Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZnajdź swoją wymarzoną kosiarkę w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110

Seniorzy czyli Ci... po 50-ce!

Podziel się
Oceń

Wyznaczanie granicy wieku "senioralnego" na 50 lat wydaje się pewnym nadużyciem. Tak jednak właśnie wygląda zaproszenie do udziału w zbliżających się zawodach sportowych.


Teorie psychologiczne w zdecydowanej większości o "seniorach" mówią w odniesieniu do osób, które ukończyły co najmniej 60 rok życia. Nie brakuje jednak teorii, które granicę tą przesuwają zdecydowanie dalej: na wiek lat 70 czy 75.

Z zaskoczeniem przyjęliśmy więc informację odnalezioną na jednej z tablic ogłoszeniowych w mieście.

Urząd Miejski w Gorlicach zaskakuje pisząc, że organizuje "Spartakiadę dla seniorów, tj. osób, które ukończyły 50 lat."

Chociaż idea pikniku, promocji zdrowia, sportu i rekreacji jest jak najbardziej szczytna, to etykieta "seniora" z pewnością nie przysłuży się idei.

Osoby w wieku lat 50-60 teorie psychologiczne nakazują opisywać jako te, które cieszą się "pełnią dorosłości". To ludzie aktywni, mający szereg możliwości realizowania się na polu zawodowym, prywatnym, stopniowo wchodzący także w ukochane przez wielu role babci i dziadków.

Jeśli jednak zapytać losowo wybrane osoby w wieku lat 53 czy 55, czy czują się "seniorami" w najlepszym wypadku skwitują to uśmiechem, w najgorszym - obrażą się śmiertelnie.

Niefortunna nazwa imprezy może w tym przypadku obrócić się przeciwko niej. Rozumiemy, że pewne techniczne kwestie, takie jak istnienie funduszy dedykowanych na aktywizację osób starszych, wymagają żonglowania słowami, ale w tym przypadku rozwiązanie może nie być ciepło przyjęte przez "seniorów którzy niedawno ukończyli 50 rok życia".

Może i psychologia nie podpowie ideanej nazwy dla kolejnej Spartakiady, ale z pewnością pomoże wykluczyć niektóre określenia, jako, delikatnie rzecz ujmując niestosowne.

...a impreza już w najbliższy wtorek, 17 października, w godzinach 9:00-15:00; zapisy jeszcze do jutra pod wskazanym na zaproszeniu numerem telefonu.




 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPasja do zwierząt FRYZJER BRUNO - oferujemy: strzyżenie psów i kotów, trymowanie, obcinanie pazurków, kąpiele, czyszczenie uszu, oczu, czyszczenie zębów, fachowe porady - używamy profesjonalnego sprzętu i kosmetyków najwyższej jakości - Kobylanka 256, tel, 533 16 08 76
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaSkup katalizatorów i filtrów DPF - Gorlice, ul. Wyszyńskiego  tel. 536 420 420
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
zdjęcie przedstawia plakat i wizerunek kobiety w okularach Barbara Bartuś chce tańszego paliwa dla kierowców. Akcję promuje hasło: Tusk łupi Polaków Barbara Bartuś promuje na swoim profilu Facebooku projekt nazwany „Tarczą Paliwową PiS”, który – według zapowiedzi – miałby doprowadzić do obniżenia kosztów tankowania dla kierowców. W przestrzeni publicznej pojawiają się przy tym mocne hasła polityczne, takie jak „Tusk łupi Polaków”. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się pytania, czy proponowane rozwiązania są rzeczywistą odpowiedzią na sytuację rynkową, czy raczej elementem bieżącej walki politycznej.Data dodania artykułu: 09.03.2026 12:28Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 49zdjęcie przedstawia policjanta oraz list z podziękowaniami Policjant pomógł kobiecie z odmrożonymi dłońmi. Mieszkanka prosi o udzielenie mu pochwały Do Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach wpłynęło wczoraj (18 marca) pismo od mieszkanki powiatu gorlickiego, w którym wyraziła ona wdzięczność dla dzielnicowego, asp. szt. Konrada Patera za okazaną pomoc.Data dodania artykułu: 19.03.2026 20:36Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10zdjęcie przedstawia zamgloną drogę Ranek mglisty, potem wyjdzie słońce | Prognoza pogody na dziś - halogorlice.info We środę pogoda w naszej okolicy się poprawi. Po rozproszeniu się nocnej mgły, która miejscami w naszej okolicy powstała podczas nocy z wtorku na środę, w trakcie dnia ponownie zza chmur wyjdzie Słońce.Data dodania artykułu: 18.03.2026 07:08Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10
ReklamaStand-up Grzegorz Dolniak - Kino Farys w Bieczu - 29 marca 2026
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego