Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama Eko-Tech 2 - Gorlice, ul. 11 Listopada 27, tel. 519 832 580 - tylko u nas w Gorlicach znajdziesz tak bogaty i unikalny asortyment roślin!
Reklama Znajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - rekrutacja od 8 czerwca - WYBIERZ DOBRY KIERUNEK STUDIUJ W NOWYM SĄCZU
Reklama Akademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - rekrutacja na studia w AHE w Jaśle trwa! Studia licencjackie i magisterskie (zaoczne), administracja, pedagogika - ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10%!

Hołd dla pracowników i bohaterów „ludzi Glinika”

Podziel się
Oceń

Przedwczoraj (3 grudnia), w dzielnicy Glinik odbyło się wyjątkowe wydarzenie upamiętniające historię i poświęcenie pracowników Fabryki Maszyn Górniczych i Wiertniczych w Gorlicach.
Burmistrz wraz z uczestnikami uroczystości, składa hołd „ludziom Glinika”
Uroczystość upamiętniająca „ludzi Glinika”

Autor: Urząd Miasta Gorlice

 

Wydarzenie zbiegło się z obchodami święta górników, naftowców, gazowników, geologów oraz wszystkich związanych zawodowo z poszukiwaniem paliw kopanych.

W parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliniku odprawiona została uroczysta Msza Święta. Msza ta była dedykowana zarówno żyjącym, jak i zmarłym pracownikom Fabryki, co nadawało wydarzeniu szczególny charakter zadumy i refleksji.

Po zakończeniu mszy, uczestnicy zgromadzili się przy obelisku poświęconym Ludziom Glinika. Złożyli tam wiązanki kwiatów, oddając hołd tym, którzy w latach 1939-45 polegli za wolność i sprawiedliwość społeczną. W tej symbolicznej chwili miasto Gorlice reprezentował burmistrz Rafał Kukla.

Obelisk w Gliniku, będący ważnym miejscem pamięci lokalnej, od lat jest miejscem, gdzie władze miasta, poczty sztandarowe oraz różne organizacje spotykają się, aby wspólnie upamiętnić bohaterstwo i ofiarność pracowników Fabryki podczas II wojny światowej.

Wydarzenie to jest świadectwem głębokiego szacunku i pamięci, jaką mieszkańcy Gorlic żywią wobec swojej lokalnej historii i tych, którzy przyczynili się do jej kształtowania. 
 

Źródło info i foto: UM w Gorlicach


Napisz komentarz

Komentarze

gorliczanka 05.12.2023 23:04
ma rację Janusz - ludzie, którzy powinni się udławić tymi srebrnikami za Fabrykę, teraz składają hołd - ludziom, którzy ze łzami w oczach patrzyli, jak buldożer rozwalał zabytkowy budynek Odlewni - i z hukiem spadła ściana z napisem :" Odlewarnia żelaza 1909"...

P.B. 05.12.2023 18:46
"Wydarzenie to jest wyrazem szacunku i pamięci".... Zaiste! Już samo wyburzenie pomnika który stał przed budynkiem odlewni, oraz wyrzucenie samej tablicy poza teren Fabryki, jest tego najlepszym dowodem.... No i obecność jednego pana podczas tej uroczystości, jest moim zdaniem , zwykłą nieprzyzwoistością!

Janusz 05.12.2023 10:21
Jak mają czelność przychodzić pod fabryke Zniszczyli zakład w którym pracowało 7 tys ludzi HAŃBA

Allan 05.12.2023 19:42
Bo to Orzeł 15-stolecia,zamilcz!!

Kgr 05.12.2023 20:05
Bo to się nazywa mieć tupet, być bez granic beszczelnym i łudzić się że społeczeństwo nie pamięta, nie myśli, nie kojarzy faktów. Nic tylko współczuć takim ludziom ...

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaStylowe Wnętrza - Ropa 1275, tel. 733 920 260 - Oferujemy: wizualizacje 3D, fachowe doradztwo. U nas kupisz: płytki, ceramikę, kabiny, wanny, armaturę łazienkową, meble i wyposażenie łazienkowe. SPRAWDŹ OFERTĘ
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
Reklama Znajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama

Temperatura: 25°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: butelkka Treść komentarza: Zamiast normalnie pracować robią pokazówki .Po co to komu ? Zaraz pewnie kaweczka ,poczęstunek .Do roboty !!! Ciekawe ile pieniędzy idzie na takie spotkania otwarcie drogi ,mostu, w przedszkolu,dps,szkole itd ... Wszędzie korytko musi być a dla Tych co najbardziej potrzebują NIE MA . Ciekawe czy ludzie zgadną ile zarabiają Panie opiekunki np.w DPS (dom pomocy społecznej)przy przewijaniu ludzi chorych,cierpiących ? Bardzo cięzka praca .Podpowiem najniższą krajową .A taki co od imprezki do iprezki ,od spotkania do spotkania ile ? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:00 Źródło komentarza: Nowe rondo za blisko 4 mln zł. Ma powstać do listopada Autor komentarza: strona wuwuwu Treść komentarza: Patrząc na pogarszającą się sytuację gospodarczą na naszym gorlickim podwórku, zaciąganie tak dużego kredytu jest złym działaniem. Tym bardziej, że nikt z popierających ten pomysł nie pokazał jego pełnego kosztu. Mieszkańców ubywa, młodzieży w szkołach ubywa, podmiotów płacących podatki też ubywa. To kto to będzie spłacał za 10 lat? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:54 Źródło komentarza: Jeden głos zdecydował. Tak głosowali radni nad wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Gorlickiego Autor komentarza: Ja Treść komentarza: Stolik z wódką i rura dla pań impreza udana podatnik zaplaci Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:09 Źródło komentarza: Nowe rondo za blisko 4 mln zł. Ma powstać do listopada Autor komentarza: W Treść komentarza: Pani radna z przedmieścia jaka dumna a prosić żeby postarała się o poprawę lokalnych dróg na przedmieściu to ona problemu nie widzi i chow głowę w piasek !!! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Nowe rondo za blisko 4 mln zł. Ma powstać do listopada
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego