Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Zmiany w egzaminie maturalnym z języka polskiego. Nowa lista lektur!

Podziel się
Oceń

Krakowskie kuratorium zachęca do zapoznania się ze szczegółami zmian, które dotyczą egzaminu maturalnego w 2023 i 2024 roku. Jaką wiedzą będą musieli wykazać się przyszli maturzyści? Dziś kilka informacji o egzaminie z języka polskiego.
Zmiany w egzaminie maturalnym z języka polskiego. Nowa lista lektur!

 

Informacji jest wiele, a każdy z maturzystów musi dokładnie sprawdzić informacje, zgodne z czasem rozpoczęcia przez niego nauki w konkretnym typie szkoły. Może się bowiem zdarzyć, że w sąsiednich salach egzaminacyjnych uczniowie będą rozwiązywali zadania przygotowane na podstawie różnych podstaw programowych. 

Stąd też dopiski odwołujące nas do formuły egzaminu: Formuła 2023 i Formuła 2015.

Formuła 2015 obowiązuje maturzystów, którzy będą przystępowali do egzaminu jako absolwenci 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. Egzaminy dla tych maturzystów będą prowadzone zgodnie z wymaganiami obowiązującymi także w roku 2021 i 2022 (z uwzględnieniem części ustnej egzaminów).

Nowa Formuła 2023 to wersja egzaminów dla absolwentów liceum 4-letniego i 5-letniego technikum. Tutaj pojawia się wiele nowych informacji, a wymagania egzaminacyjne są nieco inne od tych w Formule 2015. 

Ważne jest, by w czasie przygotowania do egzaminu zapoznać się nie tylko z informatorami o egzaminach, ale także Aneksami do nich. Wszystkie informacje są podane w obszernej formie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Skrót najważniejszych kwestii związanych z egzaminem maturalnym z języka polskiego znajdziecie poniżej.

 

Kto zda egzamin?

Podstawowym celem jest zdać egzamin. Aby osiągnąć ten sukces należy osiągnąć konkretny wynik. 

Dla maturzystów zdających egzamin w Formule 2015 określono następujące warunki zdania egzaminu:

  • język polski w części ustnej - konieczne jest uzyskanie minimum 30% punktów,
  • język obcy nowożytny w części ustnej - określony próg zdawalności także wynosi 30%.

W zakresie części pisemnej egzaminów obowiązkowych maturzyści muszą uzyskać:

  • co najmniej 30% punktów z egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym,
  • co najmniej 30% punktów z matematyki na poziomie podstawowym,
  • co najmniej 30% punktów na poziomie podstawowym z języka obcego nowożytnego.

Dodatkowo maturzyści muszą podejść do jednego, wybranego przez nich przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Nie ma jednak określonego progu zaliczenia - konieczne jest po prostu przystąpienie do egzaminu.

W zakresie przedmiotów dodatkowych maturzyści mogą zdawać od 1 do 5 przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym albo w przypadku języków obcych - na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Jeśli maturzysta posiada dyplom zawodowy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe może nie przystępować  do egzaminu z jednego, wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

 

Progi zdawalności na maturze w Formule 2023 określono podobnie. 

W części ustnej konieczne jest uzyskanie z obydwu egzaminów minimalnego progu 30%:

  • z egzaminu z języka polskiego, bez określenia poziomu egzaminu,
  • z języka obcego nowożytnego, także bez określenia poziomu egzaminu.

W części pisemnej do zaliczenia egzaminu konieczne jest osiągnięcie:

  • progu 30% punktów z egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym,
  • progu 30% punktów z matematyki na poziomie podstawowym,
  • progu 30% punktów na poziomie podstawowym z języka obcego nowożytnego.

Tu także maturzyści muszą podejść do egzaminu na poziomie rozszerzonym z dowolnego przedmiotu. Nie ma jednak określonego progu zdawalności.

W przypadku egzaminów dodatkowych, tak jak w formule 2015, maturzyści mogą zdawać od 1 do 5 przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym (lub dwujęzycznym w przypadku języków obcych). Tak samo możliwe jest niepodchodzenie do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym przez osoby posiadające dyplom zawodowy lub potwierdzający kwalifikacje zawodowe. 

Różnica w porównaniu z Formułą 2015 dotyczy absolwentów szkół/oddziałów dwujęzycznych, którzy mają obowiązek przystąpienia do egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym jako przedmiotu dodatkowego.

 

Zmiany, zmiany, zmiany....

 

Egzamin ustny z języka polskiego

Dla maturzystów zdających w Formule 2015 przewidziany jest egzamin trwający 30 minut, w tym 15 min na przygotowanie do odpowiedzi, a potem kolejny kwadrans na monolog i rozmowę z zespołem egzaminującym. Zdający losuje jedno zadanie zawierające tekst i polecenie do niego. Maturzyści mogą trafić na teksty o języku, teksty ikoniczne i teksty literackie. Maksymalna liczba punktów do uzyskania to 40.

W Formule 2023 egzamin także trwa 30 minut, z takim samym czasem na przygotowanie i odpowiedź, jak w Formule 2015. Maksymalnie można uzyskać 30 punktów. Różnica dotyczy jednak samych zadań egzaminacyjnych.

