczni

Jak rozwija się nasz kraj? Gdzie ludzie najchętniej wybierają swoje miejsce do życia, a które regiony kraju wyludniają się najszybciej? 

Liczba ludności Polski na dzień 31 marca 2021 roku wynosiła 38 036 118.  Oznacza to spadek liczby ludności o 1,2% względem Spisu z 2011 roku.

Liczba mieszkań w Polsce tego samego dnia liczyła 15 227 927. To o 12,8% więcej, niż w 2011 roku.

O ogólnych wynikach Narodowego Spisu Powszechnego pisaliśmy już w tekście >>>Znamy wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Kiedy dane dla powiatów i gmin?


Dwa dni temu (20 września) opublikowana została kolejna część informacji o wynikach Spisu Powszechnego z 2021 roku. 

Liczba ludności spada, nieznacznie zwiększa się odsetek kobiet w społeczeństwie. W 2021 roku 51,7% Polaków stanowiły kobiety. Zamieszkujący obszary miejskie stanowili w 2021 roku 59,8% ludności. To nieco mniej, niż w 2011 roku.

Dane pokazują, że w ciągu ostatniej dekady coraz częściej na miejsce zamieszkania Polacy wymierali wieś.

Województwo małopolskie należy to tych, w których liczba ludności wzrosła. W naszym województwie liczba ludności wyniosła 3 432 295 osób (stan na 31 marca 2021 r.). To o prawie 95 tys. więcej, niż w roku 2011. Województwo małopolskie należy w tym przypadku do wyjątku: w większości województw w okresie międzyspisowym zanotowano spadek liczby ludności (największy w woj. świętokrzyskim, opolskim i lubelskim).

Jak tłumaczy GUS:

Skala zmian liczby mieszkańców w poszczególnych województwach jest związana z rozwojem infrastruktury społeczno-gospodarczej i perspektywami na rynku pracy, co w konsekwencji warunkuje migracje (napływ lub brak odpływu przede wszystkim ludzi młodych), a następnie tworzenie rodzin.

Jak widzimy, na mapce gmin, w których doszło do największego ubytku ludności w ostatnich 10 latach zaznaczonych zostało wiele obszarów w regionie Polski północno-wschodniej i wschodniej. Na terenie naszego powiatu nie ma żadnego oznaczenia w tej kategorii. Pojawia się ono jednak w sąsiadującej z nami gminie Krempna (pow. jasielski). Oznacza to, że na jej terenie od 2011 roku liczba ludności spadła o co najmniej 10%.

Bardzo jasny jest przekaz kolejnej mapki, wskazującej, w których gminach w Polsce zaszedł proces odwrotny. Mapka wskazująca, gdzie nastąpił największy przyrost liczby ludności pokazuje jasno: najchętniej wybieranymi miejscami do zamieszkania są gminy ościenne dużych miast. Charakterystyczne otoczki pojawiają się więc dookoła Warszawy, Lublina czy Krakowa, a także w pobliżu Nowego Sącza.

Na mapkach widzimy także oznaczenie na obszarze naszego powiatu. 

W jakiej kategorii wyróżnione zostało miasto Gorlice?

Oto potwierdzenie tego, o czym od dawna mówi wiele osób. Nasze miasto starzeje się. Miasto Gorlice zostało zaznaczone na mapce zatytułowanej Gminy, w których odsetek ludności w wieku 65 lat i więcej wynosił 20% i więcej. Mapka z danymi ze Spisu Powszechnego 2011 nie zawierała żadnego oznaczenia w naszym powiecie. Mapka z ubiegłorocznego Spisu już tak. Mieszkańcy Gorlic są coraz starsi, a to oznacza, że lokalne władze w przyszłości będą musiały sprostać wielu nowym wyzwaniom, które dotyczą tego problemu.

Kolejne informacje i dane będziemy podawać w miarę ich publikowania przez GUS.

 

Źródło info: GUS

Napisz komentarz
Komentarze
Młody z okolic 22.09.2022 18:22
W Gorlicach to akurat żadnych perspektyw dziadownia straszna roboty dobrej nie ma a jak jest coś to za marne grosze ... wszyscy uciekają ...

Młody z Gorlic 22.09.2022 12:23
Może władze miasta już powinny zacząć podejmować działania, a nie że obudzimy się za 10 lat w mieście-geriatrii. Żadnych perspektyw dla młodych żeby wracać np. po studiach. Może Bałbała coś wymyśli spektakularnego? Może jakaś droga szybkiego ruchu jednak...?

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023