Zdający będzie losował zestaw składający się z dwóch zadań. Pierwsze zadanie pochodzi z puli zadań jawnych, które będzie zawierało zagadnienie, którego celem będzie sprawdzenie znajomości treści i problematyki związanej z lekturami obowiązkowymi.

Drugie zadanie będzie dotyczyło nowego dla maturzysty materiału. Zadanie będzie związane z literaturą, językiem lub innymi dziełami sztuki. Zadaniem maturzysty będzie omówienie wskazanego zagadnienia na podstawie dołączonego do zestawu materiału.

 

Egzamin pisemny z języka polskiego

W Formule 2015 i Formule 2023 maturzyści będą zdawać na podstawie znanych im wymagań egzaminacyjnych, związanych z wymaganiami wynikający z obowiązującej podstawy programowej. 

W Formule 2015:

  • egzamin będzie trwał 170 minut,
  • za rozwiązanie zadań będzie można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym 20 za rozwiązanie części 1 ( czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad posługiwania się poprawną polszczyzną) i części 2 związanej z wypracowaniem.

Wypracowanie maturalne maturzysta ma napisać na podstawie jednego z trzech tematów do wyboru (dwa tematy rozprawki-jedna z lektury obowiązkowej, druga bazująca na tekście spoza kanonu lektur, trzeci temat to interpretacja tekstu poetyckiego). Minimalna długość wypracowania to 250 wyrazów.

W Formule 2023:

  • egzamin będzie trwał 240 minut,
  • za rozwiązanie zadań będzie można uzyskać maksymalnie 60 punktów, na które zbierze się punktacja z trzech części egzaminu.

W części pierwszej (za maksymalnie 10 punktów), maturzyści muszą wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, argumentowania, pisania notatki syntetyzującej, znajomością zasad posługiwania się poprawną polszczyzną. Tu maturzyści mogą znaleźć od 5 do 7 zadań.

Część druga egzaminu pisemnego z języka polskiego to tekst historycznoliteracki. Tutaj maturzyści muszą wykazać się znajomością problematyki z zakresu lektur obowiązkowych. Będą to głównie zadania otwarte poparte zwykle krótkimi tekstami zawartymi w arkuszu egzaminacyjnym. Za tę część maturzyści będą mogli otrzymać maksymalnie 15 punktów.

Najwięcej punktów ponownie można będzie uzyskać za wypracowanie - maksymalnie 35 pkt. Będą tutaj do wyboru dwa tematy do wypracowania, którego minimalna długość musi wynosić 300 wyrazów. Obydwa możliwe do wybrania tematy powinny być tekstami argumentacyjnymi, które nie będą wskazywały konkretnej lektury obowiązkowej, jako podstawy opracowania. Zdający będzie mógł wybrać ją samodzielnie na podstawie znanych mu lektur obowiązkowych.

Tu zaś istotne zmiany.

 

Z listy lektur obowiązkowych znikają klasyki

To zmiana, która dotyczy maturzystów, którzy przystąpią do matury w Formule 2023. Z listy lektur obowiązkowych zniknęło wiele pozycji. Które dokładnie?

Język polski – poziom podstawowy:

  • Jan Kochanowski, Psalmy (w tym Psalm 13 i Psalm 47)
  • Wiliam Szekspir, Romeo i Julia
  • Bolesław Prus, Z legend dawnego Egiptu
  • Władysław Stanisław Reymont, Chłopi
  • Stefan Żeromski, Rozdzióbią nas kruki, wrony...
  • Witold Gombrowicz, Ferdydurke
  • Józef Mackiewicz, Droga donikąd
  • Antoni Libera, Madame
  • Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem
  • wybrane wiersze następujących poetów: Kazimiera Iłłakowiczówna, Halina Poświatowska, Jan Polkowski
  • powojenna piosenka literacka – wybrane utwory Wojciecha Młynarskiego oraz wybrane teksty Kabaretu Starszych Panów, a także utwory w wykonaniu Ewy Demarczyk

 

Język polski – poziom rozszerzony:

  • Arystofanes, Chmury
  • Wergiliusz, Endeida
  • Francois Rabelais, Gargantua i Pantagruel
  • wybrane utwory poetyckie z romantycznej literatury europejskiej, w tym wybrane wiersze angielskich poetów jezior
  • Jorge Luis Borges, wybrane opowiadania
  • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku
  • Jerzy Stempowskie, wybrane eseje
  • wybrane teksty z miesięczników oraz kwartalników literackich i kulturalnych

 

Z poziomu podstawowego na rozszerzony przeniesiono:

  • Zygmunt Krasiński, Nie-boska Komedia
  • Homer, Odyseja (fragmenty)
  • wybrane wiersze następujących poetów: Józefa Czechowicz, Tadeusza Gajcego, Mirona Białoszewskiego

 

Źródło info: CKE


Napisz komentarz
Komentarze
Żałosne 08.11.2022 10:46
Przepraszam za słownictwo, ale to już tylko osobnik mocno ograniczona intelektualnie nie zda takiej matury. Memy stały się faktem i dosłownie jest POKOLORUJ DRWALA.

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486